Переглядів: 949

Достаток з надр

Чи порозуміються інвестори і громада?

Із осені 2019 року на Савранщині тривають протиріччя між ТОВ «Українська постачальна група» (директор Сергій Троян), що планує видобувати графітну руду на ділянці «Зарічна», і громадськістю прилеглих до майбутнього графітового кар’єру сіл Козацьке та Осички, яка побоюється можливої шкоди для довкілля та здоров’я людей і того, що землю під кар’єр просто насильно експропріюють. Тамтешній люд остерігається повторення екологічного лиха та соціального занепаду, які спіткали сусіднє селище Завалля, що на Кіровоградщині.

Задля пошуку компромісу в цьому протистоянні голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький створив спеціальну робочу групу. До її складу увійшли представники ОДА та обласної ради, природоохоронних служб і низки громадських організацій, активісти Савранщини. Варто зазначити, що одним з ініціаторів створення цієї групи виступив депутат Савранської селищної ради Олександр Бринза.

На початку квітня відбулося перше виїзне засідання робочої групи безпосередньо на місці майбутнього родовища, неподалік від Козацького. Присутніх на зібранні детально ввів у курс справ бізнесовий партнер савранських гірників — директор ТОВ «Пержанська рудна компанія» Віктор Танай, який, найперше, наголосив, що інвестори відкриті до діалогу та прозорої співпраці з місцевою владою, депутатами, громадськими й екологічними активістами. Це дозволить уникнути різноманітних спекуляцій та дезінформації щодо ймовірних наслідків зведення нового сучасного підприємства на території Савранщини. Він наголосив, що, реалізовуючи проєкт «Графіт-Зарічна», їхня компанія використовуватиме сучасні інноваційні технології. Задля цього офіційно запросили до робочої групи іноземних експертів та представників українських науково-дослідних інститутів, які будуть присутні при контрольному відборі сировини під час буріння, замірів, а також на всіх етапах подальшого проєктування.

Серед запрошених для моніторингу проведення робіт — Український НДІ лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г. Висоцького, Інститут водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, Державний інститут з проєктування підприємств гірничорудної промисловості «Кривбаспроєкт», науково-виробниче об’єднання «Гіпроруда», Правобережна геологічна експедиція ДП «Українська геологічна компанія» та компанія «АNZAPLAN» (Німеччина), яка безпосередньо проєктуватиме та контролюватиме процес будівництва нового родовища на Савранщині.

Для спостереження за процесом буріння контрольних свердловин також запрошені одеські гідроекологи, представники Державної екологічної служби та департаменту екології та природних ресурсів Одеської ОДА, місцевої влади і громадськості.

Як запевнив Віктор Танай, лише отримавши висновки щодо безпечності проєктування та вибору найекологічнішого варіанту розробки родовища графітної руди на ділянці «Зарічна» Заваллівського родовища, розпочнеться будівництво підприємства.

Довідково. Загальні інвестиції у проєкт «Графіт-Зарічна» мають скласти 25 млн євро. Підприємство з видобутку та збагачення графіту буде зареєстроване на території Савранської територіальної громади. Кількість нових робочих місць — 250. Орієнтовні надходження до державного бюджету — 30 млн грн на рік. З них 10-12 млн грн залишаються на розвиток Савранщини. Час реалізації проєкту — 20-25 років.

Віктор Танай зазначив, що інвестори вже сьогодні, ще не отримавши жодного прибутку, готові підписати партнерську угоду про співпрацю з місцевою владою та громадськістю й щорічно виділяти на соціальний розвиток краю по 3 млн грн. З огляду на бажання влади (через дефіцит коштів у місцевій казні) провести тотальне закриття за-кладів освіти, медицини та культури (це питання було озвучене на останній сесії селищної ради), така сума аж ніяк не буде зайвою.

Це дозволить відремонтувати школи, дитсадки, провести вуличне освітлення та вирішувати щороку низку соціальних проблем. Наприклад, сусідська Любашівська громада, яка набагато багатша за Савранську, вже оголосила про громадські слухання стосовно оптимізації закладів освіти. Тому закриття на Савранщині шкіл, амбулаторій і клубів — справа найближчого часу, бо нічим буде платити працівникам зарплатню й оплачувати комунальні послуги. А з огляду на останні наміри уряду ліквідувати неспроможні громади і приєднати їх до сусідніх перспективи колишнього Савранського району невтішні: його населені пукти, ймовірно, «поділять» між собою Балтська, Любашівська та Зеленогірська ОТГ. (Як відомо, раніше більша частина Савранщини входила до Любашівського району.) Тому патріотам краю варто спрямувати зусилля на протистояння жорстким викликам децентралізації, боротися за збереження цілісності територіальної громади, зробити її спроможною та заможною, а людей — багатими і щасливими. При цьому селянам не потрібно буде «батракувати по закордоннях». Молодь працюватиме вдома, отримуватиме гідну зарплату. І на території громади нарівні з аграрно-лісовим сектором економіки з’явиться гірничодобувний, а популярними професіями, окрім механізатора, стануть геолог, гірничий майстер, гірничий інженер, технолог, гірничотехнічний інспектор тощо.

Якщо послухати представників ТОВ «Українська постачальна група», які обіцяють розвивати соціальну інфраструктуру краю, створити сотні високооплачуваних робочих місць, то перспективи справді виглядають обнадійливо.

Директор Пержанської рудної компанії Віктор Танай аргументував це власним багаторічним досвідом роботи. Зокрема, на Житомирщині, де він зараз займається створенням підприємства, аналогічного до нашого (там видобуватимуть руду берилію), налагоджено тісну співпрацю з міським головою Олевська та депутатським корпусом. У тамтешніх селах уже облаштовується вуличне освітлення, ремонтуються системи опалення в школах, ФАПах тощо.

— Ми приходимо працювати в цей регіон не просто так, на якийсь короткий час, а на десятиліття, адже запасів графіту вистачить на кілька десятиліть. Тобто ми зацікавлені в тому, щоб люди, які у нас працюватимуть, жили добре і комфортно, — наголосив Віктор Танай.

А ще фірма обіцяє профінансувати археологічні дослідження пам’ятників історії, зокрема скіфських курганів, що височіють на полях, та виявлених давніх поселень.

У плині засідання виїзної робочої групи бурхливо обговорювалися питання екологічної безпеки, насамперед підвищення рівня радіаційного фону та зниження рівня підземних вод унаслідок розробки кар’єру. Зі свого боку гірники наводили аргументи щодо безпечності видобутку графіту. Зокрема посилалися на дослідження незалежних фахівців, які підтвердили, що ця територія цілком безпечна в сенсі радіаційного фону. Спростовували твердження місцевих жителів, що гірничі роботи призведуть до зневоднення. Переконували, що ризиків для навколишнього середовища і для місцевого населення нема ніяких. Натомість, казали, шкоди довкіллю і людям може завдати розконсервація золотоносної шахти «Майська» або продовження робіт на стратегічному геологічному об’єкті «Квітка».

Щодо розробки надр, то, ймовірно, графітний кар’єр на Савранщині буде підприємством підземного видобутку руди. Тобто на поверхні зведуть лише невеликий виробничий комплекс.

Водночас планується переробка графіту на місцевому комбінаті. З видобутої сировини, можливо, у Саврані вироблятимуть літій-іонні акумулятори. Вкрай необхідну продукцію імпортуватимуть замовникам через одеські порти. Відтак Україна має шанс зайняти провідні позиції у світі не тільки з видобутку, а й з переробки цього стратегічного матеріалу.

Зараз планується продовження геологорозвідувальних робіт, для проведення яких помічників геологів найматимуть з місцевих селян, з непоганою зарплатнею. Буритимуть свердловини на земельних ділянках, взятих ТОВ «Українська постачальна група» в довгострокову оренду у власників паїв за непогані гроші. Керівник підприємства Сергій Троян представив бажаючим відповідні папери. Потрібні для родовища площі, сказав, викуповуватимуть або орендуватимуть з подальшою рекультивацією земель.

У перспективних планах гірників — за п’ять років вивести майбутнє підприємство на повну потужність. Рік знадобиться тільки на технологічні дослідження із залученням німецьких і канадських спеціалістів та техніко-економічне обґрунтування будівництва. Рік — на проєктування, три місяці — на захист, експертизу тощо. Ще рік — на будівництво. Всі кроки гірників робитимуться в рамках законодавства і під пильною увагою громадськості та природоохоронних організацій.

Так, гірництво — дуже важкий бізнес. Але якщо жителі регіону хочуть, щоб у них було прибуткове підприємство з гідними зарплатами, то налагодження діалогу з інвестором — це саме той шлях, який може привести до балансу інтересів й обопільної вигоди.

На думку депутата Савранської селищної ради, екскерівника райради Олександра Хапатнюковського, діалог між потенційними інвесторами та громадськістю, завдяки зміні керівництва компанії та головних акцентів у дискусії з людьми, вийшов на прогресивніший рівень. Це сприятиме вирішенню цього наболілого питання на користь усієї Савранської громади.

Активну участь у виїзному засіданні робочої групи взяв заступник голови постійної комісії з питань екології Одеської облради Сергій Митрофанський, який представляє Савранщину в обласному депутатському корпусі.

— З одного боку, є інвестор, готовий вкладати свої кошти в соціальну сферу та створювати робочі місця. З іншого боку, є громада, яка має певні побоювання, щодо розробки цього кар’єру. Є питання екологічного характеру. Наша робоча група створена, щоб об’єднати обидві зацікавлені сторони, сісти за стіл перемовин, якщо є якісь міфи, то розвінчати їх, — наголосив Сергій Митрофанський. — Бізнес повинен розвиватися у здоровій атмосфері, і приємно, що інвестор має аргументовані відповіді на злободенні питання людей. Шкода лише, що від початку перемовин втрачено багато часу. Зараз налагоджується діалог, буде прийняте компромісне рішення: інвестор отримає змогу працювати, а громада — кошти на власний розвиток. Сподіваюся, що робоча група допоможе знайти спільну мову між стурбованою громадою та інвестором у рамках чинного законодавства. Переконаний, від порозуміння виграють усі.

Юрій ФЕДОРЧУК.

Від редакції. «Чорноморські новини» запрошують зацікавлені сторони висловити свої «за» і «проти», аби у підсумку ті, хто буде залучений до прийняття остаточного рішення, оперували повним спектром міркувань, переживань, пересторог, спростувань, а головне — аргументів. Бо ж найважливіше, щоб від того остаточного рішення виграли всі.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net