Переглядів: 870

Наша різдвяна візитівка

Координаційна рада із захисту української мови та культури 14 січня ухвалила звернення до уряду України та українців світу про визнання колядок, щедрівок та вертепу національною культурною спадщиною українського народу:

«Українські новорічно-різдвяні традиції — колядки, щедрівки, Вертеп, засівання та инші, з ними тісно пов’язані, поза сумнівом, є однією з «культурних візитівок» Українського Народу.

Де б не мешкали українці — від Карпат до Зеленого Клину, від Канади до Австралії і навіть у далекій Антарктиді — в час Зимових Свят вони колядують, щедрують, засівають своїм близьким, колеґам та друзям, «водять Козу» та виконують инші прадавні ритуали, покликані ствердити нерозривну єдність наших поколінь «живих, мертвих і ненарожденних, в Україні і не в Україні сущих».

Наші прекрасні українські національні традиції та звичаї, успадковані Українською Нацією з глибини тисячоліть, відіграють винятково важливу ролю у підтриманні злагоди й гармонії в наших родинах, консолідації нашого суспільства, забезпеченні солідарности його членів, створенні духовних та політичних основ для економічного і соціяльного розвитку; формуванні свідомости того, що всі ми — єдина Українська Сім’я.

Після тривалого періоду заборон та нищення наші традиції повертаються в наші села й міста, по всій Україні мільйони людей практикують їх.

Але сучасна доба, з її урбанізацією, масовим міґраційним рухом населення та зростанням ґльобальної конкуренції, в тому числі й у культурно-духовній сфері, принесла з собою й нові загрози:

1. Явище примітивізації традицій, втрату їхньої автентичности, десакралізацію, вульґаризацію, перетворення на комерційний «культурний кітч».

2. Спроби крадіжки української культурної спадщини північною державою-аґресоркою, яка зазіха на наші культурні надбання та намагається привласнити їх собі.

У сучасних умовах індустріяльного та постіндустріяльного суспільства, коли свідомість людей більш формується системою освіти та ЗМІ, ніж навіть родиною, держава мусить дбати, щоб українські традиції та стиль і спосіб життя передавалися з покоління у покоління не лише у сім’ї, але й у школі, виші та в сфері популярної культури: через кіно, музику, сценічне та візуальне мистецтво тощо.

Тому Координаційна рада із захисту української мови та культури підтримує почин Фонду підтримки української мови та культури щодо визнання українських новорічно-різдвяних традицій (колядок, щедрівок, Вертепу та инших) національною культурною спадщиною Українського Народу на державному та міжнародньому рівнях.

Ці тісно взаємопов’язані культурні практики мають бути внесені як до українського Державного реєстру нематеріяльної культурної спадщини, так і до Репрезентативного списку ЮНЕСКО як нематеріяльна культурна спадщина Української Нації — з наданням їй належного захисту, а також створенням відповідних засобів її збереження та поширення знань про неї!

Закликаємо всіх небайдужих українців надати активну підтримку цій важливій ініціятиві!».

Підтримати звернення можна, зокрема, на фейсбук-сторінці www.facebook.com/koliadky/photos/a.105630638667465/115315377698991.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net