№ 94 (22212) субота 5 грудня 2020 року

Переглядів: 2250

Мирослав МАРИНОВИЧ: Головне зерно — у народі

Річниця Майдану — дні особливої суспільної чутливості. Так уже сталося, що останні п’ять років із 30 листопада до кінця лютого — дні поминання тих, хто життям та здоров’ям зупинив перетворення країни... хотіла написати — на Білорусь. Але тепер таке порівняння вже недоречне.

До речі, повертаючись до того, що відбувається в Білорусі: вдумливі аналітики вкотре переконуються — тоді українці все робили правильно, бо ж інакше Майдан перетворився б на затяжне катування. З іншого боку, коли на шостому по революції році зростають рейтинги проросійських партій, то мимоволі виникає запитання: у чому ми помилилися?

Переглядів: 850

Він був справжнім героєм

День Збройних сил України був одним із найшанованіших у житті офіцера Дмитра Володимировича Васильєва. Та ось уже п’ять років, як нема його поряд з побратимами від час урочистостей: у 2015-у, в зоні проведення антитерористичної операції, у запеклому бою з ворогом, командир другої механізованої роти 28-ї окремої гвардійської механізованої бригади, кавалер ордена Богдана Хмельницького, гвардії капітан Васильєв загинув як герой.

На будівлі Чорноморської загальноосвітньої школи Лиманського району, де він навчався, встановлена меморіальна дошка.

Переглядів: 862

Свідок державотворення

Факсимільна автентична копія, знята з оригіналу Брест-Литовського мирного договору, який був віднайдений в Османському архіві в Стамбулі та оформлений відповідно до оригіналу, передана в Україну.

«Ми по всьому світу будемо шукати історичні документи та артефакти, які показуватимуть тяглість нашої держаної традиції і тяглість нашої дипломатії, тому що це дуже важливо для побудови держави і для побудови нашої ідентичності», — зазначив у коментарі «Укрінформу» міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Переглядів: 2238

«Дахи» над нами і всередині нас

Після історії зі зривом операції українських спецслужб із затримання терористів («вагнерівців», які воювали проти наших військ на Донбасі) нас, здавалося б, нічим здивувати. Але 2020-й — рік невтихаючого скандалу в полі-тичній, економічній і фінансовій сферах. І в кожній сфері до кінця року, підозрюю, нас чекає чимало сюрпризів.

Старе слово в новому значенні

У словниках далекого зарубіжжя не так давно з’явилося російське слово «крыша» в новому значенні. Громадянам України і нашим «братам» з колишнього СРСР це значення пояснювати не треба. Кожен, хто хоч раз звертався за допомогою до відомих представників влади, прекрасно розуміє, про що йдеться й у скільки обійдеться «захист». Таке явище називають хабаром. Але це, коли «крыша» маленька, а вигоду від «захисту» отримує начальник місцевого рівня.

Переглядів: 846

Від Закарпаття до Луганщини

На чергових місцевих виборах громадяни України обрали депутатів сільських, селищних, міських, обласних рад та сільських, селищних і міських голів. Напередодні Дня місцевого самоврядування (7 грудня) хотів би привітати новообраних представників та побажати плідної праці на благо України.

Надзвичайно важливо, щоб з моменту початку виконання своїх обов’язків новообрані органи місцевого самоврядування, міські голови, голови ОТГ, секретарі місцевих рад, депутати та працівники апаратів місцевих рад та виконкомів дотримувались українського законодавства, зокрема Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Переглядів: 838

«Так» чи «ні»?

На тлі нинішніх негараздів, які обступили всіх зусібіч, доля незалежних друкованих ЗМІ може видатися не першочерговою, не найнагальнішою.

Бо й справді, кожен сьогодні думає про життєво важливіші речі: про здоров’я, своє і близьких, про тепло в оселі та про хліб насущний. І ли-ше потім — про все інше. Такі обставини і така людська природа. Це не заперечується й навіть не обговорюється.

Переглядів: 922

Остання затяжка

Турбота про здоров’я, порятунок бюджету чи стимул для контрабанди?

Парламентарії пропонують збільшити оподаткування спиртного і тютюну, ввівши додатковий «адресний» акциз для підтримки медицини. Про такі плани повідомив голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. Це, з-поміж іншого, має допомогти фінансуванню вітчизняної системи охорони здоров’я. Зокрема, дотримуватися норми ухваленого 2017 року закону «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», згідно з якою на потреби галузі мають скеровувати щонайменше 5% ВВП. Відтак лише Нацслужба здоров’я (НСЗУ) в 2021-у зможе розраховувати на 225 мільярдів гривень. І це — без видатків на бюджетні програми МОЗ та субвенції регіонам для утримання лікарень (ще десятки мільярдів).

Левову частку надходжень на медицину, за підрахунками пана Радуцького, можна забезпечити саме завдяки коштам від сигарет та спиртного. Мова про запровадження окремого акцизу на міцні напої й великий додатковий акциз на тютюнові вироби, включаючи електронні цигарки і вейпи. «Пачка цигарок має коштувати не менше 200 гривень. І якщо тютюнове лобі не сильно втручатиметься, а Верховна Рада підтримає такі ініціативи, то вже наступного року можна додатково зібрати шість мільярдів гривень», — наголосив парламентарій.

Переглядів: 645

Альтернатива хаосу і безвладдю

Суспільство переживає період розчарування в «нових обличчях» і потребує радикальних змін у відносинах влади та громадянина. «Батьківщина» — єдина, хто сьогодні формує альтернативний порядок денний, в основі якого лежать суверенітет України та її економічний націоналізм, вважає політичний експерт Андрій Золотарьов.

«Під кінець року влада опинилася на порозі «внутрішньополітичного дефолту». Опитування громадської думки показують, що «слуги народу» втратили лідерські позиції в оцінках громадян — 65-75% переконані, що країна рухається у неправильному напрямку. Це корелюється і з результатами місцевих виборів, які свідчать, що 80% людей — в опозиції до політики влади. В умовах війни, пандемії та соціально-економічної кризи це може призвести до непоправних наслідків», — застерігає експерт.

Переглядів: 1227

Непарадний мундир фельдмаршала Суворова

24 листопада в Російській Федерації відзначали 290-у річницю від народження фельдмаршала Олександра Суворова. Російська версія Вікіпедії повідомляє про нього таке: «О.В. Суворов (1730—1800) — російський полководець, засновник російської військової теорії, національний герой Росії; князь, генералісимус (далі — довгий список виграних битв, новацій і нагород)… За всю свою кар’єру полководця не програв жодної битви...».

Культ російських воєначальників був створений Йосипом Сталіним у роки Другої світової війни, коли він запровадив ордени Олександра Невського, Кутузова та Суворова.

Переглядів: 633

Оксана ЛИНІВ: «Кожна сходинка — новий рівень відповідальності»

Оксана Линів, українська диригентка, яка з 2008-го по 2013 рік працювала в Одеському національному театрі опери та балету, отримала престижну музичну премію Oper! Award як найкращий диригент 2020-го.

Нагорода заснована оперним журналом Oper! Das Magazin. Нею у двадцяти різних номінаціях відзначають музичні колективи, постановки, театральних художників та окремих діячів культури.

Переглядів: 637

«Поезія — це завжди неповторність...»

В Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М.С. Грушевського відбувся щорічний, уже 24-й, фестиваль української книги, який проводиться на вшанування пам’яті видатного історика, письменника і державного діяча, чиє ім’я носить ця установа.

Нинішній фестиваль був присвячений українській поезії. І це не випадковість: 2020-й означений ювілеєм — 90-літтям — Ліни Костенко, а на порозі — 150-річчя від дня народження Лесі Українки. Тож, природно, звучали взірцеві, неперевершені рядки наших геніальних поетес.

Переглядів: 709

Мавка, Лукаш і... Рисеня

«Укрпошта» спільно зі студією Animagrad (FILM.UA Group) представили поштовий випуск з героями мультфільму «Мавка. Лісова пісня», присвячений 150-річчю від дня народження Лесі Українки.

На марках зображені головні герої анімаційної стрічки, що створюється за мотивами класичної драми-феєрії Лесі Українки: Мавка, її коханий Лукаш, а також магічне лісове створіння Жабокиць Квусь.

Переглядів: 675

Переможні «Чамур» і «Барбер»

Перше місце у категорії короткометражних фільмів на престижному кінфестивалі Manhattanhenge International Film Festival у США отримала стрічка одесита Сергія Пудича «Барбер» («Перукар»).

Це вже третя короткометражна стрічка жахів, створена Сергієм. Цього разу основою послужила міська легенда про відрізане вухо, яку переповідали один одному жителі Фонтану в його дитинстві.

Переглядів: 627

Комфортніші від Землі

Як запевняють дослідники Всесвіту, на просторах Галактики існують аж 24 планети, придатні для життя.

Астробіологи із США та Німеччини проаналізували дані про температуру, вологість та інші важливі для існування життя чинники, зібрані щодо 4500 відомих науці екзопланет. Цей аналіз і показав, що 24 із цих планет більше підходить для життя, ніж наша рідна Земля.

Переглядів: 2032

Сергій ГРИНЕВЕЦЬКИЙ: «Нема нічого важливішого, ніж життя людей»

Голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький зустрівся з керівництвом Національної служби охорони здоров’я МОЗ України для обговорення поточної ситуації з протидії епідемії Covid-19 на Одещині.

У предметній розмові за участю тимчасово виконуючих обов’язки голови НСЗУ Андрія Віленського, директора Південного міжрегіонального департаменту НСЗУ Дмитра Самофалова та т.в.о. директорки обласного департаменту охорони здоров’я Наталії Одарій-Захар’євої (на знімку з офіційного сайта ОДА) йшлося, зокрема, про розгортання на території Одещини додаткових лікарняних ліжок, забезпечення закладів, які працюють з ковід-пацієнтами, киснем та про строки лікування інфікованих людей.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua