Переглядів: 481

Орнек — надбання всього людства

Наприкінці минулого року, 16 грудня, ЮНЕСКО внесла кримськотатарський орнамент «Орнек» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, повідомляє «Радіо «Свобода» (www.radiosvoboda.org).

У ЮНЕСКО, зокрема, зазначили, що «Орнек» — українська система символів та їх значень, яка нині використовується у вишивці, ткацтві, гончарній справі, гравіюванні, ювелір-них виробах, різьбленні по дереву, розпису по склу та стінах.

Нагадаємо, ще у 2018 році Міністерство культури України внесло кримськотатарський орнамент «Орнек» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Тоді у відомстві уточнили, що кримськотатарський орнамент та його елементи переважно використовуються у вишивці, на одязі, взутті, головних уборах як декор, на різних видах аксесуарів, у ювелірних прикрасах, на предметах побуту: керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, в обробці меблів, килимових покриттях. Це важливий елемент самоідентифікації та невід’ємна частина життя кожної кримськотатарської родини.

Як сказано на сайті Віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України, старшому майстрові, який продовжує створювати унікальні роботи, а також навчати цьому ремеслу, — 90 років. Наймолодшим носіям цього елементу нематеріальної культурної спадщини — учням гуртків, що вивчають особливості побутування та використання кримськотатарського орнаменту, — 10—12 років.

«Рішення ЮНЕСКО про внесення орнаменту «Орнек» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства має важливе значення для кримськотатарського народу — корінного народу України, оскільки сприятиме захисту ідентичності кримських татар у тимчасово окупованому Криму», — прокоментувала подію перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова у твітері.

Справді знаковою подією назвав рішення ЮНЕСКО очільник зовнішньо-політичного відомства України

Дмитро Кулеба. «Самобутня культура корінного народу українського Криму визнана надбанням людства. Вірю, що список нематеріальної культурної спадщини і надалі поповнюватиметься скарбами культурної мозаїки нашої держави», — написав він у твітері.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net