Переглядів: 478

Пародонтит як пусковий механізм

Останніми роками спостерігається стійка тенденція до того, що українці рано втрачають зуби. Дедалі більше людей зволікають з візитом до стоматолога, а приводом відвідання найчастіше стає невідкладний стан пацієнта. Зазвичай, екстрено позбувшись проблеми, людина не поспішає знову на прийом до лікаря й чекає кращих часів. На жаль, наступні візити у більшості випадків відбуваються тоді, коли захворювання вже має запущену стадію та потребує медикаментозного лікування чи й навіть хірургічного втручання.

Через власну ж недбалість українці стикаються зі стоматологічними проблемами вже у 25 років, а ті, кому за 70, залишаються майже без зубів.

Одне з найпоширеніших за-хворювань ясен — пародонтит, яке згодом стає основною причиною втрати зубів у дорослих. Підступність цієї хвороби у тому, що на початку вона не викликає болю або значного дискомфорту, відтак у більшості людей перші симптоми проходять непоміченими. Саме у зв’язку з цим необхідно регулярно відвідувати стоматолога, який під час огляду може визначити потенційні ризики розвитку у вас пародонтиту, об’єктивно оцінити стан ротової порожнини, зубів і вчасно діагностувати початкові симптоми хвороби ясен.

Про те, що у вас починається пародонтит, свідчать: набряк ясен, їх запалення і, можливо, почервоніння; між зубами та яснами стають помітними проміжки, ясна поступово опускаються; зуби можуть хитатися; кровоточивість ясен під час чищення зубів; неприємний запах або присмак у роті.

Втім, не лише втратою зубів небезпечне це захворювання. Внаслідок пародонтиту з’являються бактерії, які, потрапляючи через тканини ясен у кров, спричиняють у людини проблеми зі здоров’ям. Запальні захворювання тканин пародонта мають серйозні наслідки для всього організму. І можуть стати пусковим механізмом у розвитку низки серйозних захворювань та погіршувати їх перебіг.

Захворювання пародонта має до 98% населення України, при цьому більш як у половини обстежених виявляють супутні недуги. Дослідження показують, що поширеність пародонтиту серед пацієнтів з проблемами шлунково-кишкового тракту становлять понад 90%, з кардіоло-гічною патологією — майже 91%.

Найчутливішою є серцево-судинна система. Так, українські вчені встановили тісний взаємозв’язок між атеросклерозом, захворюваннями цієї системи та генералізованим пародонтитом. Отже, патологічні процеси в тканинах пародонта можуть провокувати розвиток зазначених захворювань, ускладнювати перебіг набутих вад серця. Натомість серцево-судинні хвороби — внаслідок структурних змін стінок судин та виникнення гіпоксії — негативно впливають на тканини пародонта.

Результати спільно проведених досліджень науковців Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика МОЗ України та Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова показали наявність патогенних мікроорганізмів порожнини рота у тканинах клапана серця, видалених під час хірургічних втручань.

Доведено також, що тяжкі за-хворювання пародонта ускладнюють перебіг цукрового діабету і, навпаки, їх лікування та санація порожнини рота сприяють зниженню рівня цукру в крові таких пацієнтів. Наукові дослідження засвідчили і взаємозв’язок проблем порожнини рота з хронічними обструктивними захворюваннями легень, онкологічними хворобами та іншими.

Згадані захворювання — неінфекційні, тобто такі, яким у багатьох випадках можна запобігти, якщо вчасно звертатися до лікарів, дотримуватися правильного харчування, режиму рухової активності, відмовитися від шкідливих звичок тощо.

За даними ВООЗ, головною причиною смертей в Україні є саме неінфекційні захворювання (90%): 68% наших співвітчизників помирають від серцево-судинних захворювань, 13% — від онкологічних, інші — від хронічних респіраторних недуг, цукрового діабету та його ускладнень.

Про актуальність проблеми свідчить ухвалення резолюції ВООЗ «Гігієна порожнини рота: план дій щодо її пропаганди та комплексної профілактики за-хворювань». У вересні 2018 року в рамках Генеральної асамблеї ООН відбулося третє засідання з профілактики неінфекційних хвороб і прийнято відповідний документ щодо ролі й місця в ній лікаря-стоматолога.

Одне із основних завдань медичної спільноти — зменшити передчасну смертність українців від неінфекційних захворювань за допомогою профілактики та лікування. У цьому, разом зі спеціалістами загальної практики, значну роль відіграють і стоматологи, використовуючи загальні методи реагування на хвороби.

Надзвичайно важливо: проходити профілактичні та медичні огляди у стоматолога; вчасно отримувати професійну гігієну порожнини рота (професійна чистка) та планову санацію (низка оздоровчих процедур); дотримуватися правильного харчування та відмовитися від згубних звичок.

При цьому фундаментальне значення має усвідомлення кожним із нас необхідності дбати про здоров’я ротової порожнини, ретельно її доглядаючи (регулярне чищення зубів й ополіскування ротової порожнини та ін.). Такий комплекс заходів сприятиме підвищенню якості життя, а в перспективі — збереженню та зміцненню здоров’я українців.

Ірина МАЗУР,

президент ГО «Асоціація стоматологів України».

Джерело: https://www.ukr-inform.ua.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua