Переглядів: 557

Шанс на виправлення

«Романтичний» вчинок міг завершитися вироком, якби не відновне правосуддя

Однією з моделей відновного правосуддя є програми примирення потерпілих і правопорушників. Медіація використовується у пілотному проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», що реалізується на базі системи Безоплатної правової допомоги. Крім процедури примирення, кожен неповнолітній проходить індивідуальну програму ресоціалізації. Якщо неповнолітній примириться з потерпілим і відшкодує збитки, пройде заходи ресоціалізації, він може бути звільнений від кримінальної відповідальності за рішенням суду.

Ця історія трапилася в одному з квіткових магазинів Одеси. 16-річний Дмитро викрав 78 тюльпанів, чим спричинив потерпілій матеріальну шкоду на загальну суму трохи більше тисячі гривень. Хлопець обвинувачувався у вчиненні злочину, що передбачений ч. 1 ст. 186 Кримінального кодексу України, — відкрите викрадення чужого майна (грабіж). Максимальне покарання за цей злочин передбачає позбавлення волі на строк до чотирьох років.

Дмитро навчається в 10-у класі, у нього є старший брат, але той живе окремо. Мати хлопця часто хворіє, тому батько змушений багато працювати вночі на заводі та в службі таксі, щоб утримувати сім’ю. Іноді він бере Дмитра із собою на завод, щоб той допомагав йому та вчився самостійності.

Через напружений ритм життя у батьків не вистачає часу, щоб приділити більше уваги синові. Успіхами у навчанні хлопець не може похвалитися, змінив уже кілька шкіл. Дмитро досить сором’язливий та закритий у собі, друзів серед однолітків не має. Єдина, з ким може поділитися новинами та переживаннями, — його подруга Наталка. Якось хлопець вирішив здивувати дівчину подарунком. Побачивши у вітрині магазину рожеві тюльпани, улюблені квіти своєї подружки, не зміг втриматися та поцупив їх.

Під час досудового розслідування прокурор запропонував підліткові взяти участь у пілотному проєкті з відновного правосуддя. Регіональний центр з надання БВПД в Одеській області прийняв рішення про застосування програми та дав відповідне доручення для проведення медіації адвокатові, який співпрацює із системою БПД. Дмитро відшкодував потерпілій збитки в пов-ному обсязі, визнав завдану шкоду та вибачився перед нею за свій вчинок. Хлопець пройшов кілька занять з психологом. Його батьки кажуть, що підліток став відкритішим та доброзичливішим, охоче йде на контакт із членами родини. Навчився прогнозувати наслідки своїх вчинків, розуміти різницю між бажанням та потребою.

У судовому засіданні захисник Дмитра заявив клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності. Адвокат зазначив, що його підзахисний вчинив злочин без попереднього умислу, перебуваючи у виснаженому стані та через психологічну і фізичну втому. Від потерпілої також надійшла заява про закриття кримінального провадження, оскільки матеріальні і моральні збитки їй відшкодовані, а сам обвинувачений загрози для суспільства не становить.

Програма відновлення завершилася успішно: ухвалою суду неповнолітній був звільнений від кримінальної відповідальності, сторони досягли примирення між собою.

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області:

вул. Льва Толстого, 6, м. Одеса, 65023, контактний телефон: (048) 726-22-23.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-21-31-03.

Електронна адреса: office. odesa.legalaid@gmail.com, office. odesa@legalaid.od.ua.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net