Переглядів: 409

ПоГАЗували?!

Для звичайної людини температура комфорту коливається від +23 до +25 градусів за Цельсієм, тобто все, що вище чи нижче, — нашому організму не подобається. Згідно же зі встановленими правилами, рішення про початок опалювального сезону приймається тоді, коли середньодобова температура впродовж трьох днів не перевищує +8. А ось навесні опалення відключають у тому разі, коли середньодобова температура повітря перевищує ті ж таки +8 градусів. Відтак виходить, що по кілька тижнів «до» і «після» ми відверто «підмерзаємо», рятуючись додатковою вдяганкою чи вмиканням електрообігрівачів.

Черговий опалювальний сезон в Одесі планують розпочати з 1 листопада, адже Гідрометцентр прогнозує, що очікуване похолодання настане не раніше початку останнього місяця осені.

У Києві, повідомляють центральні ЗМІ, опалювальний сезон стартував ще 7 жовтня: першими почали обігрівати столичні школи, дитячі садки та лікарні. Вже подають тепло в медичні, навчальні заклади та інші

об’єкти соціально-культурної сфери й Харкова. Ми ж — на півдні, ще трохи можемо зачекати й зекономити, знаючи, що у нас нема причин для зриву опалювального сезону, як зазначив голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецкий під час брифінгу.

Сергій Рафаїлович пояснив, що у зв’язку з подорожчанням газу його постачальники відреагували на цінове коливання і підняли вартість своїх послуг, а відтак не змогли б забезпечити виконання договорів, підписаних раніше за результатами тендерів. Тому між урядом та Асоціацією міст України був підписаний меморандум, який закріпив ціну з боку державного постачальника НАК «Нафтогаз України» для бюджетних установ на рівні 16,8 гривні за 1000 куб. м.

«Для того, щоб реалізувати цей пункт меморандуму, кожній бюджетній установі необхідно пройти процедуру укладення договорів з державним постачальником, що займає певний час. Тому я, як глава комісії з питань техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій, спрацював на випередження, і ми визнали ситуацію «заздалегідь надзвичайною», а це дозволило прискорити процедурні питання. Більше того, враховуючи те, що ми організаційно й технічно готові до опалювального сезону, я підписав розпорядження про його початок в Одеській області», — пояснив голова ОДА.

Уже знаємо, що КП «Теплопостачання міста Одеси» підписало контракт з «Нафтогазом України» про постачання газу в опалювальний період 2021—2022 років, обнародувавши на офіційному сайті Одесьої міської ради інформаційне повідомлення про намір зміни тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послугу з постачання теплової енергії для своїх споживачів. З обґрунтуваннями такого непопулярного кроку. Люди, переконана, вчитувалися в ті численні таблиці з розрахунками.

Ясність і конкретність кількома днями пізніше внесли фахівці департаменту комунального господарства Одеського міськвиконкому, підрахувавши вартість 1 гігакалорії тепла, яка складе 2135 грн, що приблизно на 18% більше, ніж та, що діє із грудня 2020 року — 1813,94 грн. Тобто вартість опалення нинішнього сезону здорожчає на 18%: за 1 кв. м житлової площі, після підвищення треба буде платити близько 36 грн (замість 30 грн 76 коп.). Кожен може самостійно підрахувати, у скільки обійдеться йому тепла «домашня» зима.

Фахівці департаменту також вирішили, що в першу чергу і навіть раніше від призначеного строку включатимуть опалювання в медичних установах і дитячих садках, оскільки там і без того «задіюється електроенергія у великих обсягах». Мовляв, якщо вони ще й обігрівачі включать, то мережі просто не витримають.

Погодьтеся, що гнівно насупитися через здорожчання послуги можуть лише ті, хто повністю розрахувався за спожите раніше. А, як повідомляє служба статистики, сукупний борг жителів Одеської області за послуги ЖКГ на початок цьогорічної осені склав 4,7 млрд грн: 3,5 млрд — за природний газ, 490 млн — за електроенергію, 344,5 млн — за утримання будинків і прибудинкових територій (СДПТ), 244 млн — за водопостачання, 146 млн — за опалювання і гарячу воду, 57 млн — за вивезення сміття.

Не всіх злякало прогнозоване підвищення, бо, правду кажучи, багато хто чекав на гірше, зважаючи на страшенний газовий ажіотаж на європейському ринку. Мовляв, якщо вже там усі застогнали від нових цін, то нам взагалі буде гаплик.

Вочевидь, слід зважати й на те, що важливим фактором зростання цін на тепло є обслуговування мереж та обладнання. Експерти стверджують, що більшість мереж побудовані ще в 1960-х роках і відслужили своє: із 18 тис. км капітального ремонту потребують 15 тис. Нині ж у країні за рік лагодять не більше 250—300 км. Отже, щоб відремонтувати все обладнання, знадобиться два століття. І весь цей час при формуванні нових тарифів постачальники закладатимуть на такі роботи певні суми.

До слова, голова ОДА Сергій Гриневецький стурбований долею Одеської теплоелектроцентралі (ТЕЦ), яка також потребує термінової модернізації. Відповідну заяву він зробив в ефірі телеканалу «Південна хвиля»: «Я особисто виїжджав на об’єкт, дивився на ситуацію і хочу сказати, що знімаю капелюха перед радянською енергетикою. Наскільки там закладений запас міцності. Ну, з 1955 року працює. Звичайно, технології застаріли — потрібно вирішувати питання кардинально».

Сергій Гриневецький висловився за передачу теплоелектроцентралі в комунальну власність міста, що, на його переконання, дозволить швидше знайти інвестора і провести капітальний ремонт ТЕЦ.

А що з цінами на природний газ для населення? Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» не планує їх піднімати. Голова правління НАК Юрій Вітренко в ефірі програми «Свобода слова» запевнив: «Газ за ціною 7,42 грн для потреб населення цієї зими не подорожчає».

І президент заспокоїв, що газу у національних газосховищах достатньо, щоб пройти зиму. «Хочу всіх заспокоїти. На сьогодні досить газу для сус-пільства, досить газу для споживачів за дуже нормальними цінами, порівняно з європейськими», — сказав Володимир Зеленський в ефірі програми «Факти тижня».

За його словами, якби уряд не втрутився в цінову політику, то українцям довелося б платити за газ по 50 грн: «Зрозумійте, зараз ми всі бачимо, що ціна вже $2 тис. Тобто ціна реальна, на ринку. Якби влада не втрутилася, ціна була б для людей, як мінімум, 50 грн, а так для людей від НАК «Нафтогаз» — близько 8 грн. Я думаю, що це важливий пакет на рік, який ми запровадили, ще раз хочу повторити, саме вчасно», — сказав він.

Нагадаємо, Рада національної безпеки та оборони прийме рішення про державне регулювання цін на газ у тому випадку, якщо це буде життєво необхідно. Поки що в РНБО не бачать такої потреби.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com