Переглядів: 184

Останній шанс, щоб вижити

Костянтину лише 36 років. А багатьох його друзів, з якими він приймав наркотики, вже нема. Він же вибрав свій шлях — вижити. І три роки тому став пацієнтом державної програми замісної підтримуючої терапії (ЗПТ), щоб впоратися зі своєю залежністю.

Про те, як працюють програми на базі державних і громадських організацій, а також про сервіси для людей, які живуть із наркозалежністю, ми дізналися під час пресвізиту, організованого для представників національних і регіональних ЗМІ, Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я».

Ніні В Україні офіційно налічується 350 тисяч осіб, які вживають ін’єкційні наркотики.

— 15 років тому в нашій державі з’явилася за-місна підтримуюча терапія, — розповідає Павло Ска-ла, асоційований директор з політики та партнерства «Альянсу громадського здоров’я», організації, яка впроваджує комплексні програми профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів та наркозалежності вже понад 20 років. — Безкоштовне і легальне отримання препаратів метадону гідрохлорид і бупренорфіну гідрохлорид у спе-ціально призначених медичних установах (сайтах) допомагає утримуватися від нелегальних опіатів, зникає необхідність шукати гроші на наркотики, часто криміногенним шляхом. Чим більше буде місць видачі препаратів ЗПТ в Україні, тим менше випадків зараження і поширення ВІЛ, вірусних гепатитів. І безпечніше буде жити в суспільстві.

Державна програма замісної підтримуючої терапії реалізується в усіх регіонах України. Одеські пункти ЗПТ, з якими ми познайомилися під час попереднього престуру, — серед кращих. Наркозалежні пацієнти під контролем медиків приймають таблетовані препарати, що сприяє їх соціалізації і виводить з кримінальної сфери, пов’язаної з нелегальним придбанням наркотиків. Крім того, отримують супутні медичні та соціальні послуги.

Уже кілька років в Одесі успішно працює мо-більна амбулаторія — швидка сервісна допомога фонду «Дорога до дому». Завдяки технічній оснащеності клініка має можливість надавати повний спектр послуг клієнтам у райцентрах області, Чорноморську, Білгороді-Дністровському, Ізмаїлі.

Така ж мобільна амбулаторія була введена в дію у прифронтовій зоні Донецької області, де у людей з наркотичною залежністю з’явилася можливість скористатися сервісами швидкого тестування на ВІЛ та гепатити, отримати чисті шприци, презервативи, антибактеріальні серветки.

Наркотики привели Оксану на трасу, де вона надавала секс-послуги.

— Потрібно було заробляти на дозу, — каже жінка з 17-річним стажем вживання. — Це був найдоступніший мені спосіб. Бували випадки, коли доводилося тікати, рятуючи життя, мене били, заштовхували в машину і відвозили за 100 км. А потім доводилося добиратися додому. Але, найголовніше, я знала, що мене вдома чекає син і я повинна до нього повернутися. Коли до нас приїхала мобільна амбулаторія, це вирішило багато моїх проблем. Мені запропонували медичну допомогу, я стала на програму ЗПТ (жінка показує картку клієнта). І те, що у мене є підтримуюча терапія, і мені не треба заробляти на наркотик, допомогло піти з траси.

Сьогодні на трасі Слов’янська, за словами Оксани, «працюють» дівчата від 12 до 50 років. У кожної — своя історія.

— Мені 48 років, — ділиться Марина. — Батьки у мене були суворі. Мама не пускала додому, якщо затримувалася ввечері. І я шукала, де переночувати. У компанії почала вживати наркотики. І цей шлях привів мене на трасу. Чого тільки не було на моєму віку зі мною і дівчатками, з якими я працювала: били, відвозили, зеленкою обливали… Захисту у нас нема. Особливо страшно було під час воєнних дій у Слов’янську та Краматорську. Одній дівчинці голову відірвало снарядом. Іншу заштовхали в танк і відвезли кашу варити. Працювати було небезпечно. Але потрібні були гроші на дозу, вже не для кайфу, а щоб нормально почуватися. Я намагалася кинути. Де тільки не лікувалася, перепробувала сім реабілітаційних центрів. Виходила з них і все одно зривалася. Коли стала на програму ЗПТ, зрозуміла, що це мій вихід. Мобільна амбулаторія приїжджає до нас, коли треба вирішувати проблеми. Доброзичливі медпрацівники завжди підтримають, підкажуть, до якого лікаря звернутися, як документи оформити.

— Мобільна амбулаторія надає послуги наркозалежним людям та секс-працівницям з профілактики ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусних гепатитів, — розповідає Любов Хрипкова, керівниця проєкту ГО «Наша допомога». — Щодня такими сервісами користуються близько 40 осіб. Упродовж 2019—2021 років організація протестувала на ВІЛ та провела скринінг туберкульозу 14481 пацієнту з числа вразливих груп населення.

А ще «Наша допомога» працює з вразливою молоддю, залучаючи у дитячий центр цікавими заходами, іграми. Щодня його відвідують 15—30 тінейджерів з Краматорська та прилеглих населених пунктів. Бо головне зараз завдання — за-брати неповнолітніх з вулиці, зайняти їх, дати їм путівку в життя.

— У Краматорську сьогодні досить складна ситуація. Я постійно бачу людей, які шукають за-

кладки. З’явилися важкі наркотики, солі, — ділить-ся своїми спостереженнями музикант Вадим. Він почав «знайомство» з наркотичними засобами з трамадолу. Потім була «ширка». — Коли я зрозумів, що опустився на дно, то вирішив: треба щось з цим робити. І прийшов у медичний центр профі-лактики та лікування залежності Краматорська, де за програмою отримую препарат і вже знижую дозу. Сподіваюся, мені вдасться позбутися цієї залежності. Бо у мене ще багато планів!

До речі, цей медзаклад уже пройшов реформу вторинної (спеціалізованої) ланки надання медичної допомоги. Лікування препаратами ЗПТ отримує 201 особи, що живе з наркозалежніс-тю. Таблетки приймаються в присутність лікаря. Деяким видаються на кілька днів з обов’язковим обліком і контролем.

— Програма ЗПТ — мій порятунок, — зізнається Наталя, котра звернулася сюди слідом за чоловіком, який довідався про програму. — Я пройшла через усе. Опинилася на вулиці. Крала. Просто страшно згадувати...

— «Ширка» забрала у мене все: будинок, сім’ю. Від мене відмовилися родичі, — згадує Костянтин. — Попереду були в’язниця і смерть. Я вибрав життя і прийшов сюди.

Щоб охопити якомога більше людей з наркотичною залежністю, в Україні відкриваються нові місця з надання замісної терапії, розташовані ближче до пацієнтів. Так, у Центрі первинної медико-санітарної допомоги №1 Краматорська створено унікальний у Донецькій області сервіс «Єдине вікно — лікування наркозалежності, ВІЛ-інфекції, туберкульозу, вірусних гепатитів у сімейного лікаря. Зараз можливостями цього сервісу користуються 28 пацієнтів, які отримують препарати ЗПТ у свого сімейного лікаря.

— Раніше мені потрібно було бігати до фахівців по всьому місту, — розповідає Анатолій. — До фтизіатра, інфекціоніста, нарколога. Зараз це все зосереджене в одному блоці поліклініки, виділені чотири кабінети. Сімейний лікар веде прийом. Поруч — маніпуляційна, де беруть аналізи, і сайт, де я отримую замісну терапію. У молодості я зробив багато помилок, кілька років провів в ув’язненні. Нині все переглянув. Хочу насолоджуватися життям, сім’єю, добре почуватися.

…Всі люди з наркотичною залежністю, з якими ми спілкувалися під час нещодавнього прес-туру, щиро дякували за допомогу, що надає їм держава і громадські організації. Але, як запевнив Павло Скала, це тільки початок. Має бути ще багато роботи. Згідно з дослідженням «Альянсу громадського здоров’я», в Донецькій області оціночна кількість тих, хто вживає ін’єкційні наркотики, становить 33600 осіб. Однак пацієнтами замісної підтримуючої терапії — визнаним у світі і найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами вна-слідок вживання опіоїдів — є лише 726.

Слід зазначити, що програма ЗПТ активно розширюється. Наприклад, на початок 2021-го в Україні було 1497 вільних курсів замісної підтримуючої терапії. Відповідно до Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та вірусних гепатитів на період до 2030 року охоплення послугами ЗПТ має сягнути 5,5% від числа наркозалежних у 2020 році, 15% — у 2025-у та 40% — у 2030-у.

Прикметно, що Одеса з розширення програми замісної терапії — на другому місці після Києва, з 169 курсами ЗПТ. Але це дуже мало, щоб охопити всіх тих, хто прагне скористатися рятувальним колом. І саме тому надзвичайно важливо показувати кращі практики надання послуг наркозалежним та представникам інших вразливих груп громадськими організаціями і медичними установами, аби всі зацікавлені переймали досвід та розширювали сервіси надання допомоги. А ті, хто потрапив у складну ситуацію, могли отримувати фахову підтримку і мобільну допомогу.

Інна ІЩУК.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua