Переглядів: 414

Сонце, родимки, АКОРД

Сонце, якщо поводитися під ним зухвало, може завдати чимало прикрощів здоров’ю. Особливо влітку, в пору відпусток-відпочинку, в розпал дачного сезону, коли люди дориваються до роботи на городі або ж годинами лежать на пляжі практично під прямим сонячним промінням.

Надмірне сонце — це загроза розвитку меланоми, застерігають медики. Цій темі були присвячені тиждень ранньої діагностики і профілактики меланоми, організований департаментом охорони здоров’я Одеської міської ради та Одеським міським центром здоров’я, і брифінг в інформагенції «Одесит.ua».

«Завдяки посиленій організаційній роботі медиків, зокрема сімейних лікарів, скерованій на проведення профілактичних оглядів, в Одесі за останні роки помітно зменшилася кількість запущених випадків меланоми і збільшилося виявлення тяжкого захворювання на ранніх стадіях, що сприятливо впливає на прогноз лікування», — зазначив на брифінгу головний позаштатний онколог департаменту охорони здоров’я міськради Владислав Севергін.

Із 24 по 28 травня сімейні лікарі всіх одеських центрів первинної медико-санітарної допомоги та студентської поліклініки пропонували пацієнтам пройти огляд родимок і розповідали про профі-лактику злоякісних новоутворень шкіри.

Меланома, пояснив Владислав Севергін, — одна з найбільш злоякісних пухлин, виникає з клітин шкіри, які продукують пігмент меланін. Вона ви-кликає швидке — від декількох місяців до року — метастазування. Водночас, при виявленні на ранніх стадіях меланома успішно піддається лікуванню.

Серед факторів ризику її розвитку — ультрафіолетове ви-промінювання (зловживання сонячною засмагою і солярієм); сонячні опіки, особливо перенесені в дитинстві; фенотип (люди зі світлою шкірою, блакитними очима, світлим волоссям більше схильні до захворювання); спадкова схильність (якщо в родині були родичі з меланомою та іншими онкоза-хворюваннями); велика кількість родимок на тілі (більше 50); прийом гормональних препаратів, у тому числі гормональних протизаплідних жінками; надмірна вага; цукровий діабет; вік старше 50 років.

У рамках міської програми «Здоров’я» всі амбулаторії сімейної медицини Одеси оснащені дерматоскопами, а сімейні лікарі пройшли навчання з діагностики меланоми. Це поліпшило доступність виявлення захворювань шкіри — для обстеження родимок не обов’язково відвідувати спеціалізований за-клад, а можна оглянутися у свого сімейного лікаря.

Владислав Севергін нагадав, що на базі всіх консультативно-діагностичних центрів (поліклінік) Одеси працюють лікарі-дерматологи, до яких можна звернутися за скеруванням сімейного лікаря. На базі КДЦ №20 (у Київському районі) є цифровий дерматоскоп з фотофіксацією — отримане на ньому зображення можна передати для спеціалізованої консультації лікарем-онкологом.

Послугами одеських медиків можуть скористатися не лише жителі міста чи області, а й усі туристи та відпочивальники.

Багато пацієнтів вважають родимки косметичним дефектом і звертаються за їх видаленням до косметолога. Однак, наголосив Владислав Севергін, перед цим обов’язково потрібно звернутися до сімейного лікаря або дерматолога для проведення дерматоскопії.

До лікаря слід звернутися і при появі нових родимок, і при будь-яких змінах зовнішнього вигляду наявних родимок. А зміни ці легко ідентифікувати за допомогою правила АКОРД:

А — асиметрія: здорова родимка повинна бути симетрична (виняток — плями, несиметричні від народження);

К — край: родимка має нерівні, нечіткі краї;

О — окрас (забарвлення): родимка різнокольорова, змінила колір, з’явилися вкраплення;

Р — розмір: родимка почала збільшуватися, небезпечна й поява безлічі дрібних родимок поруч або раптова поява і швидкий ріст нової родимки;

Д — динаміка: якщо з’являються кірочки, кровоточивість чи будь-які виділення з родимки, запалений віночок навколо неї, випадає волосся, зникає шкірний малюнок.

Владислав Севергін побажав усім доброго здоров’я і відпо-відального перебування під літнім — не завжди корисним — сонцем: обмежити перебування під прямим промінням (городні клопоти перенести на ранні чи вечірні години), засмагати не довше трьох годин на день з двома перервами, а дітям до трьох років взагалі нічого робити на пляжах. І, зрозуміло, за найменших проблем звертатися до професіоналів.

Яна СТАСІНА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net