№ 27-28 (22350-22351) четвер-субота 14-16 квітня 2022 року

Переглядів: 688

Про сусідів. Щоб вони згинули!

Не хочеться писати про ворогів України, але доведеться. Війна триває, кінця їй не видно, і багато що залежить від рішень, які приймаються в російському «бункері». Навіть найбурхливіша фантазія не здатна проникнути за стіни, де ховається путін і, тим більше, передбачити його думки. Але час від часу з «бункера», як хвилі землетрусів на поверхню землі, доходять результати діяльності. Про них і поговоримо.

Ви будете сміятися…

Під час війни мало приводів для сміху, але затримання і взяття під домашній арешт у Москві Владислава Юрійовича Суркова — якраз такий випадок. Колишній помічник і радник президента путіна, головний ідеолог політики кремля, теоретик і практик рашизму, він курирував «собирание русских земель» з осколків Радянського Союзу і довгі роки був альтер его російського диктатора.

Переглядів: 597

Джо Байден: Дії путіна в Україні — це геноцид

Президент США Джо Байден назвав дії путіна та його сил в Україні геноцидом, і доказів цьому, за його словами, стає дедалі більше. Цю заяву він озвучив у вівторок під час поїздки до штату Айова.

«Ваш сімейний бюджет, ваша здатність заправляти свій бак — це все не повинно залежати від того, чи оголосить диктатор війну і вчинить геноцид за пів світу звідси», — сказав Байден у розмові з жителями містечка Менло.

Переглядів: 537

Воєнні нотатки між рядками Святого Письма

Я невимовно вдячний журналістам та оглядачам за репортажні й аналітичні матеріали. Ними всі ми живемо вдень і вночі. Моє ж нинішнє слово — для тих, хто хотів би поглянути на новітню російсько-українську війну крізь призму окремих уривків із Біблії. Бо в багатьох із нас очі, відірвавшись від екрана комп’ютера чи телевізора, вдивляються з надією все-таки в Небо…

«Багато пророків і праведних хотіли бачити, що ви бачите, і не бачили, і чути, що ви чуєте, і не чули» (Мт. 13:17).

Переглядів: 640

Таки у наручниках

У вівторок ввечері стало відомо про затримання Віктора Медведчука, нардепа від «ОПЗЖ», якого підозрюють у державній зраді і який у перші дні війни втік з-під домашнього арешту.

Деталі резонансного затримання дещо привідкрив Президент України Володимир Зеленський у своєму нічному відеозверненні: «Дуже символічно, що саме в День космонавтики був затриманий пан Медведчук. Він ховався 48 днів. А ось нарешті вирішив спробувати втекти за межі нашої держави. Що ж, для цього «космонавта» — у поганому сенсі слова — не спрацювало знамените «Поехали!». Вважаю особливо цинічним з його боку використовувати військовий камуфляж. Намагався так замаскуватися. Ось такий «вояка». Ось такий «патріот».

Переглядів: 743

На захисті Вітчизни

Виграний поєдинок

Механік танка Т-64 Сергій Алексеєнко, родом із Балтської ОТГ, — герой, про якого колись писатимуть книжки й зніматимуть кіно. Неймовірну історію його порятунку розповіли у 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового походу: після бою важко поранений воїн кілометр за кілометром повз до своїх на ліктях і колінах з перебитими ногами. Про нього думали, що він уже «200-й»…

Того дня наші захисники вже вдруге заходили у розбите окупантами селище на півдні країни. Сергієва броня йшла першою. Й аж раптом — спалах і вибух: Т-64 підірвався на міні.

Коли прийшов до тями, пригадує воїн, зрозумів, що поранений і треба терміново вибиратися з підірваного танка. Зміг вилізти, відповзти від на кілька метрів до узбіччя дороги й скотися вниз. Згодом почув вибухи, постріли і гуркіт ворожого танка, що сунув усе ближче й ближче. Сергій почав розгрібати під собою старе листя та землю, щоб заритися-сховатися. Вороги під’їхали до підірваного Т-64, зупинилися. Почали роздивлятися понівечену частину машини, відкриті люки.

Переглядів: 648

І марка оркам вказує курс

12 квітня «Укрпошта» презентувала та ввела в обіг перші в умовах воєнного стану поштові марки «Русскій воєнний корабль, іді…!».

Ця фраза-відповідь українських прикордонників, захисників острова Зміїний, російському кораблю на пропозицію здатися в день вторгнення рф в Україну 24 лютого стала символом мужності та незламного духу українського народу у боротьбі проти росії.

Переглядів: 636

Від сплати податків залежить обороноздатність

В умовах воєнного стану місцеві бюджети Одещини недоотримали за березень 374,8 млн грн, але попри це фінансування заробітної плати, енергоносіїв та інших захищених видатків здійснюються в повному обсязі.

Під час селекторної наради, яку в режимі онлайн з головами районних державних військових адміністрацій, міськими головами та головами громад провів начальник Одеської обласної військові адміністрації Максим Марченко, директорка департаменту фінансів Марина Зінченко закликала підприємців сплачувати податки та підтримувати економіку України.

Переглядів: 546

Павло Ґрод: Розбудова України — це довга боротьба

Українці повинні мати стратегію щодо Росії, бо не буде такого, що помре Путін і все закінчиться

Нещодавно у Варшаві побував президент Світового конгресу українців (СКУ) Павло Ґрод. Він зустрівся з представниками польської влади, зокрема з президентом Анджеєм Дудою.

Про свій візит до Польщі, стратегію розвитку світового українства і про те, як українська діаспора допомагає Україні в умовах широкомасштабної російської агресії, очільник СКУ розповів в інтерв’ю кореспондентові «Укрінформу» (www.ukrinform.ua).

Переглядів: 642

Вступна кампанія в умовах війни

Цими днями за участю міністра освіти і науки Сергія Шкарлета відбувся онлайн-брифінг щодо вступної кампанії-2022 в умовах війни та подолання її наслідків.

Спікерами заходу також були народні депутати України, представники Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак (голова), Сергій Колебошин (заступник голови), Юлія Гришина (голова підкомітету з питань вищої освіти), а також генеральний директор директорату фа-хової передвищої, вищої освіти МОН Олег Шаров.

Переглядів: 605

Вчитися за кордоном — працювати вдома

За підтримки Офісу президента в Україні заснували Ukrainian Global University (UGU), в якому наші співвітчизники зможуть отримувати якісну освіту та проводити дослідження за кордоном. Ініціаторами проєкту виступили технологічний університет SET University, УКУ, KSE та ще низка українських вишів.

Президентка SET University Ірина Вольницька розповідає, що UGU є неприбутковою ініціативою, яка надасть українським студентам, стипендіантам, науковцям та викладачам доступ до найкращих навчальних закладів по всьому світу, а також нових стипендій та програм постдокторантури. Головна умова — подальше повернення додому та участь у відбудові України після руйнівних наслідків російської агресії. «Зараз, як ніколи, українські студенти та дослідники повинні бути частиною світової академічної спільноти й мати доступ до найкращих світових практик і досвіду. Це дасть змогу ініціативі UGU стимулювати розвиток повоєнної України, зміцнювати її економіку, надаючи найкращим талантам якісну освіту, яку вони зможуть застосувати для відбудови своєї країни», — зазначила вона.

Переглядів: 510

Щоб протистояти і перемогти

У п’ятницю, 8 квітня, високий представник/віцепрезидент Єврокомісії Жозеп Боррель і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідали Київ, аби вкотре наголосити на європейській солідарності з Україною та оголосити про додаткову підтримку для захисту країни від агресії росії. Вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, прем’єр-міністром Денисом Шмигалем і відвідали Бучу, повідомляє сайт Представництва ЄС в Україні.

«Є два слова, аби описати те, що відбувається в Україні: поразка і жах. Йдеться про поразку російської армії у подоланні мужності українського народу і жах перед невибірковими вбивствами та нападами на мирне населення», — підкреслив Боррель після зустрічі із Зеленським.

Переглядів: 593

Прогнози дніпровської Касандри

У багатьох закордонних ЗМІ (Японія, Австралія, США, Велика Британія, Франція, Польща...), на сайтах друзів і ворогів України свого часу я опублікував сон-прогноз. Що було у тому сні?

Президент путін відмовився від охорони й заховався у жіночому туалеті, щоб ухвалити… важливе рішення. Сидячи на унітазі, ухвалив... закінчити війну в Україні. Розумів, що за цим рішенням буде його відставка. За столиками сиділи журналісти з усього світу. Чекали сенсації.

Переглядів: 559

Вічні у часопросторі

В обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбулася презентація книжки про визвольний рух на Одещині в 1917 — 1921 роках. Її автор — знаний краєзнавець, лауреат муніципальної премії ім. Івана Франка Василь Вельможко.

У цієї книжки, яка презентувалася у час, коли наша країна вчергове протистоїть звірячій московській навалі, проста, але промовиста назва: «Чорноморці — борці за незалежну Україну (1917 — 1921)». До речі, це друге, доповнене й розширене видання, що засвідчує: автор серйозно та прискіпливо розробляє цю тему. Перше — «Випускники Одеського піхотного училища — старшина армії УНР» — з’явилося друком 2016-го, до 150-річчя заснування цього прославленого військового навчального закладу. За цю працю Василь Вельможко удостоївся диплома лауреата загальнонаціонального конкурсу «Українська мова — мова єднання».

Переглядів: 498

«Час обрав нас»

9 квітня у рамках патріотично-мистецької акції Збройних сил України «Час обрав нас» колективи Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗСУ, Одеського обласного центру української культури разом з містянами виконали гімн Січових стрільців «Ой у лузі червона калина».

Ця пісня відома у кількох варіантах. За однією з версій, перший її варіант написав відомий поет, директор і режисер Укра-їнського театру «Руська бесіда» Степан Чарнецький у 1914 році. У фіналі трагедії Василя Пачовського про гетьмана Дорошенка «Сонце Руїни», яку ставив Чарнецький, мала прозвучати пісня «Чи я в лузі не калина була», але режисерові хотілося чогось оптимістичного, тож запропонував «Розлилися круті бережечки», трохи переробивши текст. У такому варіанті глядач і побачив виставу. Вона мала гучний успіх. А пісню, особливо останній куплет «Ой у лузі червона калина», одразу підхопила укра-їнська молодь.

Переглядів: 744

«Станем разом на захист, вкраїнці-брати!»

Нова пісня «Не брати ви мені» (і слова, і мелодія) народилася у Руслана Єрьоменка не випадково: 24 лютого, як і всі українці, він був приголомшений зухвалим нападом росії на Україну. Це спонукало його хоч і не на бойову, але гідну — музичну — відповідь, яка, впевнений, нікого не залишить байдужим.

Хто ж він, Руслан Єрьоменко? У Балті, де народився й живе з дружиною і двома доньками, як і в селах колишнього Балтського району, цей чоловік відомий як вправний музикант і співак, автор власних пісень і музичних композицій. Багато хто з-поміж старших людей пам’ятає його і як сумлінного працівника районного управління газового господарства, де пропрацював чимало літ.

Переглядів: 546

Спільна молитва за мир

Громадська організація «Міжнародна академія літератури і журналістики» висловлює щиру подяку всім небайдужим жителям міста Теплодар, які взяли активну участь у благодійній молитовній вечері «Боже великий єдиний, нам Україну і мир збережи!».

Метою цього заходу був збір коштів для наших воїнів-теплодарців.

Переглядів: 545

Визвольмо з полону капелана!

Керуючий Одеською єпархією Православної церкви України, єпископ Одеський і Балтський Афанасій виступив з офіційним зверненням про допомогу у звільненні з російського полону капелана Василя Вирозуба.

У зверненні, зокрема, йдеться:

«Уже більше місяця знаходиться у російському полоні клірик Одеської єпархії Православної церкви України, протоієрей Василь Вирозуб.

Переглядів: 823

Де вода, там і верба

І ще кілька гарних приказок про воду: «Не плюй у криницю, бо доведеться з неї ще води напитися»; «Води — хоч топитись, та нема де напитись»; «Чим глибша вода, тим більша риба»; «З брудної води ще ніхто чистим не вийшов»; «Не виливай каламутну воду, доки чисту не найдеш»; «Тиха вода найглибша»; «Чий берег, того й вода»…

Кажуть, вода має пам’ять. А ще вчені виділяють щонайменше п’ять різних станів води у рідкому вигляді та 14 станів — у замерзлому. При мінус 1200 градусів за Цельсієм з водою починає відбуватися щось дивне: вона стає тягучою, як патока, а за температури мінус 1350 і нижче — перетворюється на «склоподібну» тверду речовину, в якій відсутня кристалічна структура.

Переглядів: 478

Долучайтеся до фіксації злочинів

Міністерство юстиції та Міністерство закордонних справ України закликають усіх співвітчизників долучитися до фіксації воєнних злочинів рашистів.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну правозахисники щоденно фіксують воєнні злочини, злочини проти людяності, грубі порушення прав людини. Це — вбивства та поранення мирних жителів, знищення цивільних споруд, культурних об’єктів, мародерство, прикриття військових цивільними, призов громадян з Криму і Донбасу в армію окупанта, перешкоджання мирним зібранням, викрадення проукраїнських активістів.

Переглядів: 662

Штрафи бізнес не стимулюють

Безумовно, кращий шлях розвитку суспільних, зокрема економічних, відносин — еволюційний. Утім, треба лише згадати, в яких умовах із 24 лютого працює український вищий законодавчий орган (хоча б таємницю скликання засідань), а відтак тимчасово не нагадувати про еволюцію.

5 квітня Президент України подписав і того ж дня в газеті «Голос України» був оприлюднений розглянутий нами закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства України на період воєнного стану» (див. «ЧН» за 31 березня — 2 квітня), з повним текстом якого можна ознайомитися за посиланням http://www.golos.com.ua/documents/z-2142-ix.pdf. Отже, норми закону, передусім митні, діють уже з 5 квітня.

Переглядів: 448

Для родичів загиблих

Національна поліція України відкрила «гарячу лінію» для родичів загиблих внаслідок військових дій рф.

Наразі у звільнених від російських військ населених пунктах поліцейські цілодобово працюють над пошуком та ідентифікацією загиблих мирних людей.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net