Дивосвіт Марфи Тимченко
25 березня сповнилося 100 років від дня народження Марфи Тимченко (25 березня 1922-го, смт Петриківка, Дніпропетровська область — 26 березня 2009-го, Київ) — майстрині декоративного розпису, народної художниці України, лауреатки Національної премії імені Тараса Шевченка.
Багатогранний талант майстрині виявився у різних галузях та жанрах мистецтва — декоративному малюванні, пейзажному і монументальному живопису, орнаментальному розпису на тканині, порцеляні, дереві. Марфа Тимченко — представниця петриківського розпису, що є одним із найупізнаваніших і найві-доміших у світі символів України, її твор-чість має глибинно національний характер, а роботи випромінюють дивовижну етномистецьку культуру нашого народу.
Народилася у славнозвісній Петриківці. Мати, Олександра Медяник, була відомою в селі вишивальницею. Із раннього дитинства дівчинка любила малювати, мати робила їй пензлики з котячої шерсті, так звані «кошачки», що традиційно використовуються у петриківському розпису. Велику роль у становленні Марфи Тимченко як художниці відіграла школа декоративного мистецтва, відкрита в Петриківці у 1936 році. Викладачі цієї школи — народні майстри — вчили своїх учнів на зразках місцевого орнаменту: спочатку вихованці копіювали твори старших петриківчанок (найчастіше зверталися до творів Надії Білокінь), а потім переходили до власної творчої праці.
Після навчання у школі розпису (1936—1938), де її наставницею була відома майстриня Тетяна Пата, Марфа вступила до Київської школи майстрів народного мистецтва (згодом — Київський художньо-промисловий технікум). Там у 1938—1940 роках її вчителями були Олександра Кулик, Микола Рокицький, Тетяна Флору.
Перші ескізи розпису декоративного посуду Марфа Тимченко зробила, працюючи на Київ-ському керамічному заводі, а потім — на Коростенському порцеляновому заводі. З початком війни повернулася до рідної Петриківки, а у 1944-у переїхала до Києва і працювала в Інституті декоративно-прикладного мистецтва Академії архітектури України. Тут вона опікувалася розписом меблів, дерев’яних коробок, тканин під батик. Тоді ж зробила перший розпис дерев’яної тарілки з портретом Т.Г. Шевченка (1947—1948). Цікаво, що цю роботу вона виконала тради-ційними прийомами XVIII — початку XX століть: тарілка фарбувалася в один колір, а по цьому тлу наносився різнобарвний орнамент.
Із 1950-х художниця починає працювати над ескізами для тканин і вишивок. Вдосконалює техніку малювання на порцелянових виробах, працюючи на Київському експериментальному заводі художньої кераміки. Там же працювали й інші майстрині з Петриківки, що жили у Києві: Віра Клименко-Жукова, Пелагеая Глущенко, Віра Павленко та Ганна Павленко-Черниченко. Розписи петриківських майстринь набули широкого визнання й почали експортуватися до багатьох країн світу, зокрема до США, Франції, Німеччини, Японії.
У цей же час Марфа Тимченко починає писати сюжетні картини-пейзажі в авторському стилі, заснованому на принципах петриківського розпису.
«Твори Марфи Тимченко вирізняються цілковитою самобутністю, шляхетною вишуканістю й художньою довершеністю, віртуозним артистизмом і поетичністю, що зумовлюється, напевне, не лише бездоганною майстерністю, а й добропорядністю, щедрістю душі, ніжним, любовним ставленням автора до людей, природи, світу», — пише Василь Щербак, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України.
Роботи Марфи Тимченко — це не просто окремі візерунки, а повноцінні образи, спільною рисою яких є витонченість малюнка, відчуття ритму, композиційна та колористична довершеність. Пломенисті вогненно-сонячні пелюстки райських квітів, чудернацькі жар-птиці, райдужні ягідки калини — усе це назавжди запам’ятовуються, варто лише раз побачити.
Світлана ГЕРАСИМОВА,
провідна бібліографиня
відділу соціокультуної діяльності ОННБ.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206