№ 84-85 (22303-22304) четвер-субота 21-23 жовтня 2021 року

Переглядів: 245

Не холодна — крижана

Міністр оборони США Ллойд Остін у рамках європейського турне цього тижня відвідав три причорноморські країни — Грузію, Україну та Румунію. На відміну від колег, глава Пентагону не їздить по світу з політичними заявами. А повторює їх для того, щоб підтвердити установку президента Джозефа Байдена. Тобто слова «двері в НАТО завжди відчинені», вимовлені в Тбілісі і в Києві, не означають нічого конкретного.

Діалогу з НАТО не буде

Але турне Ллойда Остіна присвячене не гаслам, а заходам щодо зміцнення присутності США в пожежонебезпечному регіоні. Нестабільне становище в захопленій Росією частині Грузії, поява в окупованому Криму нових засобів доставки ядерної зброї, блокування доступу торгових і військових суден в Азовське море — загалом складають невтішну картину, перспективу перетворення Чорного моря в озеро під російським суверенітетом.

Переглядів: 242

Тривожна тенденція

За добу 19 жовтня на території Одещини, як свідчать дані обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, методом ПЛР лабораторно підтверджено 1606 нових випадків інфікувань COVID-19, зокрема 89 дітей та 20 медпрацівників. Найбільший приріст недужих — 793 — маємо в Одесі. На жаль, аж 58 наших земляків не змогли здолати хворобу.

Саме 19 жовтня відбулася селекторна нарада директорки департаменту охорони здоров’я ОДА Наталії Одарій-Захар’євої та головного державного санітарного лікаря нашої області Віталія Гончарова з представниками територіальних громад Одещини, на якій ішлося про тривожну епідеміологічну ситуацію в регіоні.

Переглядів: 268

Її обшир — безкрайній

15 жовтня Одеський літературний музей наповнився аурою неперевершеної Лесі Українки: причорноморське місто, в якому вона бувала не раз, підготувало книжково-мистецько-наукову посвяту з нагоди 150-річчя від дня її народження.

Натхненником і perpetuum mobile великого проєкту-триптиху, який умістив у собі виставки «Леся Українка. Присвята» і сучасного візуального мистецтва, а також конференцію з презентацією книжки «Леся Українка і Одеський культурний простір у текстах одеських діячів», став заслужений художник України Сергій Савченко.

Переглядів: 252

Олександр РУСИЙ. Байка

Скрині Пандори

Кричав про справедливість
і тупотів ногами,
казав, що олігархи
знущаються над нами.
Казав, що розбереться
і змусить заплатити,
бо через їх офшори
страждають наші діти.

Переглядів: 471

Настрої невтішні

Цими днями, 15 — 18 жовтня, Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування щодо суспільно-політичних настроїв українців. Соціологи робили заміри нинішніх рейтингів потенційних кандидатів на посаду президента, вивчали ставлення людей до актуальних подій соціально-політичного життя.

Як засвідчують результати цього опитування, відносно найбільшу підтримку має В. Зеленський: у разі участі у виборах названих у списку ймовірних кандидатів (їх там 12) чинний президент отримав би 19,1% серед усіх респондентів, що становить 24,7% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором. На другому місці — П. Порошенко, за якого проголосували б 12,1% серед усіх респондентів і 15,6% з-поміж тих, хто визначився. На третьому місці — Ю. Тимошенко з показниками, відповідно, 9,4% і 12,2%. Далі йдуть Ю. Бойко (7,3% і 9,4%), І. Смешко (6% і 7,8%) та Д. Разумков (5,5% і 7,1%). Інші кандидати мають нижчу підтримку.

Переглядів: 327

Він ніс з собою велич духу

Світлої пам’яті Володимира Панченка

На Покрову Пресвятої Богородиці — покровительки козаків та українських патріотів — сповнилося два роки, як у розквіті творчих літ спочив у Бозі професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», доктор філологічних наук, член Національної спілки письменників України, літературний критик, літературознавець, письменник, громадський діяч, уродженець Одещини Володимир Євгенович Панченко.

Й саме цього дня у Любашівці на честь великого земляка урочисто відкрили меморіальну дошку. Її встановлено на фасаді НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ліцей», де кмітливий юнак з Демидівки у 1967—1970 роках навчався у старших класах. Розміщена вона поряд з пам’ятною таблицею Героєві Радянського Союзу, гвардії капітану К.М. Волощуку, якому в далекому 1970-у десятикласник Панченко присвятив вірш «Безсмертя»:

Стоять в скорботі над могилою дерева,
Мов обеліски, — тихі й мовчазні…
Йому було всього лише двадцять дев’ять
Тоді, у сорок п’ятім, навесні…

Переглядів: 432

ПоГАЗували?!

Для звичайної людини температура комфорту коливається від +23 до +25 градусів за Цельсієм, тобто все, що вище чи нижче, — нашому організму не подобається. Згідно же зі встановленими правилами, рішення про початок опалювального сезону приймається тоді, коли середньодобова температура впродовж трьох днів не перевищує +8. А ось навесні опалення відключають у тому разі, коли середньодобова температура повітря перевищує ті ж таки +8 градусів. Відтак виходить, що по кілька тижнів «до» і «після» ми відверто «підмерзаємо», рятуючись додатковою вдяганкою чи вмиканням електрообігрівачів.

Черговий опалювальний сезон в Одесі планують розпочати з 1 листопада, адже Гідрометцентр прогнозує, що очікуване похолодання настане не раніше початку останнього місяця осені.

Переглядів: 614

Світ тримається на любові

Любові до Бога, сім’ї, країни. Так вважають голова багатодітної родини В’ячеслав Миколайович і його дружина Любов Михайлівна Демченки із Ройлянки. У них — 11 дітей та 15 онуків.

...Будинок Демченків потопає в зелені винограду, трояндах та інших квітах. День наближається до обіду. На обійсті кипить робота. Двоє підлітків перекладають із кошиків у ящики щойно зірвані огірки. Одна з дівчаток відставляє убік віника й гукає комусь, щоб набрав на городі зелені до борщу... Усі — в роботі. Навіть собака, який гучно гавкає: мовляв, прийшов чужий. А найбільше цікавиться мною чарівне біляве створіння — дівчинка трьох-чотирьох рочків, яка смикає мене за брюки й пояснює, що собака не кусається.

Переглядів: 237

Освітній геноцид

Те, що зараз відбувається в освітньому процесі, аж ніяк не можна назвати успішними реформами. Адже ключовим словом освітньої реформи стало слово «оптимізація», під яким криються небезпечні дії для майбутнього нації — закриття та ліквідація навчальних закладів. Наслідки таких експериментів бачимо вже сьогодні. Аналізуючи події, які сталися в першій об’єднаній громаді на Одещині, можна зробити певні висновки.

У 2016 році в Маразліївській ОТГ на чолі з колишнім головою О.О. Чумаком та депутатами було ліквідовано Великомар’янівську (76 учнів), Долинівську (86 учнів), Маразліївську (120 учнів) та Олексіївську (210 учнів) школи. На той час закрили 5—9-ті класи і відправили школярів у так званий опорний Широківський заклад, який був не підготовлений до їх прийому: бракувало парт, підручників, наочних посібників.

Переглядів: 267

Час плинний, але й вічний

Під час нинішніх заходів з ушанування пам’яті Володимира Панченка мені пригадалося, як далекого 2013 року, в листопаді, Пілігрим відвідав малу батьківщину.

У рідному селі, куди завітав з презентацією книжки «Сонячний годинник», земляки зуст-річали його хлібом-сіллю. Володимир Євгенович давно планував поїздку у пенати, ретельно готувався до неї, кілька разів відкладав подорож, але, врешті-решт, віднайшов час і таки втрапив до милого серцю краю. І не сам, а разом з Юлією Олійник, директоркою київського видавництва «Темпора», знаного історичною та мемуарно-архівною літературою.

Переглядів: 455

«Треба діяти негайно!»

«Батьківщина» вимагає запровадження надзвичайної ситуації в енергетиці та пропонує невідкладні кроки для забезпечення людей газом.

Запропонований урядом «газовий меморандум» не працює, а ситуація в енергетиці стає критичною. Люди та бюджетні установи отримують платіжки з у кілька разів вищими від обіцяних владою цифрами, а об’ємів газу у сховищах може не вистачити на всю зиму. «Батьківщина» вимагає оголосити надзвичайний стан в енергетиці та пропонує план невідкладних заходів, які дозволять уникнути кризи та спокійно пройти країні опалювальний сезон. На цьому наголосила голова партії Юлія Тимошенко на засіданні погоджувальної ради лідерів депутатських фракцій та комітетів.

Переглядів: 286

«Філармоніссімо!»

Одеській  обласній філармонії  —  90 років

Музика звучала в Одесі завжди. Ще в 1842 році з ініціативи І. Тедекса тут організовувало оркестрові концерти Одеське філармонійне товариство. Із 1886-го почали регулярно проводитися симфонічні зібрання: спочатку — в залі відбудованого в 1887-у Міського театру (нині — Театр опери і балету), а згодом і в залі Нової біржі, зведеної впродовж 1894-1899 років за проєктом архітектора В. Прохаски та О. Бернардацці. Саме тут, у 1931-у, 90 років тому, було засновано Одеську філармонію. Й тоді ж офіційно створено її симфонічний оркестр.

За диригентським пультом філармонічного оркестру стояли такі майстри, як О. Глазунов, О. Гаук, К. Іванов, К. Зандерлінг, Н. Рахлін, Ю. Симонов, С. Сондецкіс, Ю. Темірканов, Е. Свєтланов, а в його супроводі виступали В. Горовиць, Е. Гілельс, Д. Ойстрах, М. Ростропович, Л. Коган…

Переглядів: 307

Магія італійської опери

Недавньої суботньої днини на дорожньому покажчику відстаней до всіх міст-побратимів Одеси, що стоїть побіля міської ради, стрілка з написом Генуя несподівано відхилилася від свого курсу та обернулася в напрямку театру опери та балету.

Того вечора тут лунали розкішні голоси італійських артистів. У концертній програмі «Вечір Верді та Пуччіні» молоді солісти Генуезької опери Марта Марі (сопрано), Джада Вентуріні (мецо-сопрано) й Алессандро Фантоні (тенор) виконали арії та дуети з найбільш знаних у світі опер двох на всі часи видатних італійців — Джузеппе Верді та Джакомо Пуччіні. Це — «Трубадур», «Луїза Міллер», «Набукко», «Мадам Баттерфляй», «Сила долі» (глядачі почули також увертюру до цієї опери та вступ до «Травіати»). Оркестром Одеської опери керував відомий італійський диригент Лоренцо Таццієрі.

Переглядів: 263

Беззавітна відданість мистецтву

Вітаємо вельмишановного Івана Івановича Козирода з 98-річчям!

Ваше життя — то ціла епоха, час великих звершень, трагедій, вікопомних подій, які пережила Україна впродовж ХХ і на початку ХХІ століть. Ваша служба, діяльність — і на фронті у роки Другої світової війни, і потім на культурному фронті — завжди була спрямована на суспільне благо. Як воїна, педагога, музейного працівника, художника.

Вас люблять і пам’ятають Ваші учні, шанують колеги по Спілці художників. Для нас Ви залишаєтеся взірцем сумлінного ставлення до праці, високопорядною людиною, беззавітно відданою мистецтву як вияву національного духу. Нас радує Ваша невсипна увага до мистецького життя Одеси й України, до досягнень нашої організації.

Переглядів: 344

На двох не ділиться

Суперник може бути, назагал, в любові. Не важливо, в якій і до кого чи до чого; любов, як знаємо, різна буває. Але на двох не ділиться. Хоча…

Цей фільм — не про українку Оксану, котра поїхала до Німеччини заробити грошей, а її сина-підлітка, залишеного на бабусю. Коли бабусі не стало, десятирічного Романа, який, звичайно ж, скучив за мамою, переправили в Німеччину. Й от з’ясовується, що у нього є суперник — господар дому та мамин роботодавець, у якого вона доглядала вже покійну дружину. Неважко уявити собі ту бурю почуттів у душі хлопчика, якому годі зрозуміти й оцінити цей стан речей. Оксана ж намагається якось владнати ситуацію, але все дарма. Його любов до матері не сумісна з якимись почуттями, які може плекати цей чужинець. У перспективі вимальовується глибока психологічна драма. Видається, що тут присутня ментальна особливість українців, для котрих матір — це, фактично, цілий великий світ, це той святий образ, до якого моляться в храмі. Згадаймо лишень величезний фольклорний та літературний пласт, присвячений українській матері, що творився упродовж віків.

Переглядів: 185

Павло Отченашенко

1 жовтня Павлові Отченашенку сповнилося 80 років. Я привітав його отаким віршем:

Отченашенку! Павле!
Так нам визначив Бог,
Що сьогоднішній жовтень
поєднав нас обох.

Переглядів: 160

Оселились в парку #Лелеченьки

15 жовтня в дендропарку Перемоги відбулося відкриття скульптури #Лелеченьки — колаборації ДТЕК «Одеські електричні мережі» та молодого українського художника Леся Панчишина. Цей арт-об’єкт — частина еколого-просвітницького проєкту #Лелеченьки, місія якого — привернути увагу до необхідності захисту птахів і популяризувати цілі сталого розвитку Глобального договору ООН в українському суспільстві.

Скульптура #Лелеченьки, встановлена біля центрального мосту дендропарку Перемоги, символізує не тільки проєкт компанії із захисту птахів, а й звертається до образу лелеки як важливого для українців символу родини і благополуччя. Виконана вона у стилі contemporaryart (сучасне мистецтво, що походить від модернізму, включає в себе більший спектр технік, обумовлений як розвитком технологій, так і пізнанням людиною власного тіла і свого місця у світі).

Переглядів: 174

Не спалювати, а компостувати

Тепла осінь і тривалі вихідні багатьох людей покличуть на дачі порати садки-городи, де листя з дерев і кущів уже почало вистеляти землю. Ви маєте намір його спалювати?

Даремно. Це, найперше, протизаконно. Можуть накласти штраф. Це і небезпечно. Як відзначають експерти-екологи, дим містить неймовірну кількість токсичних сполук, оскільки листя вбирає з атмосфери всі викиди. А при його спалюванні виділяється одна з найтоксичніших синтетичних сполук — діоксин. Завважте: при згорянні лише тонни рослинних залишків у повітря вивільняється аж близько 9 кг мікрочастинок диму.

Переглядів: 174

Вихідна допомога при звільненні

Відповідно до трудового законодавства України, в день звільнення роботодавець повинен повністю розрахуватися з працівником: виплатити заробітну плату, компенсацію за невикористану відпустку, а в окремих випадках — вихідну допомогу.

Які це випадки, який порядок обчислення, розмір та строки виплати, розповідає юристка Третього одеського бюро правової допомоги Тетяна ДІМОВА.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net