Переглядів: 886

Ратай на мовній ниві

Харківська громада на захист Конституції та прав людини-громадянина, яка об’єднує 22 організації загальноукраїнського статусу і 85 — місцевого, звернулася до керівників Одещини — голови ОДА С.Р. Гриневецького, і голови облради Г.В. Діденка — з листом-клопотанням щодо гідного відзначення 85-річчя нашого славного земляка — поета, мовознавця, борця за утвердження української державності Олекси Різникова. У зверненні, зокрема, йдеться:

«24 лютого сповниться 85 років видатному українському мовознавцеві, поетові, публіцистові, авторові близько 40 книжок, лауреатові багатьох літературних премій, громадському діячеві, колишньому дисидентові й багатолітньому політв’язневі СССР вашому краянину Олексієві Сергійовичу Різникову. Дата ця символічно збігається із 90-літтям створення Одеської області (27 лютого 1932-го).

З цієї нагоди і зважаючи на значущі заслуги О.С. Різникова перед українським народом і державою, перед жителями славної Одещини, Харківська громада на захист Конституції та прав людини-громадянина звертається до вас із клопотанням про присвоєння йому звання «Почесний громадянин Одеської області» та відзначення, по можливості, матеріально — для видання написаних ним наукових та публіцистичних творів і щорічного журналу політв’язнів «Зона», головним редактором і творцем якого він є.

Нині вкрай актуальною є потреба відновлення історичної правди, народних традицій, правди Божої на нашій землі, серед народу нашого, серед народів Європи і світу. Саме цьому і присвячена наукова та літературна діяльність О.С. Різникова та цілої плеяди його соратників-однодумців.

Більшість мовознавчих досліджень О.С. Різникова стосується історичних першооснов української мови та культури, а отже — історичної правди, відновлення знання про наші етнічні, цивілізаційні корені. Він — творець першого у світі і в нашій скіфо-русино-українській мові та світовому мовознавстві «Кореневого словника української мови», над яким працює майже 40 років, починаючи від часів перебування в неволі у мордовських та пермських концтаборах СССР. Віднайшов і систематизував понад 5400 словогрон — кореневих основ, на базі яких упродовж багатьох тисячоліть витворювалася з Божою поміччю наша мова.

Видатний фахівець з порівняльного історичного мовознавства Олекса Різників збагатив українську лінгвістичну науку низкою оригінальних відкриттів. Ось лише деякі його праці: «Складівниця української мови» (Одеса, 1967), «Словник омонімів» (Київ, 1999), «Стислий кореневий словник», «Спадщина тисячоліть» (Одеса, 2001), (Харків 2002), «Чим українська мова багатша за інші» (Тернопіль, 2011), «Словогрона духу» (Одеса, 2015), «Українська мова — спадщина тисячоліть» (Київ, 2017).

Ці новаційні праці О.С. Різникова набувають особливого значення й актуальності у зв’язку із заходами уряду та громадськості щодо утвердження в країні державного статусу української мови.

Величезну роботу проводить О.С. Різників із дослідження історичних та соціальних процесів, пов’язаних з дисидентським та національно-визвольним рухом в Україні, зокрема на Одещині. Одеські організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих та Меморіалу імені Василя Стуса вже видали сім томів енциклопедичного альманаху «Одеська хвиля», де широко представлені імена репресованих, долі цих людей, їхні спогади і документи. Всі ці матеріали збирав, вичитував, готував до друку саме пан Олекса.

У своєму поважному віці О.С. Різників продовжує вести активну громадську роботу в Товаристві по-літв’язнів і репресованих, Меморіалі імені Василя Стуса та інших патріотичних, правозахисних організаціях, регулярно виступає в періодиці, на радіо й телебаченні, серед громадськості на захист й утвердження державного статусу української мови. У 1998 — 2008 роках керував літературною студією «Гарт» при Одеському міському палаці дитячої та юнацької творчості. Шість його вихованців-літстудійців стали членами Національної спілки письменників України. Із 2009-го — головний редактор і головна «тяглова сила» журналу-що-річника «Зона» ВУТ політичних в’язнів і репресованих в СССР.

О.С. Різників відзначений багатьма державними нагородами, зокрема є повним кавалером ордена «За заслуги».

З огляду на сказане та з нагоди 85-ліття О.С. Різникова Харківська громада вважає, що він заслуговує удостоєння високого звання «Почесний громадянин Одеської області».

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net