Переглядів: 366

«Будителю української нації»

3 грудня у с. Мардарівка Куяльницької територіальної громади Подільського району урочисто відкрили перший у країні пам’ятник «будителю української нації», подвижнику багатьох демократичних процесів в Україні кінця ХІХ — початку ХХ століть, великому меценатові та громадському діячеві Євгенові Харлампійовичу Чикаленку (21.12.1861 — 20.06.1929).

Погруддя великому українцеві авторства Віталія Рожика з Коростишева виготовлено і встановлено на честь 160-річчя від дня його народження нашого славного краянина за кошти місцевої громади у рамках реалізації програми «Громадський бюджет».

Відкриваючи монумент, куяльницький сільський голова Сергій Паламарчук наголосив:

— Євген Чикаленко — українець, який не на словах, а на ділі був справжнім патріотом. Пік його діяльності припав саме на початок ХХ століття. Цей період означений піднесенням українського національного відродження. Згадаймо про добрі справи нашого земляка, який робив усе можливе, аби українство не розчинилося у вирі історичних подій. Це йому належать знамениті слова: «Любити Україну треба не тільки до глибини душі, а й до глибини кишені». Він був людиною дуже енергійною, що й дало йому змогу здійснити так багато на українській суспільно-політичній та культурній ниві. Щиро сподіваюся, що невдовзі пам’ятники Євгенові Чикаленку будуть встановлені по всій Україні.

Живими квітами вшанували світлу пам’ять Є.Х. Чикаленка голова Подільської районної ради Софія Ходюк, старша наукова співробітниця Національної академії наук України Інна Старовойтенко, начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Сергій Гуцалюк, директорка туристичної агенції «Київські фрески» Анжела Савченко, представники влади та громадськості.

Освятив пам’ятник настоятель Православної церкви України, капелан Подільського прикордонного загону отець Михайло Базилько.

Євген Харлампійович Чикаленко — видатний громадський діяч, благодійник, меценат укра-їнської культури, агроном, землевласник, видавець, публіцист, співініціатор скликання Центральної Ради — народився 21 грудня 1861 року у селі Перешори, що за п’ять кілометрів від Мардарівки, в освіченій та заможній родині. Головна справа його життя — підтримка всього, що стосується українства та відродження української нації. Задля цього він вкладав великі кошти в розвиток культури, заснував власний фонд підтримки українських письменників, фінансував будівництво Українського академічного дому у Львові. Своїм коштом видав знаменитий словник Бориса Грінченка, написав українською мовою і видрукував серію книжок про ведення сільського господарства.

Із приходом радянської влади Є.Х. Чикаленко емігрував, бідував та хворів. Перед смертю, 20 червня 1929 року в місті Подєбради, в Чехії, заповів розвіяти свій прах у рідному селі Перешори. Але його заповіт не був втілений у життя. У 1998-у в Перешорах перепоховали привезений із США прах його сина Левка, який також заповів, що останній спочинок хоче знайти на батьківщині предків-козаків.

Світлий образ нашого земляка, його людський подвиг переконують, що українців можна й потрібно об’єднувати навколо конкретних і вартісних справ, щоб зробити майбутню Україну такою, про яку мріяв і задля якої жертвував усі свої матеріальні статки й духовні сили великий українець Євген Чикаленко.

Юрій ФЕДОРЧУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net