Переглядів: 939

Одесит — оборонець Замостя

«Всеволод Змієнко. Дві війни одного одесита» — таку назву має кіноролик, презентація якого відбулася 21 січня у відділі соціокультурної діяльності Одеської обласної наукової бібліотеки ім. Михайла Грушевського в рамках проєктів Українського інституту національної пам’яті, присвячених загальноєвропейській та загальноукраїнській історії нашого міста.

Ім’я Всеволода Юхимовича Змієнка (1886 — 1938), одесита, видатного військового і державного діяча, який посідає чільне місце в українській і європейській історії буремних 1910 — 1920 років, на жаль, і досі мало відоме широкому загалу. Сподіваюся, що презентований кіноролик бодай почасти заповнить цю прогалину. Бо про таких достойників, як генерал-хорунжий Армії УНР Змієнко мусить знати й пам’ятати і його рідна Одеса, й уся Україна, а в контексті нинішньої російсько-української війни — й нерішуча Європа.

Всеволод Змієнко закінчив Одеське піхотне юнкерське училище (1906), офіцерську артиле-рійську школу (1912) та Миколаївську академію Генштабу (1914). Учасник Першої світової війни, де дослужився до звання полковника, а із 1917-го — Національно-визвольних змагань українського народу. Зокрема, був начальником штабу Одеської гайдамацької дивізії, помічником коменданта Одещини, начштабу Південно-Східної групи військ Армії УНР, 1-ї стрілецької дивізії Окремого корпусу Січових стрільців.

Найбільше ж прославився як начальник штабу 6-ї стрілецької Січової дивізії (командував нею його старший друг-побратим — полковник Марко Безручко), котра наприкінці серпня 1920-го поблизу Замостя зупинила наступ 1-ї Кінної армії С. Будьонного на Варшаву і разом із союзником — польським військом — відкинула більшовицьку навалу на сотні кілометрів на схід. Це яскравий приклад того, як невеликі числом, але сильні духом воїни можуть здолати незрівнянно сильнішого ворога. За перемогу під Замостям та інші успішні дії Всеволод Змієнко був удостоєний звання генерал-хорунжого Армії УНР.

Оборона Замостя назавжди закарбована в історії двох народів — українського і польського — як спільна перемога побратимів по зброї над лютим ворогом, що намагався загарбати Польщу й підкорити весь західний світ. Ось чому, відзначаючи цю вікопомну подію, поляки вшановують пам’ять і наших земляків Всеволода Змієнка та Марка Безручка: біля їхніх могил, що на цвинтарі в районі Воля у Варшаві, того дня вишиковується почесна варта.

Як уже мовилося, кіноролик «Всеволод Змієнко. Дві війни одного одесита» створений у рамках проекту УІНП. Автор сценарію — кандидат історичних наук Володимир Полторак, режисер — Юрій Онищенко. Всі події, відображені в ньому, засновані на історичних документах. Навіть телефонний апарат 1920 року справжній — позичили на час зйомок.

Продовженням цього проєкту є історичний мальопис (синонім до слова «комікс») «Оборона Замостя». З подіями 29 — 31 серпня 1920-го зна-йомимося через малюнки разом з українським сапером 6-ї стрілецької дивізії Гнатом Вечірнім на прізвисько «Лопата». Бачимо спорудження загород з колючого дроту в передмісті Замостя, стаємо свідками січі, звитяги і Перемоги. Героям Слава!

Світлана ЗАВАЛЬНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com