№ 5-6 (22328-22329) четвер-субота 20-22 січня 2022 року

Переглядів: 1698

Поки сонце зійде...

До всіх бід, про які йдеться в опублікованій у попередньому номері заяві НСЖУ (див. «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова», «ЧН» за 13-15 січня), додалася ще одна: обласне комунальне підприємство «Видавництво «Чорномор’я» оголосило про чергове — цього разу десь на третину — підвищення вартості поліграфічних послуг. Ось такий «подарунок» отримала наша редакція до різдвяних свят.

Але повернімося до заяви НСЖУ. Хто і що б не казав, а Національна спілка журналістів України нині є, по суті, єдиною інституцією, яка переймається проблемами засобів масової інформації й тих, хто у них працює. Причому робить це не разово і не від нагоди до нагоди, а послідовно, цілеспрямовано і, що не менш важливо, фахово, дивлячись на ці проблеми не збоку, як, скажімо, деякі грантові експерти чи не персоніфіковані об’єднання-рухи, а зсередини, очима своїх членів (а їх — понад 18 тисяч), які — принаймні абсолютна більшість — є професіоналами ме-дійної справи, бо заробляють на хліб насущний журналістським ремеслом. Чи то в газеті, чи на радіо й телебаченні, чи в електронних ЗМІ. Так-от, якщо дивитися не збоку, а зсередини, що, як уже мовилося, й робить НСЖУ, то ситуація у медійній сфері, особливо на локальному рівні, вкрай загрозлива. Для самих ЗМІ, для свободи слова і для інформаційної безпеки держави.

Переглядів: 1256

Дружнє читацьке плече

Як допомогти «Чорноморці» вижити у ці скрутні для друкованих ЗМІ часи?

Відповідь одна: якщо хочемо, щоб видання вижило і залишилося незалежним від олігархів чи політичних сил, мусимо розраховувати лише на власні, редакційні, сили і на ваше, шановні наші читачі, дружнє плече. Йдеться насамперед про передплату.

Переглядів: 1406

«В ріднім краю панувати не дамо нікому»

22 січня — День Соборності України

22 січня, у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, Україна щороку відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено указом президента від 21 січня 1999 року № 42/99.

Ідея соборності завжди була наріжною й актуальною для українців. Підтвердження розуміння українським народом єдності — незалежно від політичних кордонів, які розділяли нашу територію, — можна знайти у різних епохах. Так, у «Топографічному описі Харківського намісництва», виданому в 1788 році, йдеться про народ, що проживає у трьох державах: Російській імперії (Лівобережжя і Слобожанщина), Речі Посполитій (Правобережжя) та в монархії Габсбургів (Галичина, Буковина і Закарпаття). Ось рядки з цього документа: «...Коли вони збираються для поклоніння в Київ зі Сходу від Волги і Дону, із Заходу з Галичини і Лодомерії і ближче до Києва прилеглих місць, дивляться один на одного не як на іншомовних, але як на представників єдиного роду… всі ці розпорошені земляки і донині зберігають синівську повагу до матері своїх давніх країв міста Києва».

Переглядів: 1200

Далека війна і близький Порошенко

Після того, як на січневих переговорах Заходу не вдалося переконати Росію знизити градус напруги і домогтися деескалації, моментально виникло питання: що далі? Ультиматум про переділ світу (з вимогою закріпити «гарантії безпеки» письмово) передбачає єдину альтернативу — військово-технічну. У яких формах це буде втілено, на думку Путіна, потрібно визначити терміново. Інакше смертельно переляканий Захід схаменеться і знайде консолідовану відповідь.

Евакуація сімей дипломатів

Фантастичні рішення, які пропонують кремлівські силовики, як-от розміщення ракет з ядерними боєголовками в Нікарагуа, на Кубі й у Венесуелі, відсилають світ до часів Карибської кризи 1961 року. Але є відмінності. Жодна зі згаданих країн не горить бажанням захищати своїми грудьми «безпеку» Кремля ні за які гроші. За допомогою «приватної» армії Вагнера можна спровокувати новий конфлікт на Близькому Сході або в іншій частині світу, але це вимагає часу. А часу нема.

Переглядів: 1065

Правда проти системи

Сьогодні українці можуть вільно святкувати Різдво, вітати колядками рідних і сусідів. Але ще менш ніж пів століття тому радянська влада розгорнула цілу каральну операцію проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи.

Одна із таких репресивних історій розпочалася на початку 1972 року. В таємних повідомленнях керівництву КДБ вона фігурувала як операція «Блок».

Переглядів: 1221

Творець усього — віра людини

У заголовку цієї статті я використав слова карпатського мольфара Михайла Нечая. Він був дуже набожною людино, поєднаною з Творцем та Природою особливими узами. На мій погляд, існування таких людей, як він, Ванга, Вольф Мессінг, зайвий раз доводить, що все в цьому житті відбувається за Божою волею, а вони лише трішечки відкривають для нас завісу її таємничості.

Наведу ще одне з його висловлювань, яким слід керуватися, незалежно від того, на який суд розраховує людина — Божий чи людський: «судити кожного будуть за вчинками, а не по тому, хто ким себе вважає». Можна наводити безліч думок великих мудреців щодо цього, і багато людей їх знає, але чи всі дотримуються цих настанов — велике питання.

Переглядів: 1064

Рід, щедрий на плід

У простій сільській родині водія Василя і вчительки Галини Степаненків із села Ясенове Друге свято бережуть народні звичаї і традиції. Особливо шанують Різдво Христове — чарівне родинне свято, вщерть сповнене прадавніми обрядами. Їхня невелика затишна оселя — енергетичний центр великого роду, а чарівна господиня гармонійно поєднує в собі усі чесноти щирої, привітної, гостинної, люблячої дружини, матусі й бабусі.

— Моя сім’я зберігає родинні традиції, заповідані моєю матусею Любов’ю Миколаївною і бабусею Домною. І всього, що вони навчили мене з дитинства, насамперед приготування різдвяних страв, я неухильно дотримуюся. Кожна з них має свою історію. Особливе місце на святковому столі займає кутя, яку ми готуємо за сімейним рецептом, — ділиться секретами Галина Георгіївна. — Спершу чоловік тре макогоном у макітрі пшеницю. Потім зерно сушимо, просіваємо від полови, варимо. Як казала моя матуся, зерно обов’язково повинно бути неподрібненим і непошкодженим, бо воно символізує вічне життя. А вже потім додаємо мак, родзинки, горіхи, курагу і цукати. Кутя має бути такою, щоб її було смачно і зручно їсти: щоб вона не текла з ложки, але й щоб не була сухою. Наші куми знають, яке це смачне диво!

Переглядів: 1044

Одним голосом проти Москви

Учора, 19 січня, в Україні побував державний секретар США Ентоні Блінкен. Мета його візиту — підтвердження підтримки українського народу на тлі російської агресії, обговорення тижня дипломатії з Російською Федерацією, який минув, та майбутньої (21 січня) зустрічі у Женеві з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим, повідомляє «Укрінформ».

На початку зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським високий гість підкреслив: «Київ, вочевидь, нині є найпопулярнішим пунктом призначення у всьому світі».

Переглядів: 1370

Анатолій АРТЕМЕНКО: «Земля — наша матір, а матір’ю не торгують»

Свій 55-й день народження, що припадає на 19 січня, фермер, член правління Всеукраїнської аграрної ради Анатолій Іванович Артеменко уже вп’ятнадцяте відсвяткував у «йордані».

Водохрещенське дійство традиційно відбулося на території бази відпочинку «Садиба на Кодимі», на березі однойменної річки. Церемонію освячення провів настоятель Ясенівської церкви Покрови Пресвятої Богородиці, благочинний храмів Балтського округу, протоієрей Роман Іванюта. З вірою у силу Хрещення першим у крижану купіль пірнув ювіляр. На думку Анатолія Артеменка, занурення у воду, що символізує початок всього живого, дозволяє позбутися неприємнощів-негараздів та хвороб, а ще — укріпитися на хліборобську та інші добрі справи на весь рік. Загалом тієї одухотвореної ночі разом з іменинником прийняли «йорданську» купіль більше півсотні його родичів, друзів, соратників, жителів околишніх сіл, Любашівки та гостей з Одеси.

Переглядів: 838

В ополонку — за прощенням і зціленням

Учора, 19 січня, на Водохреще (Йордан), завершився цикл різдвяних свят.

Вважається, що цього дня вода набуває цілющих властивостей, на-ділена життєдайною силою, здатною лікувати хворих від тяжких недуг та оберігати домівку від злих духів. Вона зберігається впродовж року і не псується. Це — загадковий факт, який учені можуть лише констатувати, а от пояснити його природу не спроможні.

Переглядів: 1086

Не використаний потенціал

Шановний редакторе! Вас турбує пенсіонер-шахтар, якому вже майже 87 років. Нас свого часу познайомила журналістка Оксана Поліщук. Тоді Янукович хотів задушити «Чорноморські новини» і редакція звернулася за підтримкою до передплатників. Я з нині покійною дружиною вирішили допомогти улюбленому виданню через пані Оксану.

«Чорноморку» передплачую майже 30 років, бо вона найоб’єктивніша з усіх обласних газет, які коли-небудь читав. Зокрема, щиро вдячний за те, що іноді публікуєте дописи найбільшої патріотки України Юлії Тимошенко, що розповіли, було, про життя і статки польських пенсіонерів, аби українці могли порівняти своє життя з життям людей в інших країнах, що багато уваги приділяєте нашій історії, спадщині, культурі, вміщуєте цікаві, пізнавальні матеріали.

Переглядів: 1205

Правда проти системи

12 січня минуло 50 років від початку операції КДБ «Блок» проти діячів української культури, науки, духовності. Нині ця дата означена в календарі як День українського політв’язня.

Це був справжній погром українського шістдесятництва, коли за ґратами опинилися літературний критик Іван Світличний, філософ Євген Сверстюк, публіцист В’ячеслав Чорновіл. Цього ж дня або впродовж неповних півтора року були заарештовані поет Василь Стус, літературознавець Іван Дзюба, математик і публіцист Леонід Плющ, багатолітній в’язень сталінських таборів Данило Шумук, лікар Микола Плахотнюк, інженер-економіст Зиновій Антонюк, реставратор Олесь Сергієнко, поет Іван Коваленко, бібліотекарка Надія Світлична, лікар Семен Ґлузман, мистець-реставратор Олесь Сергієнко, філософ Василь Лісовий, науковець Євген Пронюк, учитель Василь Овсієнко, літературознавець і перекладач Валерій Марченко. Це в Києві.

Переглядів: 1119

Спиртовим обтиранням температуру не «збити»

Майже кожен із нас хоч раз нездужав та мав високу температуру тіла, а іноді й лихоманку. І практично кожен намагався її «збити».

Народних засобів зниження температури тіла дуже багато. Наприклад, з давніх часів практикують протирання шкіри спиртом — нібито так можна зняти лихоманку. З огляду на те, що лікувати лихоманку нема сенсу (якщо температура не дуже висока), то такий метод є не лише неефективним, а й небезпечним.

Переглядів: 1068

Анатолій ГЛУЩАК

Варта

На ясні зорі, на тихі води

(Тестамент)

Де ясні зорі, де пречисті води?
Де світлоносний наш Єрусалим?!
Чужинцем тесане ярмо свободи
Чому на палить яро Серафим?

Переглядів: 1090

Антибіотичний алгоритм

З початку нинішнього року заклади охорони здоров’я України, які надають стаціонарну медичну допомогу, запровадили облік загального споживання антимікробних препаратів із груп спостереження та резерву — загалом 29 лікарських засобів.

У повідомленні, розміщеному на сайті МОЗ, зокрема, зазначається, що моніторингу підлягають антибіотики групи спостереження, які широко використовуються для лікування бактеріальних інфекцій як перша та друга лінії терапії. Скільки саме таких препаратів вживають українці, наразі точно не відомо, бо в аптечних закладах їх відпускають безконтрольно. Зате є така статистика: у 2020 році загальний обсяг усіх продажів і закупівель цих препаратів перевищив 6,4 млрд грн, що на 40% більше, ніж у 2018-у. Зросли й обсяги їх реалізації в аптеках: із 3,26 млрд грн у 2018-у до 4,36 млрд грн позаторік.

Переглядів: 1097

Якщо мороз пробрав до кісток…

Як убезпечитися від переохолодження та обмороження? Що слід робити при гіпотермії, а яких дій краще уникати?

Переохолодження виникає тоді, коли температура тіла людини опускається нижче нормальної 36,6°C до критичних для життя показників. Найпоширеніші причини такого стану — довготривалий вплив низьких температур навколишнього середовища або занурення в крижану воду. Найвразливіша група — зневоднені чи фізично виснажені люди. Саме тому важливо не лише самим берегтися від переохолодження, а й допомагати переживати зимову негоду таким знайо-мим чи й незнайомим.

Переглядів: 847

Вільні від насильства

Упродовж минулого року українські правоохоронці отримали 326 тисяч звернень про факти домашньо-го насильства, що на 100 з лишком тисяч (аж на 60%!) більше, ніж у 2020-у, інформує Міністерство внутрішніх справ.

Якщо взяти 2020 рік (остаточні дані за 2021-й ще опрацьовуються), то через домашнє насильство до різних інституцій потерпілі звернулися у 209 тисячах випадків. Найбільше — 180921 — таких скарг надійшло від жінок, 27676 — від чоловіків і — 2756 від дітей. За такі злочини позаторік засудили 921 особу.

Переглядів: 854

Ішов, послизнувся, отямився…

У холодну пору, здебільшого через ожеледицю чи захоплення зимовими видами активного дозвілля, люди часто травмуються. У Національній службі здоров’я України нагадують, як діяти у випадку травмування та яку безоплатну медичну допомогу можна при цьому отримати.

Отож, у разі наявності інтенсивного болю, набряку, порушення координації та інших неприємних відчуттів необхідно зателефонувати за номером 103. Диспетчер, отримавши такий дзвінок, надасть необхідну інформацію і спрямує машину екстреної допомоги. Своєю чергою, бригада медиків оцінить стан пацієнта і, за потреби, транспортує до медичного закладу.

Переглядів: 832

Якщо іти до людей...

Задля покращення профілактичної роботи, формування у громадян правової культури, а також вивчення громадської думки про роботу органів Національної поліції дільничні офіцери постійно проводять зустрічі з людьми за участі керівників підрозділів НП та членів громадських формувань.

От і недавно, 14 січня, така робоча зустріч відбулася в Одеському міському центрі зайнятості. Дільничні відділу поліції №1 розповіли присутнім про стан дотримання правопорядку на території, яку обслуговують, про вжиті заходи для запобігання правопорушень та обговорили питання щодо налагодження співпраці органів Національної поліції з населенням, їх взаємодію у боротьбі зі злочинністю та профілактичній роботі, вирішенні інших актуальних проблем.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net