Переглядів: 397

Переймайтесь звичними клопотами

Рекомендації літнім людям, які залишаються вдома, від психологів ГУ ДСНС України в Одеській області.

Зберіть докупи у сумку, міцний пакет чи невеличку валізку найнеобхідніші речі та ліки, а також пропишіть важливі ваші особливості: алергії, хронічні захворювання, назви, рецептури та схему приймання ліків.

Для тих, хто приймає ліки на постійній основі, запитуйте себе: «Я випив/ла ліки?» та записуйте це на папері/на руці/у телефоні. Робіть позначки у зошиті, ставлячи дату і час. Також проговоріть уголос (можна комусь): «Я випив ліки. Наступний прийом увечері/завтра…».

Напишіть у кількох екземплярах важливі телефонні номери і дані та порозкладайте їх по кишенях вашого одягу, а ще краще — і на видному місці: закріпіть скотчем на холодильнику, на внутрішніх дверях помешкання тощо.

Щодня у визначений та зручний для всіх час намагайтеся виходити на зв’язок з рідними і близькими — достатньо кількох фраз про те, що з вами все гаразд.

Тримайте емоції в пазусі, не вихлюпуйте їх на оточуючих, яким не менш тривожно. Па-м’ятайте, що емоції зараз можуть бути дуже різноманітними. І це — нормально!

Для відновлення емоційного балансу контактуйте з природою та тваринами (споглядання живої природи, догляд за кімнатними рослинами і домашніми улюбленцями тощо).

Використовуйте ті доступні вам способи зняття стресу, які були ефективними раніше: молитва, творчість, написання щоденника, приємні спогади.

Для зняття сильного хвилювання дайте відчути собі «опору»: обіпріться на стійкий об’єкт (стіну, стілець, поручні, підлогу тощо), зосередьте увагу на відчутті опори, яке виникає при цьому; зробіть неквапом кілька ковтків води, зосереджуючи свою увагу на тілесних відчуттях, які це супроводжують. Через хвилину ви візьмете себе в руки.

Підтримуйте звичний розпорядок дня і те, що є у зоні вашого контролю, а саме: тримайте телефон зарядженим; стежте за режимом сну і прийомами їжі; забезпечте наявність запасів води/їжі/ліків/пального; не забувайте пити воду; посильно піклуйтеся про своїх близьких (випікайте пиріжки, бавтеся з дітьми, за гарної погоди виходьте на годинку-другу на вулицю, недалеко від дому вигулюйте домашніх тварин тощо).

Виробіть, якщо таких до цього не мали, власні сімейні ритуали (обійми перед обідом, молитва перед сном).

За жодних обставин не усамітнюйтеся, адже наодинці людину більше накривають тривожні думки і страхи.

Кооперуйтеся: вечеряйте із самотніми сусідами, організовуйте спільні чаювання, якщо потрібно — домовляйтеся разом сходити до магазину, в аптеку, до перукарні.

Спробуйте разом «гульнути», замовивши вскладчину, скажімо, доставку гарячої піци.

Не забувайте про особисту гігієну. Домовтеся із самотніми сусідами про те, як у разі небезпеки разом доберетеся до сховища чи як і де сховаєтеся при загрозливих обста-винах.

Додайте до свого звичного розпорядку дня вправи на дрібну моторику рук (малювання, в’язання, перебирання квасолі тощо), проговорюючи вголос, що ви зараз робите, пригадуйте і читайте вірші.

Непогано слухати аудіозаписи — літературні твори, радіовистави, концерти…

Перевіряйте показання лічильників, записуйте їх. Якщо не користуєтеся електронними сервісами, що дуже зручно при оплаті комунальних послуг, а оплачувати їх треба регулярно, не накопичуючи боргів, — просіть допомоги у тих, для кого це просто.

Якщо страхають новини — дивіться хороші, добрі фільми, обговорюйте їх, навіть по телефону, якщо маєте безлімітний зв’язок. Не слухайте дурних пліток. Практикуйте час від часу режим інформаційної тиші — час, коли ви не переглядаєте стрічку новин та можете відпочити від телефону бодай тоді, коли він заряджається.

Плануйте весняні роботи на дачі чи на присадибній ділянці. Це відволікає від тривожних думок і розгубленості. Навідуйтеся на сайти розплідників і продавців насіння, розсади, завчасно замовляйте потрібне, коригуйте списки.

Детально випишіть у зошит, які речі необхідно буде придбати насамперед (новий одяг, взуття, щось для дому, для киці чи собачки тощо), коли все стихне. Які роботи належить виконати (ремонт побутової техніки, фарбування вікон,

пересаджування кімнатних квітів…). Прикиньте ціну. Підрахунки заспокоюють.

Якщо біля вас знаходяться самотні літні люди — допомагайте і їм, найперше своєю небайдужістю. Взаємопідтримка нині особливо важлива для всіх.

До слова, підтверджено статистикою, що спільне подолання тривог і страхів як ніщо інше об’єднує людей, зокрема й у пари.

Не бійтеся, що при потребі до вас не приїде швидка допомога чи рятувальна служба, — все продовжує працювати справно і злагоджено.

Труднощі, як правило, — справа тимчасова. Не забувайте споконвічної мудрості, що все минає, і це мине.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net