Переглядів: 425

Прислухайся, плането!

Там, у далекому й чужому Афганістані, під час короткого перепочинку їм снилися матері, очі коханих. Комусь — заметіль квітучих садів. Снилися перелітні птахи, які повертались до рідної землі.

Ці скупі зізнання колишніх воїнів-«афганців», які чула від них за час своєї журналістської діяльності, пригадалися, коли йшла до Савранської селищної бібліотеки на захід, приурочений пам’яті загиблих воїнів-інтернаціоналістів та річниці виведення радянських військ з Афганістану.

З огляду на умови пандемії аудиторія зібралася невелика. Серед присутніх — найактивніші читачі бібліотеки, шкільна молодь і, звісно, представники воїнів-«афганців» та учасників АТО. Це — Володимир Усатий, Сергій Гребенюк, В’ячеслав Ліщенко і Володимир Хлевнюк.

Під мелодії «афганських» пісень на екрані, розташованому в центрі зали, один одного змінюють вражаючі кадри. Палає земля. В пориві бігу, підкошені смертю, падають солдати. І, здається, чути, як від крику і вибухів глухо стогнуть обважнілі гори. Знаю: «афганці», які так напружено і болісно вдивляються в екран, нині бачать зовсім інші сни. Скільки років минуло, а вони ніяк не можуть забути, викреслити з пам’яті той пекельний Афганістан, про який розповідають ведучі і який так часто приходить у їхні нічні видіння. За що боролись? Заради чого віддавали життя?

Про це вже багато написано. Але історія, очевидно, ще не раз скаже своє слово. Та як би там не було, тодішні радянські солдати свято вірили, що так потрібно їхній Батьківщині. І йшли у бій.

Скільки їх не повернулося з тих боїв! Скільки скалічено, скільки пропало безвісти! Озвучуються цифри, від яких у присутніх мороз пробігає по шкірі. Серед загиблих і двоє наших земляків. Це уродженці сіл Вільшанка та Полянецьке Василь Пересунько і Володимир Ковальський. Спалахує свічка пам’яті — і на хвилину все навколо завмирає…

Коли дивишся на схвильовані обличчя присутніх чи вслухаєшся в напружену тишу зали, думаєш: напевно, організовуючи подібні заходи, не треба гучних слів, показного пафосу чи награних емоцій. Просто слід вкладати душу в те, що ти робиш, доносити до кожного те, що сам переживаєш, розкривати людські серця для добра і любові. Так, як це зуміли зробити завідувачка бібліотеки Ірина Бузинська та бібліотекарка Інна Корягіна. Вони самі стали і сценаристами, і режисерами, і ведучими. Та ще й волонтерами. Адже потрібно було і червоні гвоздики у подарунок воїнам придбати, і потурбуватися про смачну домашню випічку для гостей.

Тож розпочата у залі розмова продовжилася за чашкою чаю, де в неофіційній обстановці обмінювалися думками, коментували побачене й почуте, висловлювали свої враження. Найбільше запам’яталися усім слова дітей, від імені яких виступили учениці Савранської школи Наталя Гуцол та Аліна Кравець. Вони прозвучали як заклик, як молитва. І були звернені не тільки до присутніх, а до всієї планети:

Захистіть, збережіть, люди, мир!
Кожен день, кожен час пам’ятайте,
Скільки жертв нам війна принесла.
Все, що можна, для миру віддайте.
Збережіть для нащадків життя!
І додати до цього вже нічого.

Діана МУДРА.
смт Саврань.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua