№ 96 (22214) субота 12 грудня 2020 року

Переглядів: 1296

Увійти у відчинені двері

На дводенному віртуальному засіданні Північноатлантичної ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ, що відбулося 1—2 грудня, йшлося про низку ключових питань, серед яких — адаптація НАТО, нарощування військової сили Росією, зростання ролі Китаю та контроль над озброєнням. На саміт були запрошені і глави зовнішньополітичних відомств країн-партнерів — України та Грузії.

На підсумковій пресконференції генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг оприлюднив деякі результати цієї зустрічі:

— Ми розглянули ситуацію з безпекою у стратегічно важливому Чорноморському регіоні. Росія продовжує порушувати суверенітет і територіальну цілісність Грузії та України. Вона надалі нарощує свою військову міць у Криму й дедалі ширше розгортає сили в Чорноморському регіоні. Реагуючи на це, НАТО посилює свою присутність на суші, в морі та повітрі у регіо-ні Чорного моря.

Переглядів: 1267

Вакцинний націоналізм

За добу, 10 грудня, в Україні виявили 13514 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. Зокрема, інфікувалися 638 дітей та 690 медпрацівників.

Найбільша добова кількість підтверджених випадків зареєстрована у Києві (1880), Запорізькій (895), Одеській (874), Київській (787) та Дніпропетровській (759) областях.

У середу, 9 грудня, під час засідання уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що, найімовірніше, з 8 по 24 січня 2021 року (включно) будуть запроваджені посилені карантинні обмеження і що це робиться для того, аби не допустити розгортання нової потужної хвилі захворюваності, яка може настати, зокрема, після новорічних свят. Тобто посилені карантинні обмеження вводитимуться для того, щоб розірвати ланцюг передачі інфекції.

Переглядів: 1372

Нова казка про білого бичка

Давно хотілося почати огляд з позитивної новини. Але доводилося відкладати і відкладати. Специфіка україн-ського потоку новин у тім, що радість триває недовго. Швидко знаходиться привід задуматися про природу позитиву і з захопленнями почекати.

Рятівний круг кинули вчасно

Цього тижня радісна звістка прийшла з Брюсселя, де Європейська комісія (уряд Євросоюзу) після довгих сумнівів вирішив витягнути Україну з фінансової прірви. Сумніви полягали в природі прірви. У тому, що, на думку ЄС, гроші в нашій країні є, але розпорядитися ними українська влада не спроможна. Парламент не здатен зверстати бюджет з прийнятним дефіцитом і без корупційних схем, перерозподілити кошти, що надходять до казни.

Переглядів: 1256

Землі — державні. Зиск — приватний

В організації корупційної схеми з незаконного використання земель Національної академії аграрних наук України СБУ запідозрила колишнє керівництво Одеської обласної ради та директорів кількох держпідприємств. Цими днями відбулася низка обшуків, зокрема й у помешканні ексголови облради Сергія Паращенка.

За версією слідства, оборудка відбувалася через нецільове використання земельних ділянок Одеської державної дослідної станції НААНУ. Підозрювані, зі свого боку, називають висунуті звинувачення й проведені обшуки політичним тиском.

Переглядів: 1271

Вільні, толерантні і... незахищені

У Міжнародний день прав людини, який відзначається 10 грудня, представлені результати третьої хвилі загальнонаціонального дослідження «Що українці знають та думають про права людини: оцінка змін (2016 — 2020)». Соціологічне опитування у 2020 році проводив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у співпраці з Центром про права людини ZMINA за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Серед ціннісних пріоритетів українців надалі залишаються свобода (84% респондентів відзначили її як основну цінність), справедливість (72%) та безпека (63%). Втім, порівняно з 2016 роком важливість безпеки для українців як основоположної цінності знизилася на 8%, натомість на 6% зросла кількість тих, хто вважає такою цінністю толерантність (цьогоріч її обрала третина опитаних).

Переглядів: 1255

Без статусу регіональної

Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов (в інтересах держави) першого заступника прокурора Одеської області і визнав протиправним та нечинним рішення Одеської обласної ради про визначення в Одеській області російської мови як регіональної.

У судовому засіданні, яке відбулося 3 грудня, встановлено, що 15 серпня 2012 року Одеська обласна рада прийняла рішення №578 «Про заходи щодо імплементації положень Закону України «Про засади державної мовної політики» на території Одеської області», яким визначено, що на території Одеської області поряд з українською мовою як державною поширеною є ро-сійська мова як регіональна і до неї застосовуються заходи, спрямовані на використання ре-гіональних мов, передбачені у Законі України «Про засади державної мовної політики». Однак, 28 лютого 2018 року Конституційний Суд України визнав Закон України «Про засади державної мовної політики» таким, що не відповідає Конституції України.

Переглядів: 2755

Ярослав ГРИЦАК: «Революція Зеленського — це третій Майдан, який хакнули»

Закінчення. Початок у номері за 10 грудня.

— В одному з інтерв’ю Збіґнев Бжезинський порівнював Україну зі слоном на шаховій дошці, який рухається лише у бік — назад і вперед. З якою фігурою на геополітичній шаховій дошці ви порівняли б Україну?

— Ми — це пішак, який намагається дійти до останньої горизонталі і перетворитися на фігуру іншої вартості. Тобто потенціал є, але чи зможемо ми ним скористатися, нікому не відомо. В цьому наша найбільша і драма, і трагедія.

Історія має багато прикладів, коли ті, хто майже дійшов до останньої клітинки, вертаються назад. Бо «майже» не рахується. Ти або доходиш до тієї клітинки, або тебе збивають.

Переглядів: 1339

Кримськотатарська у Google

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України звернулося до корпорації Google LLC з проханням включити кримськотатарську мову у сервіс Google Translate, повідомляє пресслужба Мінреінтеграції.

«Переконані, що інтеграція кримськотатарської мови до сервісу Google Translate сприятиме збільшенню кількості носіїв кримськотатарської мови, забезпечить сприятливі умови для розширення сфер її застосування, зокрема, шляхом популяризації за межами етнічної групи, стимулюватиме вивчення кримськотатарської представниками інших етносів, що у підсумку стане великим внеском у культурну спадщину корінного кримськотатарського народу та України загалом», — вважає віцепрем‘єр-міністр — міністра з питань ре-інтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Переглядів: 1286

Солдати атомного фронту

14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Аварія на Чорнобильській АЕС показала не лише співвітчизникам, а й усьому світу, наскільки небезпечна сила атома, позбавлена контролю, і як неймовірно важко приборкати її.

У серцях людей назавжди залишиться невмируща пам’ять про героїчні зусилля солдатів атомного фронту Чорнобиля, які ціною власного здоров’я і життя рятували майбутнє для нащадків. Вони стояли на вахтах біля розпеченого реактора, очищали від радіації поля, сади, дороги…

Переглядів: 931

Страхові виплати для потерпілих

У зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб зросли і пов’язані з ним страхові виплати.

«Із 1 грудня в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб — із 2197 гривень до 2270 гривень. Відповідно зросла і сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника», — ідеться в повідомленні Фонду соціального страхування у Фейсбуці.

Переглядів: 922

Убезпечте свою землю

Власникам землі варто потурбуватися про належне оформлення документів, що посвідчують право власності, присвоєння кадастрового номеру ділянці і внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП), щоб захиститися від нечесних «ділків».

«Раджу всім власникам землі потурбуватися про належне оформлення документів, що посвідчують право власності, присвоєння кадастрового номеру ділянці і внесення відповідних відомостей до ДРП. Якщо речове право зафіксовано лише на паперових носіях, наприклад, на руках є державний акт на землю старого зразка і коректні відомості про земельні володіння досі не відображені у Державному земельному кадастрі (ДЗК), варто спершу подбати про присвоєння ділянці кадастрового номеру, а потім — про офіціалізацію статусу власника землі у ДРП», — каже заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук, уточнюючи при цьому, що «так звані державні акти на землю старого зразка є дійсними, тобто держава їх визнає».

Переглядів: 949

Якщо доступне, то вживане

80% мешканців Одещини виступають за доступне авто. Здешевлення можливе після ліквідації акцизу на імпорт вживаних автомобілів.

Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна у партнерстві з Інститутом досліджень авторинку презентували аналітичну працю «Доступне авто проти «вітчизняного виробника: що приніс українцям протекціонізм автомобільної галузі?». Спеціально для цього дослідження Київський міжнародний інститут соціології у травні 2020 року провів опитування, яке показало, що 80% мешканців Південного регіону, зокрема й Одеської області, підтримують здешевлення автівок. Серед можливостей, які громадяни отримають завдяки доступному авто, 77% респондентів називають наймання на роботу, якої нема поблизу дому, а це, зі свого боку, стимулює економіку. А 75% мешканців Одещини та всього Південного регіону вказали на можливість уникати використання громадського транспорту, що стало особливо актуальним через пандемією COVID-19.

Переглядів: 937

Різдвяні щедроспіви

Хорова школа ім. С.К. Крижановського оголосила прийом заявок на всеукраїнський фестиваль хорового співу «Різдвяний Щедрик», який відбудеться 24 січня 2021 року.

До участі у фестивалі, який уперше проходитиме онлайн, запрошуються світські і духовні, дитячі, шкільні, аматорські й професійні творчі колективи, хори та ансамблі без вікових обмежень. Учасники мають надати якісний відеозапис програми, яка складається з різдвяних і духовних піснеспівів, світських творів новорічної та різдвяної тематики. Загальна тривалість виступу не повинна перевищувати 10 хвилин. (Детальніше про вимоги до поданих програм тут: https://www.omr.gov.ua/ua/news/221822?print).

Переглядів: 926

Острови Ткацтва

14 грудня у рамках проєкту «Кіно в театрі» відбудеться допрем’єрний показ стрічки «Ткацький шлях».

Це документальний фільм про старовинне ткацьке ремесло, його види, техніки і майстрів, які передають знання від покоління до покоління або намагаються відновити втрачені знання. Тут переплітаються автентичне мистецтво, старовинні обряди і практично незаймана природа українських гір та степів. Саме в таких місцях, далеко від метушні мегаполісів, і збереглися острівці творчості народних майстрів та автентичні ремесла.

Переглядів: 991

Літо після вирію

Закінчення. Початок у номерах за 3 та 10 грудня.

Сімейні таємниці, сімейні легенди

Наприкінці 80-х років минулого століття долею Панька Педи зацікавився на той час молодий, але вже відомий своїм незвичайним поетичним талантом Іван Іов. Очевидно, зі своїми розпитами він звернувся до сина уже покійного М. Годованця Анатолія Микитовича. Принаймні, в листі А.М. Годованця до Івана Іова від 6 серпня 1989 року йдеться про сестру розстріляного поета — Інну Кравченко-Педу. Зокрема, там привертає увагу фраза: «І[нна] М[ихайлівна] володіє деякими здібностями екстрасенса. Бабуся навчила, але займатися тоді не можна було». (ХОЛМ. — Кн — 4652, Дк — 3170.)

Переглядів: 942

Орнітологічні турботи одеських енергетиків

Компанія «ДТЕК Одеські електромережі» упродовж року встановила в нашій області 26 платформ для гнізд лелек: дві влітку та 24 восени. Так енергетики убезпечують птахів від ураження струмом, а клієнтів — від аварійного відключення електропостачання.

«Встановлення платформ для гнізд лелек — це важливий природоохоронний та протиаварійний захід. ДТЕК як відповідальна та надійна компанія реалізує програму орнітологічної безпеки з 2013 року. Необхідність встановлення спеціальних конструкцій викликана тим, що лелеки дуже часто облаштовують свої гнізда на електроопорах. Такі домівки важать до 500 кг і створюють небезпеку як для пернатих, так і для стабільного режиму функціонування системи електропостачання. Цього року ми встановили 26 спеці-альних платформ. Найбільше — у Миколаївському, Татарбунарському та Окнянському ра-йонах», — розповів Олександр Фоменко, генеральний директор «ДТЕК Одеські електромережі».

Переглядів: 942

Найкорисніші сири

У магазинах представлена величезна кількість видів сиру. На думку фахівців, найкорисніші для організму такі.

Фета. Виробляється на основі козячого або овечого молока. Інколи їх можуть змішувати, завдяки чому організм людини легше засвоює подібну молочну суміш. Фета багата на поживні речовини, серед яких — вітаміни групи В, різноманітні мінерали та інші необхідні компоненти. Отже, цей вид сиру — один із найкорисніших.

Переглядів: 974

Секрети ранкової кави

Кава здатна не тільки допомогти підбадьоритися зранку, а й принести користь організму. Однак для цього необхідно знати деякі правила її вживання.

Якість напою. Кава буде корисною тільки за умови, що її вирощували натуральним способом, без застосування різних хімічних речовин. Перевагу краще віддавати зернам, а не розчинним варіантам.

Переглядів: 930

Рандеву Юпітера із Сатурном

У ніч на 21 грудня, в день зимового сонцестояння, Юпітер і Сатурн настільки зблизяться із собою, що на нічному небі виглядатимуть як одна планета.

«Зближення між цими планетами досить рідкісні, оскільки відбуваються приблизно раз на 20 років. А нинішнє — виняткове. Востаннє планети сходилися наскільки близько на світанку 4 березня 1226 року», — зазначив професор фізики та астрономії Університету Патрік Хартіган.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net