№ 41-42 (22260-22261) четвер-субота 27-29 травня 2021 року

Переглядів: 1447

Свято для душі в Роздільній

Саме таким стало цьогоріч традиційне виїзне свято книги в районі — вже третє в Роздільній від заснування книжкового форуму

Сонячного суботнього ранку Роздільна зустрічала учасників ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» музикою, щирими усмішками і таким розмаїттям вишиваного вбрання, що аж дух перехоплювало від подиву й радості. Бо ж українська вишиванка наша — не лише оберіг і не лише краса, а ще й потужне джерело того відчуття радості, сили, упевненості, що так необхідні сьогодні кожному українцеві. Все йшла і йшла ця барвиста хода вулицею Європейською, від районного будинку культури до пам’ятника Шевченкові і далі зеленим коридором паркової алеї — на майдан перед міською радою, що швидко заповнювався людьми.

Вже видавці розіклали привезені книжки на заздалегідь приготовлених столах, і майже одразу біля них починають купчитись роздільнянці. Тішать око молоді одухотворені обличчя, на юнаках та дівчатах — справді мистецьке вишиття, молодь на майдані явно переважає.

Переглядів: 1593

Тиждень закінчується у неділю

Перш ніж говорити про події нинішнього тижня, варто розібратися з головною (для України) подією, яка відбулася в четвер, 20 травня. У величезному ангарі Державного концерну «Антонов» на тлі п’яти літаків глава нашої держави Володимир Зеленський провів тригодинну пресконференцію. Вона була присвячена підсумкам дворічного правління і відрізнялася від тієї, що відбулася рік тому, хорошою постановкою.

Три години ні про що

Недобудовані корпуси гігантів символізували, мабуть, країну, будівництво якої слід завершити. А головну роль — роль архітектора і виконроба — бере на себе шостий Президент України. Недосвідченим слухачам і глядачам спектакль міг сподобатися за умови, що головну роль виконав би хороший актор. Але амплуа Зеленського — вузьке. Він не вміє мовчати, як вчив Станіславський. А якщо заговорить… краще б взагалі промовчав.

Переглядів: 1334

Українські топоніми Анкари

Одну з вулиць Анкари назвуть іменем українського вченого, письменника і перекладача Агатангела Кримського.

Як повідомив на своїй фейсбук-сторінці надзвичайний i повноважний посол України в Туреччині Андрій Сибіга, на цій вулиці розташоване Посольство України, а перейменування приурочене до 150-річчя від дня народження Агатангела Кримського.

Переглядів: 1591

Краща книжка форуму-2021

У рамках цьогорічної виставки-форуму «Українська книга на Одещині» журі конкурсу відзначило 40 кращих видань у 18 номінаціях.

Дипломами конкурсу нагороджені як видавництва, так і окремі автори.

Переглядів: 1543

«Золотоносні» плавні й копанки

У Білгород-Дністровському районі спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби України в Одеській області провели фітосанітарний контроль очерету, нарізаного на експорт до країн Європейського Союзу, й на своєму офіційному сайті анонсували про черговий плановий захід.

Чим це особисто мене зачепило? Маю гостру потребу оновити дах літньої кухні, зо тридцять років тому критої шифером. Величезні важкі листи з часом десь прогнулися, провисли, десь буревії, які часто гасають нашими степами, побили їх камінцями. На стелі примітила кілька жовтих плям, тож уже й протікає…

Переглядів: 1412

Гарячі питання призначення субсидій

Нові правила призначення і нарахування субсидій викликають багато запитань у нинішніх та потенційних отримувачів. Міністерство соціальної політики України відібрало ті з них, що зустрічаються найчастіше, й підготувало вичерпні відповіді-роз’яснення.

Які документи потрібні для переоформлення житлової субсидії згідно з новими правилами?

Як і раніше, у загальному випадку, для призначення субсидії потрібно подати заяву відповідної форми і декларацію.

Переглядів: 1491

Плече соратника

Як одеські мажоритарники підтримували законодавчі ініціативи президентів Зеленського та Порошенка у перші два роки повноважень

20 травня сповнилося два роки перебування Володимира Зеленського на посаді Президента України. За Конституцією, глава держави наділений правом законодавчої ініціативи, й «Опора» (https://oporaua.org) вирішила дослідити, як народні депутати, обрані в мажоритарних округах Одеської області, підтримували законодавчі зміни від Володимира Зеленського та порівняти цю підтримку з його попередником — Петром Порошенком.

У мажоритарних округах Одещини як у 2014, так і в 2019 роках було обрано 11 народних депутатів. У 2014-у більшість (вісім) нардепів були самовисуванцями, а двоє — представниками пропрезидентської партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». Олександр Урбанський, обраний від партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», в парламенті увійшов до фракції «БПП «Солідарність». Натомість у 2019-у більшість (вісім) мажоритарників були обрані від пропрезидентскьої партії «Слуга народу» і троє самовисуванців.

Переглядів: 1507

Пернате братство Тилігулу

Нещодавно світова екологічна громадськість відзначила Міжнародний день мігруючих птахів. Цей день покликаний насамперед привернути увагу до проблем наших пернатих друзів. А ще — нагадати, що саме птахи у багатьох місцях планети посприяли не тільки гармонійному розвитку людини й природи, а й економічному процвітанню тамтешніх жителів. Мова — про екологічний туризм, від якого залучаються кошти, й немалі, в місцеві бюджети.

Птахи, мабуть, чи єдині представники тваринного світу, які поєднують у собі красиву зовнішність, гарний голос й активність у всі пори року. Впродовж багатьох століть вони надихали й надихають митців і літераторів на прекрасні твори. Їм присвячені легенди, пісні, повісті, картини, монументальні роботи. У багатьох країнах світу зображення птахів використовують для оздоблення предметів повсякденного вжитку, на грошах та поштових марках. І, звичайно ж, мільйони людей на нашій планеті люблять проводити своє дозвіл-ля, спостерігаючи за пернатими у природному середовищі.

Переглядів: 1355

До Одеси через Європу

Тендітна струнка жінка з диригентською паличкою в руці на сцені Одеської опери в реальному часі керує оркестром, об’єднуючи і музику, і артистів, і композиторський задум, і ще багато речей, які ми, глядачі, не усвідомлюємо...

Вона чесно проживає почуття, які майже сто п’ятдесят років тому Петро Чайковський перетворив у музику, захоплюючи у полон увесь зал Одеської опери. Звучать уривки з «Пікової дами», «Євгенія Онєгіна», «Мазепи» та «Іоланти»…

Переглядів: 1328

Першість — за вуханями

Минулого року на Одещині налічувалося понад 90 тисяч диких тварин і 380 тисяч голів пернатої дичини. Про це інформує обласна служба статистики, опираючись на дані мисливських господарств регіону.

Найпоширенішим видом диких тварин у нас був і залишається заєць-русак: чисельність цього виду, за підрахунками статистиків, складає 74,3 тисячі вуханів. Крім того, непогано почуваються ондатри (близько 7 тисяч особин), косулі (4147), лисиці (близько 1,8 тисячі), бабаки (1,7 тисячі), кабани (близько 900 особин), борсуки, куниці і лісові коти (приблизно по 100 особин кожного виду). Також зустрічаються вовки, тхори, видри, шакали і плямисті олені.

Переглядів: 878

Осмислення ненормальності зла

Ставлення інтелігенції до мов сусідів — це глибинне усвідомлення необхідності партнерства

Нещодавно патріотична громадськість Києва високо оцінила появу нової пісні у виконанні гурту «Кому вниз». Унікальність музичного твору в тому, що українці заспівали… ерзянською! Нагадаю, що ерзяни — це один з двох корінних народів Мордовії. І єдиний етнос на території РФ, який офіційно закликав своїх чоловіків не воювати проти України! Не якути, не дагестанці, не чеченці, а саме ерзяни виявили таку принциповість. Тому майстерне виконання цієї пісні було своєрідною подякою лідерам ерзянської нації.

Назва пісні: «Звернення до Тюшті». Тобто до міфічного ерзянського велетня, який, за народним епосом «Масторава», спить міцним сном у предковічному лісі, повісивши свій бойовий ріг Тораму на гілку дуба. За переказами, Toрама сама має засурмити, відгукнувшись на колективні моління ерзян. Від його звуків має прокинутися Тюштя й покарати ворогів нації. Звісно, поява такої пісні є подією для усього угро-фінського світу.

Переглядів: 1017

«Із роду правдолюбів у всіх вимірах»

22 травня у рамках XXII всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбулася презентація документально-художнього видання «Прихисток людської душі» (Одеса, Бондаренко М.О., 2021). До збірки Любові Ісаєнко увійшли літературно-критичні есе про вчених, письменників, журналістів, учителів — випускників філологічного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

Свій новодрук авторка присвятила світлій пам’яті однокурсника — Володимира Панченка (1954—2019), відомого літературознавця, доктора філологічних наук, професора НаУКМА. Художнє оформлення книжки — Лариси Дем’янишиної.

Переглядів: 1075

Життєві шляхи академіка Богомольця

24 травня сповнилося 140 років від дня народження Олександра Олександровича

Богомольця (1881—1946) — всесвітньо відомого українського патофізіолога, академі-ка і президента Академії наук УРСР, основоположника вітчизняної школи патофізіології та геронтології, засновника й керівника кількох науково-дослідних інститутів в Україні та в Москві. Більше десяти років життя видатного вченого пройшли в Одесі, де він навчався та працював на медичному факультеті нашого університету.

Місце народження хлопчи-ка було незвичним ні в ті часи, ні сьогодні. Це — тюремний ізолятор в Лук’янівці, куди ув’язнили його матір — одну з лідерок «Південно-Російського робітничого союзу», радикальної народницької організації лівого спрямування. Через два дні після народження сина суд визначив для Софії Микола-ївни Богомолець-Присецької десять років каторги у Забайкаллі.

Переглядів: 876

«Врятуй собі життя — перевірcя на діабет»

Одеса стала другим містом після Києва, приєднавшись до всеукраїнської акції щодо раннього виявлення вкрай небезпечної хвороби — цукрового діабету.

Сама акція, що проходить під таким гаслом, — це вагомий сегмент громадської програми, ініційованої і зорганізованої ГО «Асоціація лідерів сталого розвитку», яка має на меті об’єднати бізнес, владу, громадянське суспільство і ЗМІ для вирішення важливих соціальних проблем. Тема профілактики захворювань — одне із провідних завдань сталого розвитку людства.

Переглядів: 871

Небезпечна вода

Травневе тепло спонукає  якнайшвидше розпочати купальний сезон, навіть при тому, що вода, особливо на глибинах, достатньо не прогрілася.

Попри численні заклики рятувальників бути обережними і зайве не ризикувати, необачні люди продовжують наражати своє життя на небезпеку: вже більше двох сотень життів забрала вода з початку 2021 року.

Переглядів: 866

Не відкладайте на потім

Як не втрачати час, нерви та здоров’я, попри пандемію

Кожен день ми зустрічаємо у стані дежавю, неначе повторно проживаючи події весни минулого року, коли сподівалися, що незабаром пандемія COVID-19 стишиться й життя налагодиться. Але ось знову весна і знову локдаун. Звичайно, така ситуація додає стресу й напруги всім.

Щоб допомогти справлятися з психологічними викликами пандемії, Агентство ООН з питань міграції (МОМ) ще торік відкрило безкоштовну «гарячу лінію» емоційної підтримки 0-800-211-444. (Безкоштовна й анонімна «гаряча лінія» МОМ працює з 9.00 до 18.00 в робочі дні та з 10.00 до 17.00 у вихідні. Проєкт впроваджується за фінансування від Бюро у справах населення, біженців та міграції Державного департаменту США). Про психологічні установки та практичні кроки, які допоможуть покращити психологічний стан і продуктивно пережити чергові непрості часи, розповідає один із психологів «гарячої лінії» Павло КУЗНЕЦОВ.

Переглядів: 873

Страховий стаж і догляд за дитиною

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон №1058) визначено, що після 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за які щомісяця сплачені страхові внески.

Умови та особливості зарахування часу догляду за дитиною до трьох років:

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua