Ода любашівській ковбасі
Любашівка офіційно підтвердила статус столиці української ковбаси, встановивши на однойменному фестивалі новий національний гастрономічний рекорд — з нарізки домашньої копченої смакоти виклали найбільшу карту України розміром 2,9 на 1,87 метра та вагою 25 кілограмів.
Гастрономічно-мистецьке дійство з великим успіхом пройшло 25 вересня обабіч автотраси Київ-Одеса, яка у прадавні часі була одним з розгалужень торгівельного тракту Чумацький шлях. За легендами, ще понад 200 років тому в Любашівці (в давнину — с. Довгеньке, с. Чорноморське) та навколишніх хуторах Софіївка і Миколаївка відчайдушні чумаки перед небезпечною подорожжю Диким полем завбачливо запасалися ковбасою зі свинини. Задля довготривалого збереження (мандрували за сіллю та рибою не один місяць) смачний харч складали у бочки і заливали смальцем. Повертаючись назад, чумаки розраховувалися з місцевими негоціантами тією ж сіллю та іншим крамом, що сприяло розвитку містечка. Відтоді домашня ковбаса — смачний бренд Любашівщини та символ сучасного місцевого фестивалю.
Й нинішній, уже четвертий, зібрав з багатьох куточків Одещини та України численних гурманів, охочих посмакувати апетитною ковбаскою й насолодитися неповторним мистецько-театральним дійством. Традиційно на відкритті фестивалю-ярмарку «Любашівка — столиця української ковбаси» його організатор — голова Любашівської селищної ради Геннадій Павлов — відразу запросив нардепа Степана Чернявського, голів Подільської, Березовської та Болградської райдержадміністрацій — Михайла Лазаренка, Віталія Лабуша і Геннадія Бамбуру, очільницю Подільської райради Софію Ходюк та інших високоповажних гостей до коптильні. Майстер-віртуоз щедро пригостив гостей запахущими-смачнючими ковбасою та баликом.
Далі гості попрямували на ярмарок «Любашівка вітає та пригощає». Незабутнє враження справило на присутніх розмаїттям павільйонів старостинських округів з вишуканими короваями, гастрономічними стравами, напоями і тортами, ковбасно-м’ясними композиціями, прикрашеними щедрими дарами осені та прадавніми виробами ужиткового мистецтва. Й у кожному павільйоні відвідувачів щедро частували та радо вітали милозвучними піснями і запальними танцями. Почастувавшись від душі, гості брали участь у майстер-класах з малювання орнаментів, виготовлення витинанок, масок із пап’є-маше, вишивки.
Звісно ж, чільне місце на фестивалі-ярмарку посідала м’ясна продукція. Численні майстри та кулінари продавали свою копчену ковбасу, ніжне сало, сосиски, кров’янку, салямі, а також шашлики, бограч тощо. Асортимент продукції — на будь-який смак та гаманець.
На згадку про Любашівку відвідувачі могли придбати пам’ятні суве-ніри, вишукані вироби декоративно-прикладного мистецтва.
Господарям з нагоди ковбасного фестивалю та 231-ї річниці з дня за-снування селища адресувалися найщиріші вітання і побажання від обласної та місцевої влади, депутатів, представників Асоціації міст України, Міжнародної морської бізнес-асоціації та навіть посольства Південно-Африканської Республіки. Присутній на урочистостях голова регіональної організації Національної спілки журналістів України Юрій Работін вручив очільникові Любашівської територіальної громади Геннадієві Павлову знак «Народна довіра».
Цього ж дня у Любашівці, як згадувалося вище, був офіційно зафіксований новий національний рекорд у номінації «Найбільша мапа України з ковбасної нарізки», яку прикрасили прапорцями з назвами міст.
У рамках святкування Дня селища кращі з кращих тутешніх жителів удостоїлися звання «Почесний громадянин Любашівської громади», грамот та цінних подарунків.
Вишуканою була і концертно-розважальна програма за участі заслужених артистів та діячів мистецтв України, представників Одеського обласного центру української культури, народних вокальних і хореографічних колективів, гуртів та солістів, шоу-дефіле духового оркестру, живих скульптур і театру на ходулях.
Під щирі аплодисменти пройшла театралізована вистава «Ода ковбасі», віртуозно показана любашівськими аматорами.
Ярмаркування вилилося у веселе, запальне, справді всенародне свято, справило і залишило незабутнє враження на учасників та гостей.
Нинішній фестиваль, як і попередні, видався на славу й досяг основної мети, спрямованої на підтримку та популяризацію вітчизняних виробників, відродження давніх гастрономічних традицій, розвиток і збереження національних ремесел та промислів.
Юрій ФЕДОРЧУК.
Подільський район.
Фото автора.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206