№ 92 (22210) субота 28 листопада 2020 року

Переглядів: 615

Політичних мін більше, ніж політиків-саперів

Від початку Великої війни сучасний світ рятує не міжнародне право, не Статут Організації Об’єднаних Націй і не існування ядерних арсеналів, здатних знищити людство. З другої половини минулого століття і до останнього часу на чолі сильних і впливових держав стояли лідери з розвиненим інстинктом самозбереження.

Небезпека різких рухів

Навіть таким безголовим полі-тикам, як Путін або Трамп, інстинкт самозбереження не дозволяє робити різких рухів. Таких рухів, які призвели б до незворотних наслідків. Локальні війни з цієї причини не переростають у масштабні, а «гарячі точки» остигають, не дочекавшись поливання багаття пальним. Утім, у кожному конкретному випадку може статися вибух. Закладених політичних мін більше, ніж навчених політиків-саперів.

Переглядів: 658

Зернина для дівчинки

Чому  так  важливо  добудувати  Музей  Голодомору?

Не можна навіть уявити, що може бути страшніше, аніж коли у матері на руках від голоду помирає дитина. І ціна її життя — крапля молока чи одна зернина, якої ніде взяти…

У 1932–1933 роках Україна стала місцем одного з найбільших злочинів в історії людства — Голодомору-геноциду — спланованого вбивства мільйонів людей. Ця трагедія назавжди розписалася в наших альбомах відсутністю родинних світлин, а у нашій пам’яті — неможливістю згадати навіть близьких родичів поіменно. Повернути усе це неможливо. Але, відкриваючи правду про геноцид, вшановуючи жертв Голодомору, ми відновлюємо свою історію і застерігаємо людство від подібних злочинів у майбутньому.

Переглядів: 608

Український вектор Вашингтона

Демократ Джо Байден, який де-факто виграв вибори президента США та формально ще не затверджений на цій посаді, уже почав формувати новий кабінет. Він заявив, що до нової команди увійдуть досвідчені фахівці, готові з першого ж дня виконувати невідкладні завдання. Важливо, що з усього переліку ключових міністерських посад Байден розпочав із блоку зовнішньої політики та національної безпеки. Саме ці два напрями є найважливішими для України. І з огляду на озвучені імена кандидатів уже зараз можна передбачати, як наступна адміністрація у Вашингтоні формуватиме український вектор.

По-перше, сам Байден

Відомо, що Байден на посаді віцепрезидента США в адміністрації Барака Обами фактично очолював український напрямок зовнішньої політики Вашингтона. Він замикав на себе більшість контактів з українськими керівниками, неодноразово бував у Києві та детально розбирався в прізвищах олігархів і корупціонерів, які не давали країні вийти з «постсовкової» моделі існування. Він окремо приймав у Вашингтоні президента Порошенка, прем’єр-міністра Яценюка, обі-цяв підтримку на тлі агресії РФ, вимагаючи натомість реформ. Байден був одним із тих, хто радив президентові Обамі надати Україні летальну зброю.

Переглядів: 605

«Так» чи «ні»?

На тлі нинішніх негараздів, які обступили всіх зусібіч, доля незалежних друкованих ЗМІ може видатися не першочерговою, не найнагальнішою.

Бо й справді, кожен сьогодні думає про життєво важливіші речі: про здоров’я, своє і близьких, про тепло в оселі та про хліб насущний. І ли-ше потім — про все інше. Такі обставини і така людська природа. Це не заперечується й навіть не обговорюється.

Переглядів: 650

Ліквідація «куркулів»

Із «Споминів про «світле» минуле» Олексія Івановича Воловича, переданих редакції його сином — другом і шанованим автором «ЧН» Олексієм Олексійовичем

Мій батько Волович Іван Пилипович був заможним господарем на Херсонщині. За часів непу мав троє коней, пару волів, дві корови та повний двір всякої живності — вівці, свині, птиця. Обробляв свій земельний наділ — 22 десятини (у Таврії такі наділи мали всі селяни, незалежно від складу сім”ї). Наймитів не тримав — обходив господарство силами своєї сім’ї. Лише в жнива спрягався з кимсь із родичів, бо для обслуговування косарка потребує двох. Молотили кожен собі. У ті часи в нашому краї молотили хліб висіченими з каменю восьмигранними котками, що їх волочили по току двоє коней. Хто мав молотарки, радянська влада конфіскувала їх і передала новоствореним радгоспам.

Так було до кінця двадцятих років, коли Сталін, скасувавши НЕП, розпочав наступ на заможних селян-хліборобів з метою їх ліквідації. Селянам почали доводити непосильні плани хлібоздачі, за невиконання яких їхні господарства розпродували ніби за борги. У 1929 році батькові, як і всім заможним господарям, сільрада довела так званий план до двору, за яким селяни мусили здавати державі весь урожай. Фактично це була прод-розкладка часів громадянської війни. Батько виконав той план, здавши майже все зерно, не залишивши навіть на посів. Тоді сільрада довела йому ще один такий план, який він не зміг виконати, бо хліба не лишилось і на харчі. За це батька засудили на три роки позбавлення волі, а його господарство — коней, корів, іншу худобу та все майно — сільрада розпродала з торгів за безцінь.

Переглядів: 627

«Просила бідненька хоч вишеньку знайти...»

Наприкінці 1932-го в Україні розпочався масштабний голод, який досяг свого піку навесні 33-го. За 500 голодних днів у муках загинуло близько 10 мільйонів громадян. І цей найжахливіший період нашої історії є проявом геноциду радянської влади проти волелюбного і працелюбного українського народу.

За свідченнями очевидців, у 1933 році поле з кагатами кукурудзи в качанах простягалося у Любашівці вздовж вулиці Привокзальної — від залізниці до винограднику. Кагати були заввишки до двох метрів, десь чотири метри завширшки і зо 20 метрів у довжину. А далі — такі ж, і ще, і ще, скільки око сягало. Це добро пильнувала озброєна охорона, а поодаль з німою надією здобути замерзлий качанчик кукурудзи стояли голодні люди...

Особливо важке становище склалося в Одеській області взимку 1932–1933 років. Партійно-комсомольські продзагони «вимітали» із сільських хат усе їстівне, до останньої крихти. Лише в Ясеновому Другому з 1 лютого до 15 квітня померло 168 дорослих і 137 дітей. Термінова допомога була необхідна 910 особам. У районі траплялися випадки людоїдства. На базарі в Любашівці виявили жінку, яка продавала котлети з м’яса вбитих нею людей...

Переглядів: 613

Гданський сквер генерала Армії УНР

Міська рада Гданська у четвер, 26 листопада, ухвалила рішення про присвоєння одному зі скверів імені генерала Армії Української Народної Республіки Марка Безручка.

«Сквери названі на честь генерала УНР Марка Безручка є у Варшаві та Кошаліні, є кільцева розв’язка у Вроцлаві, а тепер ще й рішення влади Гданська», — повідомив посол України в Польщі Андрій Дещиця у Twitter.

Переглядів: 663

Лицарі незламного духу

До Дня Гідності та Свободи «Укрпошта» за ініціативи та участі Українського інституту національної пам’яті ввела в обіг марки «Лицарі духу. Діячі українського правозахисного руху». Вони випущені у вигляді зчіпки з трьох марок, на яких зображені Михайло Горинь, Микола Руденко та Святослав Караванський.

«Постаті, яким присвячена марка, — вихідці з різних куточків України, але їх об’єднує внутрішня гідність і сила духу, яка не дозволяла їм миритися із тоталітарною системою. Це справжні лицарі духу, які, пройшовши випробування радянських таборів, не зламалися, а продовжували відстоювати свободу та власні переконання. Тож симво-лічно, що саме напередодні Дня Гідності та Свободи «Укрпошта» спільно з Українським інститутом національної пам’яті презентували поштові марки з портретами М. Гориня, М. Руденка та С. Караванського, вшановуючи цих видатних постатей і нагадуючи, що боротьба за незалежність нашої країни все ще триває», — відзначив генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.

Переглядів: 607

Месроп

Білий  світ  змалів, поменшав  на  одну людську  душу  — Месропа  Хачатряна

Колись, давно-давно, рушаючи у доросле життя із гірського вірменського селища Шамлуг, він сам себе переназвав Едіком. Модно. Красиво. Так його і називали усі знайомці, і земляки-вірмени також, хоч він ніколи не забував, якого кореня, був пов’язаний із своєю праземлею тою кореневою системою, яку і не побачиш, і не зрозумієш навскид.

Якось мені розповідали, що, проводжаючи земляків на єреванський рейс в аеропорту, це було в давні дев’яності, він співав їм навздогін пісню про Аястан, так вірмени називають свою землю, і плакав-тужив за Батьківщиною. Потім, коли ми станемо друзями, я запитував: чи так було? Він підтвердив.

Переглядів: 605

Там, де не повинно бути

Виявляється, організм людини ще й досі може дивувати не знаними дотепер органами. Так, дослідники з Нідерландського інституту раку в Амстердамі відкрили в людській голові четверту пару великих слинних залоз.

Хірург-стоматолог Маттейс Валстар та онколог-радіолог Воутер Фогель у статті для Radiotherapy and Oncology розповіли, що зробили це відкриття випадково. Досліджуючи знімки голови пацієнта з раком простати, який пройшов діагностику за допомогою новітнього сканера PSMA PET/CT, учені помітили слинні залози там, де їх, як вважалося раніше, не повинно бути — позаду носа і над піднебінням, всередині голови.

Переглядів: 2216

Напої від застуди

Насамперед слід переконатися (звісно, з допомогою лікаря), що ви маєте справу саме із застудою і можете впоратися з нею самостійно. Якщо так, то скористайтеся якимось із запропонованих нижче лікувальних напоїв.

Чай з медом і лимоном

Дуже корисний теплий неміцний чорний або зелений чай з додаванням соку лимона і чайної ложки меду (останній має протизапальну і бактерицидну дії, а також містить багато корисних мінералів, мікроелементів та вітамінів).

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

(048) 767-75-67, (048) 764-98-54,
099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: cn@optima.com.ua, chornomorka@i.ua