Переглядів: 760

Маєте кота — проживете довше

Власне, а чи багато ми знаємо про цих ледачкуватих і неспішних тварин, які багато тисячоліть живуть поруч із людиною? Про тих, хто нині є «нашими котиками» — символами свободи і боротьби за неї?

За великим рахунком, користі від цих різномастих пухнастиків небагато, особливо в міських помешканнях, тож за що ми їх так любимо, смачно годуємо, лікуємо, бережемо? Відповідь проста: тому, що вони — найкращі, тому, що вони — коти. Киці, кицюні, кішечки, котики, котяри…

Щорічно 8 серпня за ініціативою Міжнародного фонду захисту тварин відзначається Всесвітній день кішок.

За статистикою, 80% людей мають домашніх улюбленців. І в цьому списку коти займають перше місце. Більше того, котики завоювали не тіль-ки реальний світ, а й стали супергероями всіх соцмереж.

У багатьох країнах існують спеціальні парки для вигулювання котів, а також різні котячі магазини, кафе та готелі, де улюбленця можна поселити на деякий час.

Де у помешканні найтепліше і найзатишніше місце? Правильно! Там, де лежить ваш кіт або вмостилася ваша кішечка.

Ще зовсім трохи про них, бо ж усього ми ніколи не дізнаємося.

За даними Ліонського університету, в світі близько 400 мільйонів домашніх котів. Найбільше їх в Австралії, де на 10 жителів припадає аж 9 котів. На Азіатському континенті перше місце за Індонезією: тут більше 30 мільйонів пухнастиків, а в Європі — за Францією, жителі якої мають 8 мільйонів котів. Водночас є країни, наприклад, Перу, Габон, де домашні коти майже не зустрічаються.

Щороку американці витрачають чотири мільярди доларів на їжу для котів. Це на мільярд більше, ніж на їжу для грудних дітей.

Кішки, як правило, «риють» правою лапою, а коти — лівою.

Для того, щоб спуститися з дерева, котам необхідно відступати, задкувати.

Коти можуть пересуватися на максимальній швидкості близько 50 км/год., але на короткі відстані.

У кішки в тілі 230 кісток (у людини — тільки 206).

У котів нема ключиць, тому вони можуть пролізти в будь-який отвір розміром з їхню голову.

Серце кішки б’ється майже вдвічі швидше, ніж людське (від 110 до 140 ударів на хвилину).

Коти не розрізняють кольорів.

Щелепи кішки не рухаються з боку в бік, тому вона не може жувати великі шматки їжі.

Спина у котів дуже гнучка, оскільки має 53 вільно прилеглі хребці. В людини — тільки 34.

Всі котячі ховають кігті в стані спокою, за винятком гепарда.

Кігті на задніх лапах кішки не такі гострі, як на передніх, але задні лапи набагато сильніші.

Одна з причин того, що кошенята так багато сплять, у тому, що гормон росту в кішок, як і в людей, виділяється тільки під час сну.

Кішки завжди приземляються на чотири лапи, з якого б стану вони не почали падіння. Чому?

Дослідження та спостереження показали, що, падаючи, тварина моментально починає вирівнювати своє тіло відносно землі. У такій швидкій орієнтації їй допомагає відмінно розвинений вестибулярний апарат і хвіст, як кермо. Спочатку кішка повертає голову, потім — шию і тулуб, щоб вони були на одній лінії з головою. Падаючи, притискає лапи і хвіст до тулуба, — так вона прискорює обертання. Тільки-но кішка займе положення лапами вниз, відразу ж відводить їх убік. У результаті цього руху обертання припиняється. При цьому знижується швидкість падіння — кішка ніби перетворюється на маленький парашутик. Відтак встигає приземлитися на чотири лапи.

Малюнок поверхні носа кішки так само унікальний, як і відбиток пальця людини.

Коти ніколи не нявкають один з одним. Цей звук — спеціально для людей.

Кішка за своє життя без негативного впливу на здоров’я може мати більше 100 кошенят, а пара котів та їхні нащадки за сім років здатні вивести 420000 кошенят.

«Товариські» кішки слідують за вами з кімнати в кімнату або ж по двору тільки для того, щоб проконтролювати ваші дії.

У кішки пітніють лише кінчики лап. Можливо, ви помічали вологі відбитки на столі після експертизи чи ветеринарного огляду, коли забирали кішку? Вони також нервують.

Кішки можуть подавати близько 100 різноманітних звуків. Для порівняння: собаки — лише 10.

Якщо кішка псує меблі, спробуйте надати цьому місцю аромат лимона чи апельсина. Коти ненавидять запах цитрусових.

Чим більше ви розмовляєте з кішками, тим більше вони «розмовляють» з вами.

Жираф, верблюд і кішка — це єдині тварини, при ходьбі яких ідуть спочатку ліві ноги, а потім праві. Така ходьба гарантує швидкість, хитрість та тихе пересування.

Єгиптяни збривали брови на знак трауру, коли втрачали улюблену кішку.

Кошаче вухо повертається на 180 градусів. У кожному вусі — 32 мускули, щоб управляти ним.

Якщо кішка треться біля вас і її хвіст тремтить — це найбільше почуття любові, яке вона може виразити. Коли хвіст починає опускатися, значить настрій змінився — можна відійти, вона не образиться.

Коти махають своїми хвостами, коли стоять перед вибором, при цьому одне бажання блокує інше. Наприклад, якщо кішка стоїть у дверях і хоче вийти, а на вулиці іде дощ, хвіст буде коливатися через внутрішній конфлікт: вона хоче вийти, але не хоче намокнути. Тільки-но вона прийме рішення (залишиться вдома або вийде під дощ), хвіст вмить перестане коливатися.

Коти труться об людину, щоб «перебити» чужі запахи. Запах іде із залоз, які розташовані між оком та вухом і в основі хвоста.

Якщо очі розширюються, попри яскраве світло, кішка чимось зацікавлена або в гарному ігровому настрої.

Котам, щоб бачити, достатньо 1/6 світла, необхідного для людини. Їхній зір у темряві дивовижний! У темноті очі кішки використовують навіть світло, віддзеркалене від її ж сітчатки.

Коти, на відміну від собак, не можуть сфокусувати погляд на близько розміщених предметах, тобто вони — далекозорі, а собаки — близькозорі. Фактично кішка краще бачить на відстані від 75 см до 2—6 метрів.

У котів тремтить нижня щелепа і цокотять зуби, коли здобич для них недосяжна.

Чутливість кішки до звуку втричі вища, ніж у людини. Якщо ми слухаємо гучну музику або в кімнаті голосно говорить телевізор, то слід дати можливість кішці піти в іншу кімнату, де тихіше.

Коти відчувають запахи в десятки разів силь-ніше, ніж люди. Крім носа, вони можуть чути запахи за допомогою своєрідної трубки, розташованої на верхньому піднебінні за передніми різцями. Використовують її, коли повністю концентруються на якомусь особливо цікавому об’єкті (пташка чи мишка), втягуючи в себе повітря, злегка підіймаючи верхню губу та ніс.

Догляд за шерстю заспокоює, нескінченне вилизування — нейтралізує вроджену агресивність киці.

Туалет повинен стояти в усамітненому куточку, подалі від миски з їжею, бо кішки не люблять це робити біля того місця, де їдять.

Ніколи не годуйте кішку собачим кормом. Необхідність у протеїнах для кішок уп’ятеро більша, ніж у собак.

Кішки люблять висоту. Так само, як леопарди та ягуари, котрі сплять на деревах.

У кішки приблизно 12 рухливих вусів з кожного боку мордочки. В основі вусів є велика кількість нервових закінчень, тому за допомогою них кішка отримує інформацію про все, що її оточує — про предмети, вітер, температуру і т.д. Якщо кішці видалити вуса, вона може погано орієнтуватися в просторі, наприклад, невдало полювати і взагалі почуватися невпевнено, ховатися.

Ба більше, вуса допомагають котові навіть ви-значити, чи пролізе він в отвір, чи ні.

Наукова назва вусів — vibrissae, тому їх часто називають вібрісами. Котячі вуса справді вібрують.

Якщо вуса в кішки настовбурчені вперед — вона чимось зацікавлена або хоче налякати суперника. Якщо ж «дивляться» назад — тварина налякана, уникає торкання до чого-небудь.

Нервовий стан кішки видають її вуха — вони у неї трохи рухаються, хоча сама кішка може спокій-но сидіти і спостерігати. Якщо її в цей момент торкнутися — у відповідь отримаєте удар лапою.

При нападі кішки притискають вуха до голови. Це для того, щоб уберегти їх від зубів і кігтів нападника.

Якщо кішка нападає сама, то вуха опускає горизонтально і в боки, імітуючи трикутник.

Кошачі битви короткі, але дуже галасливі і безжальні. Головна їхня зброя — зуби.

Коли ми гладимо кішку, у нас знижується частота серцебиття і кров’яний тиск. Люди із серцево-судинними захворюваннями, у яких є кішки, мають шанс прожити значно довше, ніж ті, хто не тримає ні кота, ні собаки. Правда й те, що кіт, лягаючи на хворе місце, таким чином вас лікує.

У середньому коти витрачають дві третини свого життя на сон. Виходить, що, наприклад, дев’ятирічний мурчик не спав лише три роки свого життя.

Найпопулярніша у світі порода — персидський кіт, потім ідуть мейн-куни та сіамці. Є порода котів, яка обожнює воду. Це — турецький ван. Її представники люблять купатися і не намокають завдяки своєму водонепроникному хутру.

Багато котів здатні знайти шлях додому, незважаючи на відстані. На думку експертів, кішки ви-значають своє місцезнаходження або за кутом сонячного світла, або у них є намагнічені клітини у мозку, які діють як компас.

Коти дуже чутливі до вібрацій. Вони можуть відчути поштовхи землетрусу на 10—15 хвилин раніше від людей.

Скільки років за людськими вимірами вашій кішці? Якщо їй 3 роки, то це прирівнюється до людського 21 року, якщо 8, то це 40, якщо 14 — то всі 70 людських років.

Середній вік домашньої кішки — 15 років, тоді як диких — від 3 до 5. Бо ж про них не дбають люблячі господарі.

Підготувала

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net