Переглядів: 731

Якщо трапилася пожежа...

У разі виявлення ознак пожежі, до яких належать полум’я, дим, запах диму, характерне потріскування тощо, кожен громадянин зобов’язаний:

— негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону. При цьому слід назвати адресу об’єкта (будинку), вказати кількість поверхів, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

— вжити (по можливості) заходів для евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей;

— викликати (в разі необхідності) інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо). Після виклику пожежної охорони слід попередити про це всіх, хто перебуває поряд, після чого евакуюватися самому й допомогти в евакуації іншим, особливо особам похилого віку та маленьким дітям, але робити все слід так, щоб не спричинити паніку.

Діяти швидко і без паніки

Отож, для обмеження циркуляції повітря, яка може пришвидшити горіння, слід позачиняти всі двері й лише після цього покидати приміщення.

Якщо дозволяє час, потрібно зупинити подачу газу й вимкнути електрику.

Ліфтова шахта є шляхом поширення диму та отруйних продуктів горіння. До всього, в разі пожежі, ліфт часто знеструмлюють, унаслідок чого можна опинитися в пастці між поверхами.

Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуації, передусім необхідно перешкодити доступові диму та продуктів горіння у ваше приміщення: всі шпарини по периметру дверей та під ними слід позатуляти ганчірками, рушниками, шторами тощо.

Без крайньої потреби не рекомендується використовувати синтетичні тканини, бо їх горіння (термічний розклад) супроводжуються утворенням високотоксичних речовин та їдкого диму. Якщо в оселі є вода, всі ганчірки потрібно змочити.

У приміщенні, заповненому димом, слід обережно підповзти до вікна, затуливши ніс і рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль тимчасового фільтра, що захищатиме вас від упливу небезпечних продуктів горіння. У задимленій зоні потрібно рухатися поповзом, оскільки більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин і дим скупчуються у верхній частині приміщення, де температура внаслідок цього вшестеро вища, ніж унизу, й концентрація кисню недостатня для нормального дихання.

Якщо ви опинилися біля вікна, трохи прочиніть його й дихайте через шпарину. Кличте на допомогу. Коли допомога (працівники пожежних підрозділів) прибула, намагайтесь привернути до себе увагу.

Ніколи не вистрибуйте через вікно без крайньої потреби, адже кожен другий стрибок, скажімо, з четвертого поверху, є смертельним. Якщо вистрибувати все ж доведеться, спочатку викиньте через вікно м’які речі (матрац, подушки тощо), після чого зменшить висоту падіння, повиснувши за вікном на руках. Відштовхнувшись, стрибайте на м’які предмети, які ви скинули.

Після того, як ви залишили будинок, у якому бушує пожежа, не повертайтеся в нього, навіть якщо це здається безпечним! Дим, продукти горіння, раптовий викид полум’я можуть заскочити вас зненацька.

Прибуття працівників пожежної охорони слід чекати на безпечній відстані. Щоб запобігти стрімкому поширенню пожежі, до приїзду рятувальників не рекомендується відчиняти вікна. Потрібно пам’ятати, що малі діти в разі пожежі часто ховаються під ліжками, в шафах, забиваються в різні кутки та закутки.

Рятуючи потерпілих із будівель, які горять, та під час гасіння пожежі слід виконувати такі правила:

— перед тим, як увійти в палаюче приміщення, вкритися з головою мокрим покривалом, пальтом, плащем, цупкою тканиною;

— двері у задимлене приміщення відчиняти обережно, поволі, прикриваючи себе дверним полотном, щоб уникнути посилення полум’я від припливу свіжого повітря;

— у дуже задимленому приміщенні пересуватися поповзом або зігнувшись;

— для захисту органів дихання від чадного газу дихати крізь зволожену тканину;

— якщо сталося займання одягу, лягти на землю (підлогу) й перекочуватися з боку на бік, щоб збити полум’я (бігти не можна, бо полум’я посилиться);

— побачивши людину в одязі, що горить, слід накинути на неї пальто, плащ або будь-яке покривало й щільно притиснути їх до її тіла;

— під час гасіння пожежі використовувати вогнегасники, пожежні крани, а також воду, пісок, землю, покривала та інші засоби.

Пожежа на кухні або на балконі

Пам’ятаєте, що небезпечно зберігати там легкозаймисті речовини, різні ганчірки. Адже навіть недопалок, який випадково залетів на балкон, може стати причиною сильної пожежі. А на кухні фіранки, які розвіваються від вітерцю, можуть спалахнути, якщо вони висять в безпосередній близькості від плити. Тому не слід захаращувати кухню і балкон непотрібними речами, старими меблями, макулатурою та іншими предметами, які можуть послужити «їжею» вогню.

Якщо загорілася олія (у каструлі або на сковороді), то перекрийте подачу газу та електроенергії. Накрийте сковороду або каструлю кришкою, мокрою ганчіркою, щоб загасити полум’я, і хай вони так стоять до охолодження олії — інакше вогонь спалахне знову.

Ганчірку з грубої тканини (така завжди має бути на кухні) накиньте на руки, оберігаючи їх від полум’я.

При потраплянні олії, яка горить, або жиру на підлогу чи на стіни використовуйте для гасіння будь-який пральний порошок (як порошковий вогнегасник), засипаючи ним вогонь.

Пожежа в ліфті

Причиною пожежі в ліфті найчастіше стають непогашені сірники, недопалки сигарет, кинуті на підлогу чи в шахту ліфта, або коротке замикання електропроводки.

При перших же ознаках спалаху або при появі легкого димку в кабіні чи шахті ліфта негайно повідомте про це диспетчера, натиснувши кнопку «виклик». Якщо ліфт рухається, не зупиняйте його самі, а дочекайтеся зупинки. Вийшовши з ка-біни, заблокуйте двері першим предметом, який потрапив під руки, щоб ніхто не зміг викликати ліфт і не опинитися у пастці. При гасінні вогню в ка-біну не входьте, оскільки вона може мимоволі почати рухатися. Кабіна знаходиться під напругою, тому небезпечно гасити загоряння водою — використовуйте щільну суху тканину, вуглекислотний або порошковий вогнегасник, сухий пісок.

Якщо в результаті короткого замикання проводів ліфт зупинився між поверхами, а вогонь знаходиться поза кабіною і загасити його неможливо, кричіть, стукаєте по стінах кабіни, кличте на допомогу. Спробуйте парасолькою, ключами або іншими предметами розсунути автоматичні двері ліфта і вибратися назовні, покликавши на допомогу сусідів.

Будьте дуже обережні при виході з ліфта: не впадіть у шахту. Якщо самостійно вийти з ліфта неможливо, то до прибуття допомоги закрийте ніс і рот носовою хусткою чи рукавом одягу, змоченими водою, молоком або навіть сечею.

Якщо горить автомобіль

Будьте уважні: пожежу в машині можна розпізнати практично відразу. Запах бензину або горілої гуми в кабіні, поява диму з-під капота — все це чинники, що передують загорянню.

При гасінні пролитого під машиною палива скористайтеся вогнегасником, подаючи піну або порошок у напрямку від краю до центру вогнища.

При гасінні загоряння під капотом поступово й обережно відкрийте його — бажано збоку – палицею або монтировкою, оскільки при цьому можливий сплах полум’я.

Спрямуйте вогнегасник на місце найінтенсивнішого горіння або накрийте полум’я брезентом, закидайте піском, рихлою землею, снігом, залийте водою.

Не беріться до гасіння, якщо ви в промасленому одязі або ваші руки змочені бензином — це вкрай небезпечно.

За неможливості швидко ліквідувати спалах відійдіть від машини на безпечну відстань, оскільки може вибухнути паливний бак.

У жодному випадку не сідаєте в автомобіль, що горить, і не намагайтеся його завести. У радіусі небезпечної зони (не менше 10 метрів) не повинно бути людей.

В очікуванні пожежників поливайте водою автомобілі, що стоять поруч, або відкотіть їх подалі за допомогою перехожих, щоб вогонь не перекинувся і на них.

Якщо в кабіні автомобіля, що горить, є людина, а двері заклинило, зламайте двері чи вибийте скло (монтировкою, каменем, ногами). Витягніть постраждалого з машини, викличте «швидку», надайте йому першу медичну допомогу або відправте до найближчого медпункту на першій же зупиненій вами машині, запам’ятавши або записавши її номер.

Якщо горить людина

Таке буває не тільки в бойовиках. Найчастіше це трапляється на кухні при необережному поводженні з вогнем або в автоаваріях.

Якщо на людині горить одяг, треба щонайшвидше погасити вогонь. А зробити це доволі важко, оскільки від болю потерпілий втрачає контроль над собою і починає крутитися, чим підсилює полум’я. Людину, що горить, насамперед треба зупинити будь-яким способом: або грізно окликнути, або силою повалити на землю.

Одяг, що запалав, поливайте водою (взимку закидайте снігом). Якщо води нема, накиньте на постраждалого будь-який одяг чи щільну тканину, не закриваючи голову, щоб він не отримав опіку дихальних шляхів і не отруївся токсичними продуктами горіння. Але майте на увазі: висока температура впливає на шкіру тим більше, чим довше і щільніше притиснутий до неї одяг, що тліє.

Якщо нічого під рукою не знайшлося, катайте людину, яка горить, по землі, щоб збити полум’я. Загасивши вогонь, винесіть постраждалого на свіже повітря, розріжте тліючий одяг і зніміть його, прагнучи не пошкодити обпалену шкіру.

Накладіть на уражені місця пов’язку з бинта або чистої тканини. При великих опіках загорніть постраждалого в чисте простирадло, терміново викличте «швидку» або доставте його в найближчий лікувальний заклад на ношах. Якщо у постраждалого нема блювоти, постійно напувайте його водою.

При опіках першого ступеня (коли шкіра тільки почервоніла) для зменшення болю і попередження набряку тканин застосовують (протягом десяти хвилин) холодну воду, лід або сніг, але пов’язку не накладають.

При опіках другого ступеня (коли утворилися пухирі, причому деякі з них тріснули) обробляти уражені місця горілкою або одеколоном не можна, бо це посилить біль і печіння.

Обпалену шкіру не слід змащувати жиром, зеленкою або марганцівкою. Полегшення це не приносить, а лише утрудняє лікареві визначити ступінь ураження тканин. Добре допомагають примочки із сечі — це старовинний і безвідмовний народний засіб.

Та найперше при пожежах необхідно зателефонувати «101» і викликати рятувальників, а за необхідності і швидку допомогу — «103».

За матеріалами Головного управління ДСНС України
в Одеській області.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net