№ 11-12 (22334-22335) четвер-субота 10-12 лютого 2022 року
Союзники і дипломати
Політичні союзи, як і науки, бувають природними, неприродними і проти-природними. До якої категорії, наприклад, віднести нинішній союз Російської Федерації і Китайської Народної Республіки — відразу й не визначиш. А від правильного визначення багато що залежить.
Близнюки, старший і молодший
Перше, що спадає на думку, — союз двох автократій. Але комуністичний Китай нагадує нинішню Росію лише за формою. Як апельсин нагадує футбольний м’яч. Всередині Китаю — сплав тисячолітніх цивілізацій, конфуціанство, помножене на марксизм. Всередині сучасної Росії — порожнеча.
Покоління русофобів
Я не знаю, чи буде війна. Думаю, сьогодні цього не знає ніхто, навіть її основний винуватець, Той-що-в-Кремлі-сидить.
Щодня змінюється забагато факторів, які почергово то підтверджують неминучу ескалацію, то дозволяють зітхнути з полегшенням. Мабуть, саме на такий ефект ця зловіща тактика й розрахована: від цих емоційних гойдалок ми маємо настільки втомитися, щоб аж вигоріти й збайдужіти. Тоді й буде ідеальний момент для повномасштабного вторгнення.
Коли позбудемось отрути?
Голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький провів чергову апаратну нараду, на якій було розглянуто питання екологічної безпеки в регіоні, інформує пресслужба ОДА.
Ось що, зокрема, прозвучало в доповіді директора департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Павла Булановича:
— Небезпечні відходи від непридатних або заборонених до використання хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР) залишилися на території Одеської області ще з радянських часів. Умови їх зберігання та ємності, в яких вони містяться, не відповідають чинним нормам безпеки, технічний стан місць зберігання є незадовільним і неухильно погіршується.
Вища зарплата — вища й віддача
Минулого тижня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко здійснив дводенну робочу поїздку на Одещину.
5 лютого урядовець разом з головою Одеської обласної ради Григорієм Діденком, народним депутатом України Степаном Чернявським, директоркою департаменту охорони здоров’я ОДА Наталією Одарій-Захар’євою, міським головою Ананьєва Юрієм Тищенком та численними гостями урочисто відкрили оновлене інфекційне відділення Ананьївської багатопрофільної міської лікарні. Розраховане воно на 40 ліжок та оснащене новим медичним обладнанням (ШВЛ, наркозно-дихальна апаратура тощо). Профінансований проєкт з місцевого, обласного та державного бюджетів. Необхідну суму в розмірі 8 мільйонів 681 тисяча гривень (субвенція з державного бюджету місцевим на здійснення підтримки окремих закладів та заходів у системі охорони здоров’я) допоміг залучити нардеп Степан Чернявський. 1 мільйон 820 тисяч гривень витрачено на завершення капітального ремонту приміщення, а 6 мільйонів 861 тисячу — на придбання медичного обладнання та устаткування.
Ольга СІРА: Закриття місцевих газет — загроза інформаційній безпеці держави
Цими днями на Львівщині й Одещині стартувало опитування серед редакторів ЗМІ «Незалежні місцеві медіа: проблеми та перспективи у 2022 році», яке провадиться у рамках проєкту «Організаційна підтримка місцевих незалежних медіа», що реалізується ГО «Центр соціальних ініціатив «Атом» (Львів).
У рамках цієї ініціативи заступниця редактора «Чорноморських новин» Ольга Сіра дала інтерв’ю «Варіантам» (https://varianty.lviv.ua), поділившись власним баченням нинішніх тривог-турбот газетярів Одещини.
«Ідейний проводир одеських українців»
Історик Леонід Смоленський: талант націєтворця і талан людини
Наприкінці минулого року українська громадськість відзначила 160-ліття від дня народження нашого видатного земляка Євгена Харлампійовича Чикаленка, уславленого мецената, одного з визначних борців за зняття імперських заборон на освітньо-культурний розвиток української нації, за відродження української мови, преси та книговидання, відомого активіста громадсько-просвітницьких організацій Одеси та Києва кінця ХIХ — початку ХХ століть.
Як свідчать численні публікації сучасних київських дослідників його культурно-історичної спадщини Н. Миронець та І. Старовойтенко, «українство Є. Чикаленка формувалося з юних років». З рідного села Перешори життєва стежина привела Євгена до Одеси, де цікаві зустрічі та знайомства сприяли зміцненню його національних почуттів. Після закінчення в Одесі свого першого навчального закладу — приватного пансіону англійця Рандаля, який запам’ятався хлопцеві дошкульними глузуваннями однокласників над його «мужичою мовою», він продовжив навчання в одеській приватній гімназії. Тоді там працювали незабутні педагоги — історик А. Андрієвський, учитель музики, композитор П. Ніщинський і неперевершений лектор Л. Смоленський (1844 — 1905). Останнього Є. Чикаленко назвав українським пророком, впливовим і шанованим учителем, який сформував своїми лекціями не одного свідомого українця.
Безбар’єрне середовище Одеської опери
На виставах в Одеському національному театрі опери та балету нерідко можна побачити людей на інвалідних візках — створення безбар’єрного середовища впродовж багатьох років залишається одним із пріоритетів цього закладу культури.
Задля зручності осіб з обмеженими фізичними можливостями головні входи у театр та зал для глядачів обладнані пандусами. У центральній частині залу передбачені спеціальні місця для такої категорії відвідувачів. На першому поверсі є туалет для осіб з інвалідністю.
Непроминальність поетичного слова
(Роздуми під час вручення премії імені Валентина Мороза)
Цього ковідно-зимового дня одесити тепло вітали першу в Україні лауреатку літературної премії імені нашого земляка Валентина Мороза — поетесу з Чернівців Ірину Лазоревич.
Пані Ірина закінчила філософсько-теологічний факультет Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича і продовжує навчання в аспірантурі. Досліджує сакральне у сучасній поезії. Почала віршувати зовсім недавно, але має вже вагомі перемоги в престижних поетичних змаганнях. Вона друкувалася в журналах «Дніпро», «Софія», «Літературний орієнтир», «Золота пектораль», тож має в читаючій Україні чимало симпатиків. Є вони і в Одесі, про що свідчить вшанування пам’яті Валентина Мороза і свято вручення літературної премії його імені.
В Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені М. Грушевського зібралися студенти, письменники, журналісти, художники, просто шанувальники високого поетичного слова, хто добре пам’ятає одного з першорядних поетів нашого краю Валентина Леонідовича Мороза. З вдячністю говорили про його благотворний вплив на їх громадянське, зокрема й професійно-мистецьке, становлення.
Надія МОВЧАН-КАРПУСЬ. В чобітки тепленькі взутий найлютіший місяць лютий
Ох і морозисько! Пекучий, тріскучий... Запросив він хуртовину до шаленого танцю — Божий світ засипати хочуть. Вихоряться, лютують, свищуть, гудуть, виють, регочуть і... стогнуть у відчаї, бо як не танцюй — іде вже не до Різдва, а до Великодня.
Між цими великими святами — ще одне значуще — Стрітення. Саме в цей день зима з весною зустрінуться і... поборються. Хоч і люта бабуся-зима, хоч і страшна у своїй полатаній кожушині, в пошматованій вітрами спідниці, та де їй, старій, змагатися з молодою й дужою, вродливою й привабливою дівчиною-весною?! Замахнеться вона на свою суперницю, та, враз отямившись, кине льодяну палицю в мокрі сніги... Уявляться старенькій кольори веселки в очах весни, квіточки у її вінку, яскравий, барвистий одяг... Заплаче тоді бабуся-зима від свого безсилля краплинами-слізьми, що, підмерзаючи, заторохтять, зриваючись з буруль, та й благословить нову пору року на володіння земною красою.
У кожного свій шлях до Правди
Роздуми над книжкою
Жив донедавна на Одещині чудовий журналіст Борис Устименко. Та ось уже скоро 40 днів з часу відходу його у кращі світи.
Писав багато і мудро, шанували його всі редактори наших газет. 2006 року він зробив мені унікального дарунка — книжку під дивною назвою «Карнафей».
Зеленогірський тренер
У Зеленогірському вже п’ять років працює секція дзюдо і самбо. Майже сотня хлопчиків і дівчаток із селища та навколишніх сіл опановують тут бойові мистецтва під керівництвом досвідченого тренера Володимира Ліскового — переселенця з Донбасу.
З початком бойових дій на Сході чоловікові разом з дружиною довелося покинути рідний дім і переїхати до Києва. Попервах торгував на ринку, потім запропонували роботу тренера в одній зі шкіл на Одещині. Так потрапив на Любашівщину.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206