№ 7-8 (22330-22331) четвер-субота 27-29 січня 2022 року

Переглядів: 1132

Наказу не буде. Чому? А тому що!

Усе під контролем. Приводу для паніки нема. Бажаю громадянам здоров’я і температури 36,6. Так Президент України Володимир Зеленський озвучив підсумки засідання РНБОУ, яке відбулося в понеділок, 24 січня. Зазвичай такі засідання глава держави скликає по п’ятницях. Але цього разу вирішив поквапитися. Розбіжності між заявами українського керівництва і тривожними повідомленнями західної преси необхідно якось пояснити.

Рейтинги політиків важливіші за війну

Пояснення секретаря РНБОУ Данилова і міністра оборони Рєзнікова, що до оборони країна готова, теж мало кого переконали. Час чиновників витрачається на порівняння рейтингів лідерів «Європейської солідарності» і «Слуги народу». На те, як поставити на місце неслухняних олігархів, і на вирішення інших невідкладних завдань. Підготовка до близької війни тут не на першому місці. От тільки в разі воєнної катастрофи рейтинги не встигнуть заміряти, а непокірні олігархи разом з капіталами поїдуть в благополучні країни. Ми справді опинимося під контролем. Але під чиїм контролем? Над цим варто замислитися.

Переглядів: 1150

Юрій ХРИСТЕНЗЕН: «Війна починається не з танків на вулицях...»

Агресор завжди звинувачує жертву в тому, що робить сам: це стандартна практика у всіх кремлівських війнах. Москву хвилюють не гарантії ненападу НАТО на Росію, а гарантії непротидії НАТО у разі окупації України, Грузії та Молдови.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки поспілкувався з Юрієм Христензеном, аналітиком медіацентру «Одеська політична платформа» й учасником нещодавнього форуму Kyiv StratCom.

Які нові методи інформаційної війни Росії, що робити Україні з окупованими територіями та як протидіяти інформаційним атакам Кремля — про це та більше говоримо в інтерв’ю.

Переглядів: 1066

Випроба холодом, або «Постанова 1209» як упослідження культури

У зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів постанови №1209 від 10 листопада 2021 року щодо визначення ціни на теплоенергію в умовах зміни ціни на газ країною прокотилася хвиля невдоволення, передусім представників творчих організацій, зокрема й однієї з найчисельніших — Національної спілки художників України.

Про своє негативне ставлення до цієї урядової постанови, згідно з якою ціна на теплову енергію та гарячу воду збільшується, по суті, вчетверо, заявила спершу в соціальних мережах Одеська обласна організація НСХУ, яка 20 січня, услід за художниками-маніфестантами Києва і Львова, провела протестну акцію біля Виставкової зали Спілки (вул. Торгова, 2). Напередодні із закликом до колег звернувся голова творчої спільноти, народний художник України Анатолій Горбенко: «Тепер, коли постало питання щодо знищення нашої Спілки і спілок взагалі, саме на часі показати нашу громаду, нашу чисельність, наш колектив, що ми є сила!».

Переглядів: 1056

Одещина — край космічних можливостей

20 січня в Одесі, за ініціативи Національного центру управління та випробування космічними засобами Державного космічного агентства України, підтримки Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради та сприяння Одеської облдержадміністрації, відбулася об’єднавча конференція регіональних інноваційно-косміч-них кластерів «Причорноморський», «Полісся», «Слобожанщина» та Дніпровського космічного, на якій створене всеукраїнське об’єднання таких кластерів.

Виступаючи на зібранні, заступник голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Сергій Тарута підкреслив, що об’єднання інноваційно-космічних кластерів додасть нового імпульсу розвитку космічної галузі, сприятиме співпраці наших підприємств з міжнародними компаніями у створенні спільних продуктів та сервісів, у тому числі інтеграції України у структури Європейського космічного агентства та інших міжнародних організацій.

Переглядів: 982

Тризуб тепер і на марках

Напередодні Дня Соборності «Укрпошта» ввела в обіг марку із зображенням Малого державного герба України — тризуба.

На поштовій марці, окрім зображення тризуба, містяться кольори прапора України, вони ж представлені і на конверті до цього випуску. На штемпелі для погашення поштової марки розміщено відомий вислів В’ячеслава Чорновола «Україна починається з тебе».

Переглядів: 1109

Битва за землю. Чи переміг чемпіон?

Десять потерпілих, серед яких — 80-річний академік В’ячеслав Колін, у двох діагностовано переломи щелепи та черепно-мозкові травми. Таким є підсумок засідання постійної комісії з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних правовідносин, яке відбувалося 25 січня в Одеській міській раді.

Влаштували сутичку народний депутат України Артем Дмитрук та його помічники.

Спочатку бійка виникла на вході до міськради, де праців-ники КП «Муніципальна варта» намагалися завадити увійти Артемові Дмитруку, який прямував на засідання разом зі своїми помічниками. А їх, помічників, було більше, ніж передбачено, тож їх і не пускали. Нардеп зламав турнікет на вході. Почалася штовханина.

Переглядів: 1324

Міста-мільйонники: запит на мову

До написання цієї статті мене підштовхнула замітка «Державна мова в публічному просторі» («Чорноморка» від 11.11.2021). Насамперед тому, що там багато статистики.

Окрім того, в програмі «Рандеву» львівський історик Ярослав Грицак у розмові з Яніною Соколовою наголосив, що нинішня молодь уже сприймає Київ як цілком проукраїнську столицю, а ось його покоління вважало Київ... майже російським містом. Отже, все тече, все змінюється! А ще професор згадав про умовну вісь «Київ — Дніпро», яка, з його точки зору, вселяє певний оптимізм. І про значно менш проукраїнську вісь «Харків — Одеса».

Переглядів: 1034

Недоорендований гемодіаліз

Комунальне некомерційне підприємство «Одеський обласний центр нефрології та діалізу» було відкрито у 2017-у на базі Дорожньої дитячої клінічної лікарні Одеської залізниці. Його обладнання розраховане на проведення впродовж року 3700 процедур.

Як відомо, за ниркової недостатності або інших схожих проблем нирки не спроможні фільтрувати кров і видаляти з неї надлишок води та токсинів, що рано чи пізно призводить до смерті. Тому такі люди регулярно проходять процедури, під час яких за допомогою спеціальної апаратури їм штучно очищують кров. Це допомагає продовжити життя хворих з хронічною і гострою нирковою недостатністю. Зазвичай процедура проводиться раз на тиждень і триває 4 — 5 годин.

Переглядів: 1127

Зайві слова

І слово буває зайвим, коли воно заблукало в чужу мову, а його тулять до неї, минаючи аналогічне - питомо рідне цій лексиці.

Ще не позбулися ми в рідній мові невідчепного суржику (це процес довгий, тяжкий — як і весь колоніальний спадок не лише в гуманітарній сфері, а й у наший свідомості передовсім, й оборони, Господи, щоб не витворилася з цього бур’-яну якась «нова українська мова», як про те просторікують декотрі нібито «мовознавці»); ще нависають над квітучими луками української мови хмаровиська брудного московського матюччя, а вже нова біда хапає за горло нашу солов’їну. То допікали нашій мові росіянізми — тепер сараною налетіли на неї англіцизми. За нашого з вами активного сприяння цьому процесові.

Переглядів: 1160

Бібліотека пам’яті Богдана Комарова

Нещодавно сповнилося 140 літ від дня народження природознавця, бібліографа, лексикографа, організатора української освіти на Одещині в 1917—1918 роках Богдана Михайловича Комарова.

Народився він 18 січня (за новим літочисленням) 1882-го в Києві у великій родині відомого бібліофіла і бібліографа, фольклориста, лексикографа, перекладача, одного із засновників одеської «Просвіти» Михайла Федоровича Комарова. Загалом у Богдана було п’ятеро сестер і брат: Маргарита, Любов, Галина, Леоніда, Віра та Юрій. Невдовзі разом з батьками переїхав до Одеси. У 1900-у закінчив 4-у Одеську чоловічу гімназію (нині в цьому приміщенні розташовується Музей західного і східного мистецтва).

Переглядів: 1040

«Мамина квартира» стане музеєм Жванецького

Звичайний, старий одеський будиночок за адресою: Старопортофранківська, 133. Галереї, дерев’яні веранди, коти, розвішана білизна, у дворі — дерев’яний стіл з лавками... Нічим не примітний, окрім одного — тут від 1945 року проживав разом з мамою майбутній Почесний громадянин Одеси, письменник-сатирик Михайло Михайлович Жванецький.

Незабаром в одній з квартир цього будинку буде його музей. Робота уже кипить. Усе робиться за згодою та під орудою дружини письменника, Наталії Жванецької, яка є берегинею його творчої спадщини, архівів та артефактів.

Переглядів: 1432

«Якби я не вірив у магічну здатність Слова...»

Особистість завжди сприймається нами крізь призму певних спогадів. Останні ж виникають під впливом багатьох ситуацій, уявлень. Не є винятком і постать поета Анатолія Качана, який недавно, 16 січня, відзначив своє 80-річчя.

Біографія і творчість Анатолія Леонтійовича тлумачаться як знакові явища української культури ХХI. Промовистим свідченням цього є статус лауреата літературно-мистецьких премій ім. М. Трублаїні, ім. Лесі Українки, «Звук павутинки» ім. В. Близнеця, «Київ» ім. Є. Плужника, «Джури» В. Рутківського («За створення високохудожнього образу українського Причорномор’я»), Корнійчуковської. Його експериментальна поезія відзначена премією ім. Б. Нечерди (2006) — «за самобутні художні відкриття та утвердження нових напрямів в українській дитячій літературі».

Переглядів: 1166

«Я в ту весну відкрию двері...»

20 січня «прийшов Іван Предтеча, забравши свята на плечі» та явивши білому світу далекого 1953 року допитливе дитя зі світлою поетичною душею, наречене батьками Любов’ю. Омили новонароджену хрещен-ською живильною водою і благословили на щасливе життя-буття. А отой день післясвяття — своєрідний перехід між новорічно-різдвяною урочистістю і буденними клопотами — уплів у характер журналістки і поетеси Любові Кузьменко (дівоче прізвище Килимник) з Балти безмежну працелюбність і не меншу святковість.

Біла рапсодія лине над містом,
З білих сніжинок збирає намисто.
Білою ковдрою землю накрила,
Ангелам білим розправила крила.
Білу дорогу із щастя зіткала,
Кожному серцю любов нагадала…

Переглядів: 888

«Ноосфера» готова у путь

Криголам «Ноосфера» після завершення технічного обслуговування у Чорноморську на ПрАТ «ІСРЗ» повернувся в Одесу, де й стоятиме на причалі морвокзалу до відходу в Антарктиду.

Прямуючи з Чорноморська до Одеси, повідомляє сайт НАНЦ (http://uac.gov.ua), криголам пройшов ходові випробування під наглядом Регістру судно-плавства України. Було протестовано роботу двигунів, керованість судна на різних режимах ходу, а також готовність до спуску рятувальних шлюпок і плотів, роботу якорів та палубного обладнання, зокрема пристроїв для занурення наукових приладів та пробовідбірників.

Переглядів: 936

Плюс 230 горбанів

Завдяки українським науковицям міжнародний реєстр горбатих китів в одному з районів Південного океану збільшився майже у 15 разів! Це відкриває нові можливості з вивчення популяцій цих тварин та шляхів їх міграції для дослідників з усього світу, повідомляється на сайті Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ).

До цього в міжнародній китовій базі «HappyWhale» було зафіксовано лише 15 китів-горбанів, ідентифікованих в акваторії Південних Оркнейських островів (вони розташовані на північному сході від станції «Академік Вернадський»). Тепер же там є вже 211 особин з цього району, і це — завдяки непростій роботі українських біологинь.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net