Переглядів: 607

«Успенка» тепер у законі

При вході на подвір’я старовинного будинку — синя табличка, як зазвичай буває на державних та комунальних закладах, із надписом: «Компактне поселення внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО й ООС «Успенка».

— А ми самі цю табличку зробили, — наголошує одна із мешканок будинку, багатодітна мати із Маріуполя Тетяна.

Вона налаштована рішуче:

— Ми нікуди звідси не підемо. Тобто, якщо нам дадуть житло, яке відповідає нашим вимогам, а не кімнати в гуртожитку, де по 18 метрів на одну родину й одна вбиральня, кухня та душ на весь коридор...

Заходимо до квартири, яку займає багатодітна родина, і мені стає страшно. Велетенські покої колись розкішного будинку, з висотою стін близько шести метрів й овальними вікнами, нагадують печеру. Тут темно, стіни брудні, знищені, видно, що багато років ніхто не робив ремонту. На матрацах, серед лахміття, лежать діти і, як і всі сучасні діти, занурені у мобілки. У приміщенні досить холодно. Опалення нема. Щоправда, кілька годин на добу дають електрику, і за цей час можна помитися, приготувати їжу, зарядити пристрої.

Лише п’ять нових велетенських овальних вікон у цьому приміщенні нові, нещодавно вставлені, металопластикові.

— Це ми встановили, щоб захиститися від холоду, — розповідає переселенка. — Ціна вікон — 200 000 гривень, і в мене є всі чеки. Так що ми звідси нікуди не поїдемо...

— А чому ви не повертаєтесь додому, адже в Маріуполі — українська влада? — запитую.

— Там все одно небезпечно, — каже жінка, — і я не хочу наражати дітей на ризик... Через те, що ми із Маріуполя, нас позбавили переселенських ви-плат, але ми не здаємося. Я шукатиму адвоката...

Будинок №4 на вулиці Успенській є пам’яткою архітектури місцевого значення. Раніше він слугував сімейним гуртожитком Одеського морського порту. У 2013 році його передали на баланс Одеської обласної ради як нежитлове приміщення. А в 2015-у він став прихистком для вимушених переселенців з Донецької та Луганської областей. Тут проживають близько 150 родин.

До недавнього часу будинок не був ніяк оформлений, і в його мешканці не мали жодних договорів на комунальні послуги, відтак люди самостійно під’єдналися до водо- та електопостачання.

У вересні цього року тут повністю відключили світло, оскільки, за даними перевірки ДСНС, стан будинку не відповідає нормам пожежної безпеки. Після мітингу перед будівлею ОДА, коли люди заявили про намір оголосити голодування, на Успенську, 4 привезли великого генератора й дають світло за графіком.

Після тривалих перемовин влада вирішила залишити переселенцям частину будинку на законних підставах. 17 грудня на сесії Одеської обласної ради ухвалили рішення про надання будівлі за адресою Успенська, 4 статусу житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. За це рішення проголосували 57 депутатів. А ще облрада вирішила створити робочу група з цього питання, адже рішення про надання будинку нового статусу не знімає проблем, з якими стикаються його мешканці.

Спочатку, як планується, будівлю мають відремонтувати, після чого на законних підставах тут зможуть проживати лише ті, хто має офіційний статус переселенця.

Наразі з боку обласної влади зроблений важливий крок для вирішення проблем переміщених осіб, але це лише перший крок. Тепер потрібно негайно включити електропостачання, адже на-дворі — зима, у будинку — холодно, а серед переселенців — люди похилого віку і 29 дітей.

Пенсіонерка Надія з Донецька, розповідає:

— Нам дуже важко виживати тут. Наші з чоло-віком пенсії ідуть на харчування і на те, щоб створити хоча б якісь більш-менш гідні умови. Ми, як і всі інші мешканці «Успенки», самостійно прокладали електропроводку, встановлювали туалети, душові, перегородки... Додому ж повернутися неможливо, бо біля нашого будинку постійно відбуваються обстріли. Ми сподіваємося, що влада нас почула і піде нам назустріч...

«Чорноморські новини», які вже не раз писали про цю проблему (див., зокрема. номер за 25—27 листопада) обіцяють стежити за тим, як розвиватимуться події далі.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net