Переглядів: 1014

Неспокій таланту

У рамках ХХІІ Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» у відділі міжнародних проєктів ОННБ відбудеться презентація монографії «Едуардс Борис Вільямович. Життєпис. Хронологія; Альбом-каталог. Виставки». Представлятиме її автор — Володимир Кудлач. Символічно, що подія ця передуватиме дню народження (27 травня) видатного українського скульптора, академіка. Демонструватиметься також мультимедійний ряд, присвячений основним віхам життя і творчості майстра.

Можливо, Борису Едуардсу (1860—1924) поталанило більше, ніж багатьом його сучасникам, які у період революцій та громадянської війни (1917—1921) змушені були емігрувати: про нього за життя, а особливо після смерті, опубліковано дуже багато статей, окремі його твори, як-от кінний пам’ятник О.В. Суворову, повторювалися, і не в останню чергу на догоду політичній кон’юнктурі. Однак справжнє творче обличчя талановитого художника багатьом не відоме. Це був не тільки професіонал своєї справи, а й глибоко моральна та відповідальна людина. «Я заспокоюсь лише тоді, коли побачу свою ідею втіленою, — ось за допомогою цієї глини — у скульптурному рисунку, ліпленні…» — зізнавався майстер.

Найбільша колекція його станкових творів нині зберігається в Одеському художньому музеї, ще кілька робіт — в інших музеях та освітніх закладах України (Одеський історико-краєзнавчий музей, Одеський художній коледж ім. М.Б. Грекова, Миколаївський державний художній музей ім.

В.В. Верещагіна). За кордоном є зібраннятворів митця на Мальті (Національний музей образотворчих мистецтв, Валетта) та в Росії (Державний російський музей, Ермітаж та ін.). Левова ж частка творів зараз перебуває в приватних колекціях, церквах і монастирях, але, на жаль, місцезнаходження більшості з них не відоме.

Мистецтвознавча праця В.А. Кудлача — перше монографічне видання, яке охоплює майже всю відому наразі джерельну базу про скульптора, що впродовж 40 років був нерозривно пов’язаний з Одесою, — прижиттєву та сучасну періодику, документи і фотографії з фондів Одеської національної наукової бібліотеки, Одеського художнього музею, Державного архіву Одеської області.

Видання повнокольорове, обсягом 200 сторінок, містить понад 190 фотографій, альбом-каталог творів мистця (близько 100 найменувань), інформацію про участь у виставках. Дослідження дає розгорнуту картину життя і творчості скульптора, громадської активності та педагогічної діяльності. Цей розділ доповнює хронологія. Вперше наводяться докладні відомості про родовід митця. Помітне місце в монографії відведене оточенню Бориса Едуардса — представлені портретні зо-браження та біографії осіб, які мали відношення до творчості скульптора, були пов’язані з ним родинними чи дружніми узами.

Багато світлин з архівів державних установ та приватних збірок публікуються вперше. Це стосується й оприлюднення літературної спадщини Б. Едуардса — машинописного тексту повісті «Агнеса» (1907). Вперше подаються докладні відомості про місцеперебування та творчу самореалі-зацію митця під час проживання на Мальті (1919—1924). Доповнюють дослідження понад 200 позицій бібліографії та іменний покажчик.

Монографію супроводжують вступні статті академіка Національної академії мистецтв України, доктора мистецтвознавства О.К. Федорука і головного бібліотекаря ОННБ, мистецтвознавця О.М. Барковської. Редактори — Н.Г. Майданюк, І.С. Шелестович, коректор — Г.М. Шпак, дизайн, верстка — І.М. Свістунової, англійський текст — Н.М. Диби. Книга побачила світ у видавництві «Друк Південь» (Одеса, 2021).

Дослідження про Б.В. Едуардса продовжує серію мистецтвознавчих видань, присвячених «зламу століть» — періоду кінця ХІХ — першої чверті ХХ ст., які вийшли під грифом ОННБ або за сприяння цієї установи: Товарищество южнорусских художников» (2000, 2021), «Общество независимых художников в Одессе» (2012, 2021), «Головков Герасим Семенович, 1863—1909)» (2013, 2015) та ін.

Запропоноване науково-популярне видання буде цікаве мистецтвознавцям, культурологам, краєзнавцям, галеристам, викладачам і студентам художніх вишів, усім, хто цікавиться мистецтвом.

Презентація відбудеться 22 травня о 14.00 (ОНББ, вул. Пастера, 13).

За матеріалами сайта: http://odnb.odessa.ua.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net