Переглядів: 166

Вихідна допомога при звільненні

Відповідно до трудового законодавства України, в день звільнення роботодавець повинен повністю розрахуватися з працівником: виплатити заробітну плату, компенсацію за невикористану відпустку, а в окремих випадках — вихідну допомогу.

Які це випадки, який порядок обчислення, розмір та строки виплати, розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна ДІМОВА.

Працівники, які звільнені не за власним бажанням або якщо їх звільнення спричинене умовами, що від них не залежать, мають право на вихідну допомогу. Її мета — матеріально підтримати звільненого працівника в період пошуку нової роботи. Розмір вихідної допомоги не пов’язаний з кількістю та якістю праці, а лише з фактом звільнення з визначених законом підстав.

Про розмір вихідної допомоги

Розмір грошової виплати залежить від підстав звільнення та розміру середнього заробітку працівника або його конкретного заробітку у двотижневий період перед звільненням.

Кодекс законів про працю визначає, що вихідна допомога у розмірі не менше одного середньомісячного заробітку виплачується в таких випадках:

• відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, а також відмова працівника від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці;

• зміни в організації виробництва та праці (в тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, скорочення штату працівників);

• невідповідність працівника займаній посаді чи виконуваній роботі через недостатню кваліфікацію або стан його здоров’я, які перешкоджають продовженню роботи; у разі відмови в наданні допуску до державної таємниці або скасування такого допуску (якщо робота вимагає доступу до державної таємниці);

• поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

Вихідна допомога у розмірі не менше двомісячного середнього заробітку виплачується: у разі призову чи вступу на військову службу, або направлення на альтернативну (невійськову) службу.

Вихідна допомога у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку виплачується: у разі порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору.

Вихідна допомога у розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку виплачується у разі припинення повноважень посадових осіб (п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України).

Вихідна допомога у розмірі тижневого середнього заробітку виплачується сезонним працівникам у разі розірвання трудового договору при призупиненні робіт на підприємстві.

Вихідна допомога у розмірі триденного середнього заробітку виплачується тимчасовим працівникам у разі розірвання трудового договору при призупиненні робіт на підприємстві.

Про порядок обчислення

Вихідна допомога розраховується, виходячи з виплат за останні два місяці роботи, що передують звільненню (відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року №100).

Якщо працівник пропрацював в організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Якщо він взагалі не працював протягом зазначеного періоду, середня заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Якщо і впродовж цих місяців пра-цівник не відпрацював жодного робочого дня, середню заробітну плату обчислюють, виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки чи посадового окладу.

Під час розрахунку враховується тільки виплати, які безпосередньо пов’язанні з роботою, а саме: посадовий оклад, надбавки (вислуга років, ранг, робота у вихідні дні та нічний час тощо), щомісячні премії та винагороди.

У які строки виплачується вихідна допомога?

У день звільнення працівникові виплачують усі суми, що належать йому від підприємства. Якщо в день звільнення він не працював, то ці суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пре-д’явлення вимоги про розрахунок. Перед виплатою роботодавець повинен письмово повідомити працівника про нараховані суми (ст. 116 КЗпП України).

Вихідна допомога при припиненні трудового договору входить до інших виплат, які не належать до фонду оплати праці (п. 3.8 розд. 3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5). Тому сума вихідної допомоги, нарахована роботодавцем працівникові при його звільненні, не є базою нарахування єдиного соціального внеску.

Відповідальність роботодавця за затримку розрахунку при звільненні

У разі невиплати в зазначені строки з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум підприємство повинне виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (якщо нема спору про їх розмір та в розмірі, який встановлює орган, що вирішує спір, якщо такий є) (ст. 117 Кодексу законів про працю).

У випадках виникнення спору про розміри сум, якщо спір вирішено на користь працівника, роботодавець повинен сплатити відшкодування. Якщо спір вирішено на користь пра-цівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Вирішити спір щодо затримки розрахунку при звільненні можна як у позасудовому, та і судовому порядку.

Зокрема, працівник у тримісячний строк з дня, коли він дізнався про порушення свого права, має право звернутися з відповідною заявою до комісії з трудових спорів (у разі її створення) для вирішення спору. Протягом 10 днів з дня звернення комісія у присутності працівника розглядає спір та приймає рішення. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою.

Якщо роботодавець відмовляється здійснювати виплату, працівник у тримісячний строк з дня, коли він дізнався про затримку розрахунку, може також звернутися з позовною заявою до суду про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

Роз’яснення на цю тему можна також прочитати на довідково-інформаційній платформі правових консультацій «WikiLegalAid» за посиланнями: https://bit.ly/3zUQjI0 та https://bit.ly/2Y5cOxm, ну і, звісно, звернувшись до центрів та бюро безоплатної правової допомоги, адреси й телефони яких є на сайті системи БПД: https://www.lega-laid.gov.ua

Безкоштовний номер системи безоплатної правової допомоги — 0 800 213 103.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com