Переглядів: 430

Не така вже й вічна вічна мерзлота

Kліматологи виявили, що приблизно 400 тисяч років тому, ще під час льодовикового періоду, площа вічної мерзлоти на території сучасної Канади і півночі США різко зменшилася.

«З одного боку, наші спостереження й аналогічні вимірювання в Сибіру показують, що клімат всієї Арктики майже 400 тисяч років тому став стабільнішим. З іншого боку, ми не знайшли свідчень того, що в більш ранні епохи через танення вічної мерзлоти траплялися різкі сплески концентрації парникових газів», — пишуть дослідники у статті, опублікованій у науковому журналі Science Advances.

Учені припускають, що через швидке потепління Арктики внаслідок глобальної зміни клімату площа вічної мерзлоти різко зменшиться. За деякими оцінками, до кінця XXI століття може зникнути майже третина вічної мерзлоти на півдні Сибіру та Аляски, в результаті чого в атмосферу може потрапити величезна кількість метану і вуглекислого газу.

Досліджуючи кальцит й аналогічні гірські породи на стінах кількох печер на півночі США та в Канаді, кліматологи під керівництвом доцента Бостонського коледжу Джеремі Шакуна виявили і вивчили наслідки подібного масового танення вічної мерзлоти, яке відбулося, за мірками геології, відносно недавно — майже 400 тисяч років тому.

Вік сталактитів, сталагмітів та інших кальцитових відкладень у цих печерах — майже півтора мільйона років. Їх хімічний та ізотопний склад може показувати, в яких погодних умовах і за якої температури вони формувалися. Вимірявши частки ізотопів урану і торію в цих відкладеннях, кліматологи з’ясували, що приблизно 400 тисяч років тому майже на всій території нинішніх Канади та Аляски за межами полярного кола вічної мерзлоти не було. Аналогічне потепління відбувалося й раніше.

Приблизно в той же час і схожим чином змінювався клімат Сибіру. Тобто вічна мерзлота була нестабільною протягом більшої частини плейстоцену. Однак її танення,  за поки що незрозумілих причин, ніяк не впливало на клімат Землі та концентрацію парникових газів в атмосфері.

Дослідники вважають, що ймовірною причиною могло бути те, що періодичне зникнення вічної мерзлоти заважало органіці накопичуватися у великих кількостях. Хоча й не виключають, що метан і вуглекислий газ, які утворювалися в процесі розкладання решток рослин і тварин, могло щось поглинати.

Учені сподіваються, що подальше вивчення клімату льодовикової епохи допоможе знайти пояснення цієї аномалії, а також зрозуміти, чому клімат Арктики різко стабілізувався 400 тисяч років тому. Це критично важливо для точних оцінок того, як танення вічної мерзлоти вплине на клімат планети в ХХІ столітті та в наступні історичні періоди, вважають вони.

Орест ГОРЯНСЬКИЙ.

Джерело: https://ukurier.gov.ua.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net