Переглядів: 417

Ремейк старого спектаклю

На відміну від оригіналу, ремейк не розрахований на те, щоб вражати глядача. У кращому випадку він здатний здивувати поворотом сюжету. У гіршому — стане провалом режисера. Але історія — не вистава. Провал постановки зачепить не зал для глядачів, а мільйони людей. Спроба ж утілення сюжету грузинської війни на території України призведе до загибелі цих мільйонів.

Страх перед НАТО тут ні до чого

Відлік часу до того, як події набули незворотного характеру, треба вести не з 2014 року, не з української Революції Гідності, а з Революції троянд у Грузії і приходу до влади в цій країні Міхеїла Саакашвілі. Президенту Росії до цього здавалося, що за допомогою локальних спецоперацій можна нескінченно довго контролювати політичний простір колишніх радянських республік (за винятком країн Балтії).

Потім у Грузії почали проводити реальні реформи західного зразка і заарештовувати агентів з Луб’янки, які цим реформам заважали. До того ж, грузинський досвід почали поволі переймати керівники України. Саме ця обставина, а не просування НАТО на схід, посіяла в головах кремлівських стратегів страх перед «кольоровими революціями» і рішучість їм протистояти. Решту додумали оформлювачі страху — московські політ-технологи і пропагандисти.

Ми бачимо сьогодні, що міфи, які у 2008 році стали «виправданням» російського воєнного вторгнення до Грузії, сценарії, розроблені для анексії Криму та окупації частини українського Донбасу в 2014-у, витягнуті з нафталіну і стають приводом для нового акту війни. При цьому постановники ремейка стверджують, що помилки минулого (не взяли свого часу Тбілісі) врахують. Треба читати: візьмуть Київ. На засіданні Російського Радбезу 21 лютого на можливість виправити помилку натякнув дружок президента Росії Дмитро Медведєв.

Згадане засідання, укази Путіна про визнання незалежності «ЛНР» і «ДНР», а також їх схвалення Федеральними Зборами Російської Федерації не можуть бути темою політичного огляду. Цей сюжет — готова явка з повинною в Міжнародний суд. Після того, як рашистський режим впаде, а плішивий старий з ядерною валізкою зіграє в ящик, на протоколах такого суду будуть вчитися знавці міжнародного права. Звісно, за умови, що старий не встигне натиснути на кнопку.

Завдання світової спільноти (не тільки демократичних і не тільки цивілізованих країн) зараз полягає в тому, щоб перешкодити Путіну розв’язати світову війну. Яка, з великою ймовірністю, перейде у війну ядерну. Нема сенсу повторювати, що режими, подібні нинішньому кремлівському, визнають тільки мову сили, а будь-які поступки вважають слабкістю противника. Але сила і слабкість мають масу відтінків. Світові належить вибрати безпомилковий спосіб нейтралізації кремлівських бандитів. Їх, з одного боку, не можна заганяти, як щурів у кут, а з іншого — не можна давати з кута вибратися.

Дипломати фронт не втримають

На жаль, серед керівництва міжнародних організацій (ООН, ОБСЄ і т.д), серед лідерів найбільших держав світу нема єдиної думки, як чинити з тими, хто грає без правил. Спонтанний же опір не дає результатів, і нахабство Кремля тільки посилюється. Втеча посольств (у зв’язку із загрозою російського вторгнення) із Києва до Львова, а зі Львова — до Варшави, «вихід у відпустку» співробітників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на лінії розмежування з ОРДЛО, а також скасування гарантій для страхування комерційних польотів над Україною — провокують вторгнення російських військ в нашу країну. А практика економічних санкцій ніяк не впливає на поведінку агресора.

Окрема тема — стримування російської агресії за допомогою дипломатії. Але тут справи ще гірші, ніж із запровадженням санкцій проти Росії. На сьогодні, 24 лютого, в Женеві запланована чергова зустріч держсекретаря США Ентоні Блінкена і міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Раніше її розглядали як підготовку до саміту Байдена з Путіним. Але Лавров, як відомо, взяв участь у засіданні Російського Радбезу і пообіцяв своєму шефу, що його міністерство врахує нові обставини (визнання незалежності «ЛНР» і «ДНР») й буде їх просувати.

Американська сторона на тлі скандалу мала б ту зустріч скасувати або бодай перенести. Але ні. В адміністрації Байдена і в Держдепі поки що жодної реакції. Гнівні слова, що Росія на шматки порвала Мінські угоди, з боку США прозвучали лише у Раді Безпеки ООН і, як то кажуть, канули в Лету. Тобто саміт Путін-Байден на порядку денному зберігається. А якщо все-таки відбудеться, щура, що сам себе загнав і кут, випустять для «ведення діалогу».

Про ганебні візити до Москви минулого тижня канцлера ФРН Олафа Шольца і президента Франції Еммануеля Макрона після визнання Росією незалежності «ЛНР» і «ДНР» можна було б взагалі не згадувати. Їх результат — не перший і не останній ляпас, якого Путін дає найвпливовішим лідерам країн Євросоюзу. Але в цьому випадку йдеться про двох членів «нормандської четвірки», яку в Кремлі хотіли б зберегти, розбавивши тепер уже «незалежними народними республіками». З початку лютого консультації про такий розклад активно ведуться російськими чекістами середньої ланки та їх європейськими колегами. У разі успіху проти України в «нормандії» виступатимуть не три, а п’ять країн з вирішальним голосом. Тому обмовку глави служби зовнішньої розвідки Наришкіна (про приєднання «республік» до Росії) президент Путін відкинув з роздратуванням.

Кремлівська дипломатія з ультиматумами і постійним хамством перемовників не виключає, звісно, силового вирішення «української» проблеми. Регулярні війська Російської Федерації у рамках рішення Путіна перетнули вже колишній, з російської точки зору, український кордон і з’єдналися з двома корпусами таких же військ, укомплектованих «шахтарями-добровольцями». Тепер питання в тому, яке завдання поставлять у Кремлі військам і на які рубежі з’єднання вийдуть.

Апетит бандитів зростає з кожним днем. І немє гарантій, що посольствам, які через загрозу війни нині втекли з України, за якийсь час не доведеться переїхати, скажімо, в Дюнкерк.

Леонід ЗАСЛАВСЬКИЙ.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net