Переглядів: 188

Тривожний відсоток вагання

На питання «Вакцинуватись чи ні?» моєю відповіддю завжди буде: «Вакцинуватись!»

Минуло більше року з того моменту, як Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) проголосила COVID-19 глобальною пандемією. Наше життя докорінно змінилося. Спочатку це було непросто, але я, як і багато інших людей, навчилася пристосовуватися до нових умов та дотримуватися основних заходів безпеки, таких як безпечне ди-станціювання, використання масок та сувора гігієна рук. Найболючі-шим для мене залишається обмеження свободи працювати так, як я звикла, бачитися з друзями та збиратися разом на свята, подорожувати, вільно та без обмежень приїздити до своєї родини, яка живе в іншій країні, і, що важливо, бути поруч із тими, хто дорогий моєму серцю і, на жаль, переживає втрату близьких…

Однак не втрачаймо надію на краще! У рекордно короткі терміни науковцям вдалося розробити вакцину, аби мати змогу протистояти цій нагальній проблемі. Україна об’єднала глобальні зусилля щодо вакцинації свого населення, справедливо віддаючи пріоритет медикам та представникам інших груп високого ризику — поліції, військовим, людям із хронічними захворюваннями, зобов’язуючись з часом забезпечити доступ кожного українця до вакцини. Організація Об’єднаних Націй разом з міжнародними партнерами прагне допомогти уряду України досягти амбітної мети в охопленні вакцинацією всього населення.

Доступ до вакцинації у громадян України зростає щоденно. Для українців відкриваються можливості вакцинації: це і мобільні команди медичних працівників, і спеціально розроблені цифрові програми або просто навіть через взаємодію зі своїм сімейним лікарем. Однак єдине, найсерйозніше занепокоєння, яке затьмарює мою надію на повернення до нормального стану, — це надзвичайно високий відсоток вагання щодо вакцинації серед пересічних громадян України. Наш найкращий шанс припинити фазу пандемії — коли відсоток зараження COVID-19 знизиться до рівня, яким можна керувати так само, як і будь-яким іншим інфекційним захворюванням. Це стане можливим лише за однієї умови — коли якомога більше українців переконається у тому, що вакцинація необхідна.

Мені, як представниці ООН і просто як звичайній людині, хотілося б відкинути сумніви та скептицизм щодо процедури вакцинації й навести кілька аргументів на її користь.

Це правда, що всі вакцини нові, їх дослідження невпинно тривають, і наразі ми не маємо відповідей на всі питання, що постають. Однак відомо, що всі вакцини зі списку ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях пройшли суворий процес перевірки і оголошені безпечними. Усі існуючі дослідження та докази показують: хоча вакцинація не гарантує, що ви не заразитесь, але значно знижує ваші шанси заразитися небезпечною формою захворювання, яка вимагає госпіталізації та має летальний кінець.

Важливо, що вакцинація допомагає зменшити розповсюдження захворювання. Тут я хочу особисто звернутися до молодих укра-їнців, які думають: «Я молодий і здоровий. Мені не потрібно вакцинуватися». Хоча вірус є більш небезпечним для людей похилого віку, якщо ви молоді, то вважайте, що, вакцинуючись, ви захищаєте найстарших членів своєї родини. А тим, хто каже: «У мене COVID-19 і я одужав, тому у мене імунітет», зауважу: наразі відомо, що людина може заразитися COVID-19 не раз і спроможна продовжувати його подальше поширення.

Це правда, що зафіксовано кілька випадків ускладнень зі здоров’ям, пов’язаних із щепленням. Країни застосували різні підходи до таких випадків, деякі з них тимчасово затримали проведення нових досліджень. Варто нагадати, що ці випадки надзвичайно рідкісні. Подібно до того, як ми не припиняємо приймати ліки, призначені лікарем, базуючись на попередженнях про рідкісні ускладнення, що містяться в інструкції, ми повинні слухати тих, хто може надати експертну консультацію щодо вакцин, включаючи такі організації, як ВООЗ та ЮНІСЕФ. Особисто мене вразив факт, який я почула від експертів, котрі працюють із статистичними даними й стверджують, що мій шанс сісти в машину й отримати смертельну аварію значно вищий, ніж померти від ускладнень вакцинації проти COVID-19. Враховуючи, що пандемія спричинила загибель понад 45 000 життів українців у минулому році, мені здається, перевага вакцинації та захисту від важких захворювань значно перевищує ризики.

А як бути з тими, хто хоче почекати, коли одна марка вакцин, про яку вони почули, буде кращою та безпечнішою, ніж інша, що доступна зараз? Так, не всі вакцини однакові. Щодня ми дізнаємося більше про рівень ефективності. Однак я хотіла б ще раз зазначити, що будь-яка вакцина із списку ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях рекомендується як ефективна та безпечна. Тільки минулої п’ятниці Sinopharm стала останньою вакциною, яка приєдналася до списку ВООЗ, поряд з AstraZeneca, Pfizer та кількома іншими. Низка інших — в процесі. Хочу підкреслити, що кожна вакцина виробляється відповідно до певних критеріїв. Тому безпідставно вважати, що країна-виробник однієї вакцини має більше переваг, ніж інша. Нема підґрунтя думати, що якась вакцина хороша, а інша, якої ще нема у списку ВООЗ, — гірша до моменту завершення огляду та проголошення рішення ВООЗ щодо неї. Особисто я поважаю рішення людей у багатьох країнах світу прищепитися тією вакциною, яка ще перебуває на стадії затвердження ВООЗ, але вже дозволена їх національними органами охорони здоров’я. Отже, замість того, щоб чекати та зволікати, вакцинація будь-якою рекомендованою вакциною, що пропонується зараз, стримає поширення вірусу.

Нарешті, я часто чую, що вагання щодо вакцинації в Україні пов’язане з пострадянською спадщиною недовіри до системи охорони здоров’я. Коли Україна наближається до знаменного 30-річчя своєї Незалежності, я вважаю, що настав час припинити повторювати це знов і знов. Україна декларує відданість глобальній програмі сталого розвитку до 2030 року і рухається вперед, як кожна європейська сучасна демократична країна.

Справді, для просування реформ потрібно ще багато зробити, але вже досягнуто значного прогресу, зокрема у галузі охорони здоров’я.

Глибоко поважаючи право на вибір та свободу кожного громадянина України вакцинуватися чи ні, я закликаю кожного українця розглянути можливість вакцинації, остерігатися дезін-формації, звернутися до на-дійних джерел, включаючи ООН. Для єдиного та правильного рішення у вас є найкраща доступна інформація, яка ґрунтується на доказах.

Оснат ЛУБРАНІ,

координаторка системи ООН в Україні.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net