Переглядів: 492

Хто поруч з тобою?

Музей сучасного мистецтва Одеси запрошує на нову виставку — головну експозицію Odesa Photo Days Festival 2021 «Хто поруч з тобою?».

У теорії перформативних мистецтв четверта стіна — уявний кордон між глядачем, реципієнтом і простором вистави. Це межа, яка чітко відділяє уявне від реального, справжнє від вигаданого. Наприкінці XIX — на початку ХХ сторіч драматурги почали випробовувати її на міцність, що, врешті-решт, вилилося у популярний нині прийом «ламання четвертої стіни», коли персонаж звертається напряму до глядача, підкреслюючи цим вимисел чи, навпаки, піддаючи сумніву реальність.

З початком пандемії нас усіх розділив новий різновид «четвертої стіни» — екрани різних ґаджетів віддалили нас від фізичного проживання людського спілкування. Що тепер розмежовує ця стіна? Ми одночасно є і глядачами, і перформерами. Нескінченний потік інформації в онлайні мимохіть змушує засумніватися, чи все, що відбувається, — реальні події. Наскільки реальна віртуальність? Як міцно ми зрослися з множиною наших дигітальних (у цифрових та інших вимірах) ідентичностей? І чи вдасться нам зруйнувати цю стіну та повернутися до фізичного спілкування й присутності в матеріальному соціальному просторі?

З одного боку, сучасний світ відкритий через мережу інтернет, але водночас закритий у бульбашці наших соціальних контактів. Ми навчилися знайомитися через мобільні додатки, але при зустрічі часто ніяковіємо і не знаємо, як провести разом і півгодини. Ми не завжди впізнаємо у реальному житті людей, за якими стежимо в інстаграмі роками. Ми живемо поруч з іншими, але не намагаємося зрозуміти їх позицію та історію.

Минув рік, і питання, які бентежили раніше, постали перед нами ще гостріше. Необхідність соціальної дистанції суттєво обмежила можливість зустрічі з Іншим і змусила її переосмислити. Ми раптово втратили те, що завжди було доступним і недооціненим. Сьогодні питання «Хто поруч з тобою?» набуло додаткової тривожності: ми стали боятися фізичної близькості ще більше, ніж до пандемії, а це поглибило й до того існуючу прірву між людьми.

Саме зараз такий час, коли важливо побачити тих, хто поруч з тобою, щоб зрозуміти й підтримати, щоб не залишатися на самоті зі своїми страхами та турботами. Ця виставка є спробою побачити тих, хто поруч, дізнатися історії Інших, аби відкрити щось нове в собі, аби відкрити себе Іншому.

Фестиваль Odesa Photo Days 2021 відбудеться 21—23 травня офлайн, відкриваючи нові локації, інтегруючись у ландшафт міста та ненав’язливо підкорюючи публічні території. Замість створювання бар’єрів ми відкриваємо нові горизонти, розповідаючи історії з інших країн. Нам не уникнути використання екранів чи надрукованих фотографій, але, імплементовані у фізичний простір, вони стають невід’ємною частиною нашого щоденного життя, де екран уже не розділяє людей, а навпаки — об’єднує та допомагає формувати спільну перспективу майбутнього.

Cерії, що формують виставку, були відібрані ще рік тому за результатами міжнародного відкритого конкурсу на тему «Хто поруч з тобою?».

Ми сформулювали її так, бо нас цікавило, як фотографи з різних країн розуміють поняття співприсутності та близькості, ми хотіли разом подумати над тим, як часто ми звертаємо увагу на людей поруч: наших сусідів, дітей, колег, сексуальних партнерів, та що ми про них насправді знаємо.

Міжнародне журі відібрало 10 серій, що візуа-лізують історії з різних континентів про людей, які поруч й одночасно далеко. Це історії із забутих архівів та життя емігрантів, сусідських дітей, продавців кавунів на трасі тощо; розповіді, втілені у речах та знайдених об’єктах, у прямих портретах, колажах та старих сімейних фотографіях.

Учасники головної експозиції Odesa Photo Days 2021: Катаржина і Маріанна Васовські (Польща, Мексика), Мілан Гієс (Нідерланди), Кирило Головченко (Україна, Німеччина), Павло Дорогий (Україна), Тамара Екхардт (Німеччина), Марта Згєрська і Матеуш Сарелло (Польща), Борис Лодер (Люксембург), Глорія Оярзабал (Іспанія), Олена Субач (Україна), Ян Юрчак (Польща).

До програми 2021 року перейшла виставка «Переосмислюючи архів» міжнародної дослідницької платформи PH Room в Одеському муніципальному музеї приватних колекцій Блещунова. У галереї Invogue Art експонуватиметься кураторський проєкт Даріуса Вайчекаускаса «Втрачений час» (Литва). У рамках Odesa Photo Days Festival 2021 також планується відкрити ще дві виставки, серед них — у публічному просторі міста.

Під час вечірніх фотопоказів, крім кураторських підбірок від міжнародних партнерів, будуть представлені результати двох всеукраїнських фотоконкурсів — четвертого опен колу для підлітків Future Photo Days і вперше оголошеного Female Ukrainian Photography.

Всі події відбуватимуться просто неба або у просторих приміщеннях за попередньою реєстрацією, вхід на виставки — невеликими групами, відповідно до розмірів приміщення. Дуже просимо всіх гостей користуватися масками та зберігати соціальну дистанцію. Детальніше про всі події можна дізнатися тут: thephotodays.org.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net