Переглядів: 1247

Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова

Національна спілка журналістів України стривожена гострою економічною кризою в місцевих медіа, спричиненою пандемією COVID-19, відсутністю державної політики підтримки незалежності українських ЗМІ та бездіяльністю законодавців й урядовців щодо реалізації антикризових заходів у медійній галузі.

НСЖУ пропонує невідкладно, у першому півріччі 2022-го, провести спеціальні парламентські слухання на тему «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні».

За даними опитування НСЖУ, за два роки 20% місцевих друкованих газет припинили свій вихід, а близько 10% регіональних телерадіокомпаній у 2021-у призупинили трансляцію. Решта ЗМІ скорочують штати, витрати, обсяг мовлення або контенту.

Спілка журналістів ще торік вийшла з пропозицією про ухвалення урядової програми підтримки місцевих медіа та створення Фонду розвитку ре-гіональних ЗМІ. Однак замість роботи над такими невідкладними документами у Верховній Раді зареєстрували ініціативу про створення державного концерну на базі Національної суспільної телерадіокомпанії України, державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» і Державного агентства України з питань кіно, що й без того звузить межі свободи слова і встановить додатковий диктат органів державної влади у сфері ЗМІ та призведе до нецільового використання коштів.

Зусилля парламентарів та урядовців зосереджуються також на проштовхуванні законопроєкту «Про медіа», який посилює державне регулювання всіх ЗМІ, але не сприяє вирішенню гострих питань інформаційної безпеки.

Натомість без дієвого розгляду та з нульовим відсотком коефіцієнту корисної дії залишаються звернення Черкаської та Волинської обласних рад до Кабінету Міністрів щодо створення і запуску в 2022 році Фонду розвитку місцевих ЗМІ. Незважаючи на те, що прем’єр-міністр Д.А. Шмигаль під час перебування у Луцьку публічно обіцяв звернути на ці ініціативи особливу увагу, досі не зроблено ані кроку для реалізації цих пропозицій.

На превеликий жаль, розвиток вітчизняних медіа, насамперед місцевих, не є пріоритетним у роботі Міністерства культури та інформаційної політики, профільних комітетів Верховної Ради, керівництва парламенту, а також Ради з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України.

Виходячи з вищенаведеного, Національна спілка журналістів України пропонує невідкладно, у першому півріччі 2022-го, провести парламентські слухання на тему «Стійкість місцевих ЗМІ як запорука свободи слова в Україні» — за участі повноважних представників Верховної Ради (Р.О. Стефанчук), Кабінету Міністрів (Д.А. Шмигаль), Офісу Президента, Національної спілки журналістів України. У рамках слухань необхідно:

1. Заслухати доповідь голови НСЖУ С.А. Томіленка про реальний стан справ із забезпеченням свободи слова в Україні та функціонуванням вітчизняних ЗМІ в умовах пандемії коронавірусу.

2. Заслухати звіт міністра культури та інформаційної полі-тики О.В. Ткаченка щодо розвитку сфери ЗМІ у 2021 році, основні напрямки роботи відомства у 2022-у та дати належну оцінку діяльності цього органу державної виконавчої влади.

3. Заслухати інформацію генерального директора «Укрпошти» І.Ю. Смілянського про причини та наслідки провалу передплатної кампанії україномовної друкованої періодики на 2022 рік та заходи, які вживатимуться для виправлення ситуації.

4. Заслухати інформацію міністра інфраструктури О.М. Кубракова щодо створення пільгових умов для розвитку та роботи мережі роздрібної торгівлі україномовною періодикою у всіх містах, селищах та центрах ОТГ України.

5. Заслухати звіт Голови Верховної Ради Р.О. Стефанчука щодо законодавчого забезпечення свободи слова та функ-ціонування вітчизняних ЗМІ (особливо місцевих) у 2021 році та на перспективу.

До парламентських слухань рекомендувати Президентові України В.О. Зеленському, Голові Верховної Ради Р.О. Стефанчуку, Прем’єр-міністрові Д.А. Шмигалю вжити вичерпних, у межах їхньої компетенції, заходів щодо ухвалення нормативно-правових та законодавчих документів для забезпечення у 2022 році:

1. Створення та наповнення достатнім фінансовим ресурсом державного Фонду розвитку місцевих медіа.

2. Посилення соціальної підтримки й правового захисту журналістів. Працівники ЗМІ нерідко ризикують життям у зоні бойових дій, вогнищах пандемії або в епіцентрі техногенних катастроф.

3. Запровадження «податкових канікул» для редакцій до кінця карантинного періоду та впродовж трьох місяців після його офіційного завершення. Забезпечити неухильне виконання Постанови КМУ №306 від 22 квітня 2020 р., з внесеними змінами, якою затверджено Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги з часткового безробіття на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, упродовж календарного року, а не з обмеженням 180 днів.

4. Надання редакціям пільгових кредитів для розвитку видань та збереження робочих місць журналістів. Встановлення пільгових тарифів на оформлення передплати та доставку друкованих ЗМІ в розмірі до 30% собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання або компенсацію витрат на доставку преси в розмірі 50%. Доповнити перелік напрямків використання коштів за програмою «єПідтримка» передплатою періодики.

5. Запровадження мораторію на підвищення тарифів на передплату й доставку періодики «Укрпоштою» до кінця 2025 року, сприяння розвитку мережі поштових відділень «Укрпошти», забезпечення пільгових умов для розповсюджувачів україномовної друкованої періодики для торгівлі вроздріб.

6. Розробка Цільової державної програми посилення інформаційної присутності українських ЗМІ (насамперед місцевих) на територіях, які межують з окупованими районами Донбасу і Криму, а також із Республікою Білорусь. Програма має реалізуватися шляхом цільової бюджетної допомоги місцевим медіа Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської, Чернігівської областей, зокрема:

— запровадити цільову бюджетну компенсацію витрат на поліграфічні послуги та розповсюдження;

— надавати перевагу місцевим виданням та мовникам під час укладання договорів на висвітлення діяльності органів влади.

7. Для збереження мереж реалізації преси розробити і в законодавчому порядку затвердити зміни про внесення друкованих ЗМІ до переліку соціально значущих продуктів. Створення дієвого механізму виконання норм про порядок висвітлення діяльності органів влади й місцевого самоврядування на рівних, паритетних засадах. Забезпечення обов’язковості оприлюднення рішень органів місцевої влади в друкованих ЗМІ.

8. Виконати норму Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» й виплатити всім реформованим газетам щорічну одноразову допомогу в розмірі 100 тисяч гривень.

9. Заборонити органам місцевого самоврядування виселяти реформовані друковані ЗМІ з приміщень, які вони займали до реформування, без надання аналогічних площ або всупереч закону підвищувати орендну плату. Заборонити органам місцевого самоврядування видавати та розповсюджувати інформаційні бюлетені, які за періодичністю та змістом є ЗМІ, проте не зареєстровані у визначеному законом порядку.

Якщо кількість місцевих медіа скорочуватиметься такими темпами, як нині, то за п’ять років в Україні зникне половина локальних газет, телерадіокомпаній та онлайн-видань. Часу на «розгойдування» нема. Держава повинна надати невідкладну допомогу місцевим медіа.

Заява схвалена
на засіданні правління Національної спілки журналістів України
23 грудня 2021 року.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net