Переглядів: 352

Пташині апартаменти

Ще кілька тижнів – і з теплих країв повернуться додому білий лелека, велика чепура, вивільга, вільшанка, горихвістка звичайна, грак, дика гуска, жайворонок, зозуля, крижень, лебідь-шипун, ластівка, одуд, рибалочка, серпокрилець чорний, соловейко, співочий дрізд, степовий журавель, шпак…

Перелітні птахивирушають щороку у вирій не тому, що їм у нас холодно, а тому, що з похолоданням втрачають доступ до їжі й води: зникають комахи, в’януть трав’янисті рослини, замерзають водойми…

Цікавий майстер-клас з виготовлення шпаківень нещодавно провели в Одеському зоопарку, одним з важливих напрямків роботи якого є еколого-просвітницька діяльність, тобто виховання дбайливого й відпо-відального ставлення до живої природи, любові до тварин, до своєї землі, підвищення еколо-гічної культури.

Провідний орнітолог зоопарку Віктор Пілюга (на знімку серед відвідувачів) розповідав і дорослим, і малечі про птахів нашого регіону, про те, як правильно виготовити будиночки для пернатих. До слова, їх того дня разом змайстрували більше 30: щось залишилося на деревах звіринця, щось розмістять у міських парках.

З назви цієї невеличкої дерев’яної споруди (хоча шпаківні ліплять також із глини, плетуть з лози, видовбують із шматка стовбура сухого дерева тощо) можна зробити помилковий висновок, що в ній живуть тільки шпаки. Але це не так!

Для того, щоб різні пернаті друзі могли влаштуватися на вашій садовій ділянці, необхідно правильно підібрати розмір і вид шпаківні, куди вони залюбки заселяться. Скажімо, синичкам підійде домівка заввишки 20 – 25 см і діаметром вічка 3,5 см. Трясогузкам перед входом до помешкання необхідно прилаштувати невеличкий трап, оскільки в них не досить міцні лапки. Пищуха комфортно почуватиметься, якщо в будиночку зробити два отвори (праворуч і ліворуч), бо так їй, бач, зручніше господарювати.

Якщо є загроза навідування котів, то в конструкції шпаківень треба ще й передбачити кілька вічок, щоб, про всяк випадок, убезпечити пташок.

Варто також, наголосив фахівець, просвердлити кілька невеликих отворів у дні будиночка, щоб той провітрювався й пташенята не потерпали від літньої спеки.

Стандартні розміри шпаківні: довжина – 15 см, ширина – 15 см, висота – 35 –40 см.

Слід звернути увагу й на те, щоб поверхня внутрішньої передньої стінки була шорсткою, нетесаною, аби пташина, не ковзаючись (бо ж місця там мало), могла вилітати. Якщо дошки гладенькі, зробіть на них насічки.

У тому разі, коли шпаківня висітиме не на дереві, додатково обладнайте її поличкою, щоб пташки могли відпочивати на ній і наповнювати сад своїм співом. Утім, зважте, що ще до заселення претенденти на квадратні дециметри можуть счиняти справжні баталії. Особливо на це здатні нахабні горобці, які готові вигнати будь-кого навіть з уже зайнятого гнізда. Так ось, війни відбуваються саме на цих поличках.

Щоб наступного року перед прильотом пернатих їхнє помешкання було чистим і просушеним, не забудьте про відкидну верхню кришку, на 10 – 12 см довшу за днище, тобто про дашок. Поселенці й самі подбають про чистоту, але, звісно, їм приємніше зайти, даруйте – залетіти, у сухе й прибране помешкання. Та й час на прибирання зекономлять.

Щодо отвору-входу, який ще називають льотком, то його діаметр повинен бути такий, аби пташка не поранилася, коли забиратиметься в будиночок і вилітатиме з нього. Стандартний для шпака – 5 см. Вічко має розташовуватися на висоті 5+ см від кришки, щоб знахабніла кішка – а вони там неодмінно вештатимуться – не дістала пташку своєю лапою.

Установлювати шпаківні на садовій ділянці необхідно на висоті не менше 3 метрів від землі (так птахи почуватимуться безпечніше) і під невеликим нахилом уперед, щоб усередину не потрапляв дощ і господарям було легше вибиратися звідти. Основою для кріплення може бути дерево, жердина чи стіна.

Ще один з важливих нюансів: щоб у шпаківню не задував холодний вітер, льоток необхідно спрямувати у південний, східний або південно-східний бік.

Найкраще, щоб пташиний будиночок чекав на своїх поселенців із кінця березня – початку квітня.

На присадибній ділянці варто почепити одну шпаківню. Якщо ж дві, то на відстані кількох десятків метрів одна від одної. Якщо будиночки будуть розташовані близько, то ні синички, ні шпаки не залетять. Хіба що залюбки оселяться горобці, але тоді замість милого співу ви щодня ставатимете свідком гамірних і войовничих, коли аж пір’я летить, бійок.

Дехто не майструє шпаківень, бо, каже, птахи оббирають черешні, вишні, клюють фрукти та городину. Невже то великий збиток, якщо шпаки і з’їдять жменю черешень за сезон? Зате скільки комашні та гусені знищать, харчуючись самі й годуючи малечу, яка вилупиться! Навпаки, поставте десь близько посуд із чистою водою, щоб птахи далеко не літали за нею, а більше часу витрачали на звільнення садка від шкідників.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua