Переглядів: 943

Півстолітній метранпаж

Нещодавно відзначила 80-річний ювілей одна з найвідоміших у Балті ветеранок праці Галина Іванівна Баженова.

Усе життя вона живе у нашому місті, де її знає й шанує не одне покоління земляків. І більшу частину своїх літ — аж півсотню — присвятила районній друкарні, де працювала метранпажем, тобто, як нині сказали б, верстальницею газети металевого набору. Ця колись чи не найважча і найвідповідальніша в поліграфії професія в наш комп’ютерний вік відійшла в небуття. Більшості з тих, хто читає ці рядки, навряд чи такі слова, як «верстатка», «гранки», «матриці», «кліше», «марзан», «лінотип» та інші терміни, які, по суті, зникли з ужитку або набули нового значення. А тоді вони були звичними, робочими для всіх причетних до випуску друкованої продукції.

Галина Іванівна народилася 26 січня 1942 року в, як уже мовилося, Балті. Батька, полеглого на війні, їй не довелося знати. Мати, Олександра Григорівна Кожухар, невдовзі після визволення міста від окупантів пішла працювати у друкарню. Доньку виховувала сама. Тож Галинка там, у друкарні, практично й виростала, змалку допомагаючи матері й освоюючи ази поліграфії. А після закінчення у 1959-у школи прийшла туди на постійну роботу. Спочатку працювала складачем ручного набору, а вже наступного року здібну й грамотну дівчину долучили до верстки газетних сторінок. Її добрим учителем і наставником був метранпаж Василь Базилевич. І вона гідно продовжила його справу на ціле півстоліття, ставши з роками однією з кращих фахівчинь на Одещині.

У 1960-х, згадує Галина Іванівна, друкарня отримала нове обладнання і повністю перейшла на лінотипний набір газети та безгранкову верстку, що значно полегшило працю метранпажа. Хоча обсяг роботи був величезний, бо ж чотиришпальтова газета виходила тричі на тиждень і важливо було підготувати кожен номер до друку вчасно, відповідно до графіка випуску. Часто доводилося працювати понаднормово, до пізнього вечора чи й до ночі. Й тут неабияке значення мали добре налагоджені стосунки з редакцією, зокрема з відповідальним секретарем та редактором. Їй, каже, подобалося творити газету з досвідченими відповідальними секретарями Петром Федоровичем Бондарем, Петром Сазоновичем Халаїмом та автором цих рядків, редакторами Віктором Олександровичем Мельниченком, Таїсією Вікторівною Крисько та згаданим уже П.С. Халаїмом, а також з багаторічною коректоркою Ліною Григорівною Ільченко.

Мені як новому відповідальному секретареві «Народної трибуни» випало працювати з Галиною Іванівною із травня 1979-го до кінця 1994-го, потім ще низку років. Звісно, бували труднощі, певні неузгодження-неув’язки, але завдяки доброму характеру й досвіду метранпажки вдавалося виходити з будь-якої, навіть найскладнішої, ситуації і не псувати виробничих, не кажучи вже про людські, стосунків.

У колективі друкарні Галина Іванівна Баженова завжди користувалася загальною повагою — і як професіональний поліграфіст, і як уважна, чуйна й водночас принципова людина. Вона була добрим наставником для багатьох молодих колег, зокрема верстальників Миколи Крітіна, Світлани Коваль та Людмили Азилевич. Поважали її й газетярі.

Велика вам вдячність, Галино Іванівно, від усіх балтських поліграфістів і журналістів за те, що ви були і є у нашому житті. Здоров’я на ще багато-багато літ!

Михайло ГЕРШКОВИЧ.
м. Балта.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net