Переглядів: 789

Вірусний ультиматум

Більше тижня тому, починаючи з 24 лютого, в Україні розпочалася масова вакцинація проти коронавірусу COVID-19. Щоправда, допоки про масовість процесу говорити завчасно, адже підставляти дельтовидні м’язи під уколи люди не поспішають. Навіть медики, на очах яких — усі оті жахіття, що приносить та вірусна зараза. А вона вже забрала життя більше 26 тисяч українців.

Це в Європі чи в Ізраїлі громадяни організо-вано стали в черги і виконують приписи тамтеш-ніх медиків. Одного дев’яностолітнього європейця, пишуть у мережах, аж поліція мусила наздоганяти: дід «розкочегарив» свою автівку практично до 200 км/год, щоб не пропустити черги на вакцинацію.

Наше ж МОЗівське начальство на чолі з ексдиректором найбільшого в країні поліграфічного комбінату довго прицінялося до вакцин, які розробили і виготовили у світі: ті вже спродалися, у тих дорого, а від тих взагалі не візьмемо… Намагалися десь випросити, але ніхто нічого не дав без грошей.

Зупинилися на вакцині AstraZe-neca, перші 500 тисяч доз якої від Covid-19 (Covi-Shield) після добре організованих фо-то сесій біля літака й у ньому пан Степанов, нарешті, привіз додому. Оборудка обійшлася державі у мільярд з довгим хвостом. У березні обіцяють ще кілька мільйонів доз цієї та інших вакцин.

Напевно, іноземці дивувалися з того, що наш міністр власною персоною бігав з тачкою і скуплявся, бо ж для цього в його підпорядкуванні є ціле управління.

Але нехай уже й так. Щоб загітувати людей, хоча і для такої роботи під його керівним крилом є армія спеціалістів, міністр привселюдно вакцинувався від коронавірусу, а слідом за ним — головний санітарний лікар Віктор Ляшко і навіть президент Володимир Зеленський. Щеплення глава держави отримав під час робочої поїздки в зону проведення операції Об’єднаних сил у Луганській області. Процеси вакцинації транслювалися у прямому ефірі.

«Ми власним прикладом показуємо, що не привезли щось інше і не будемо завозити для себе щось інше. Показую публічно, чому потрібно вакцинуватися, що вакцина безпечна та ефективна», — наголосив пан Ляшко після щеплення.

Переконали? Не зовсім. Не всі повірили. Це, зокрема, засвідчують численні негативні відгуки-публікації у соціальних мережах, що, мовляв, то була саме привезена рятівна вакцина, а чи примітивна вітамінка?

Фахівці Центру громадського здоров’я нагадували, що вакцина Covishield/AstraZenecа, яку поставили в Україну, надходить у флаконах на 10 доз препарату. Після відкриття робити щеплення можна лише впродовж шести годин, повторне замороження заборонене. То хто ті 27, яким мали вколоти вакцину з трьох відкупорених для високопосадовців флаконів?

Може, від недовіри й темпи вакцинації такі «стрімкі»? Скажімо, 1 березня щеплення проти COVID-19 отримали 1764 особи. Від початку кампанії вакциновано 4905 осіб. За добу найбільша кількість щеплених зафіксована у Донецькій області (180), за весь період вакцинальної кампанії — там же (400 щеплень).

Темпи «вражаючі», хоча міністр охорони здоров’я Максим Степанов оголосив про плани МОЗу вакцинувати проти коронавірусу по 5—7 млн осіб щомісяця вже цього літа. Це якщо, звісно, все йтиме за планом. А може, до літа все і так минеться?

В уряді кажуть, що переконуватимуть лікарів робити щеплення. Наразі лише 38% медиків, за даними МОЗ, готові до цього. Багато з них перехворіли і зараз мають імунітет. У Кабміні також не виключають, що пізніше можуть подумати над запровадженням певних обмежень для тих, хто не буде вакцинованим.

Палкою людей на вакцинацію не заженеш. Налякати також не вдасться. Тільки добровільно, осмислено, бо ж не дикуни, а європейці, освічена нація.

Найгіршим може стати варіант купівлі довідки про вакцинацію, якщо таку вимагатимуть. Пригадайте сумнозвісні часи, коли батьки, які були проти випробуваної, ефективної вакцинації від тяжких хвороб, запросто купували довідки, щоб без проблем влаштувати дітей до садочка чи спорядити до школи. А потім мали велику біду, коли дитина захворіла, не маючи належного захисту, який давала вакцинація, і могла заразити інших, таких же беззахисних, не вакцинованих.

І, схоже, дуже скоро може організуватися вітчизняний ринок вакцин, який маскуватиметься під цілком законну альтернативу: безоплатно — завезеною індійською, за гроші — будь-якою іншою, на вибір.

Ми ж не проти вакцинації, але ми й не піддослідні. Допоки не переконали. Ба навіть налаштовують проти. Передусім — через безлад і неорганізованість, які годі приховати. Он, на величезний суспільний сором, уже намагаються приховати забороною поширення інформації щодо виробників та постачальників COVID-вакцини, якою збираються щеплювати населення. Такий заборонний наказ МОЗу вистачило розуму виставити на офіційному сайті міністерства.

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@gmail.com