№ 90 (22208) субота 21 листопада 2020 року
Король пішакових етюдів
Сколько свежести в шахматном поле!
Ты вглядись в эти яркие блёстки.
Тут стараются пешки, как пчёлы.
Это почерк ЗИНАРЯ броский.
Цю влучну поетичну замальовку міжнародний арбітр з шахової композиції Михайло Гершинський з Дебальцевого присвятив талановитому майстрові пішакових етюдів із с. Гвоздавка Перша Михайлові Опанасовичу Зінарю, якому завтра сповнюється 70 років.
Наш земляк — всесвітньовідомий шаховий композитор і теоретик ендшпілю. Серед гросмейстерів, шахових теоретиків та спортсменів-шахістів він відомий передусім своїми пішаковими етюдами. За 46 років створив й опублікував понад 600 шахових композицій, з яких кілька десятків зайняли високі місця на радян-ських, українських та міжнародних конкурсах. Зо дві сотні етюдів зараз ще відшліфовує.
Михайло Опанасович надрукував також більше сотні статей з питань шахової композиції у періодичних виданнях. Нині регулярно публікується у журналі «Проблеміст України», а також бере участь у різноманітних турнірах зі складання шахових композицій. За вагомі спортивні здобутки у 1987 році удостоєний звання «Майстер спорту СРСР».
Доброславські майстри шкіряної рукавички
Попри труднощі сьогодення, вітчизняний бокс нині переживає черговий підйом. Свідченням цього є те, що українські спортсмени завойовують багато європейських та світових титулів.
Тримаються на висоті й молоді боксери Доброславської районної дитячо-юнацької спортивної школи. Вже не перший рік знаковою фігурою серед них є Володимир Перегіняк. Він народився 1998 року тут, у Доброславі (тоді Комінтернівському), у великій родині, де виховуються семеро дітей. Найстаршому сповнилося 24 роки, наймолодшому — лише два. Володимир — середульший.
Революція Гідності змінила нас назавжди
21 листопада — сьома річниця подій, які увійшли в українську історію як Євромайдан, або Революція Гідності. Куди вони привели Україну? Президентство Володимира Зеленського — закономірний наслідок? Чи можливий третій Майдан проти Зеленського?
Свої оцінки «Радіо «Свобода» висловили учасник Євромайдану з перших його днів, історик, блогер Андрій Плахонін, а також опонент Майдану, історик, політолог Костянтин Бондаренко.
У новий рік з простягнутою рукою
Відносини українських урядів і Національного банку України з Міжнародним валютним фондом упродовж довгих років легко викласти в рамках простенького сюжету з одного пункту. Він пов’язаний з тим, що грошей у формі податків всередині країни збирають менше, ніж заплановано, і виникає потреба в зовнішніх запозиченнях.
Співпраця у формі консультацій
Зростання бюджетного дефіциту величезної європейської країни загрожує фінансовою і полі-тичною дестабілізацією, у підсумку — дефолтом за зовнішніми зобов’язаннями. Це зачіпає інтереси кредиторів нашої країни далеко за межами України. МВФ, як і інші міжнародні фінансові організації, не створений для благодійності. Вони працюють для підтримки і зміцнення світової фінансової системи.
Світ тримається на ДНК цінностей
Починаючи з квітня 2017 року два інститути Українського католицького університету (УКУ) вже вчетверте спільно проводять молодіжний «круглий стіл». Головними спонуками для цих заходів завжди є певні місії, серед яких:
1. Дати слово саме молодим людям, щоб вони без втручання старших пробували формулювати свою позицію. Адже голос молоді слабо пробивається в умовах, коли домінують досвідчені старші політики.
2. Пропонувати молоді аналізувати життя з перспективи цінностей, що назагал є місією УКУ в особі двох інститутів, зважаючи на те, що у нинішньому суспільно-політичному житті етичні принципи й цінності винесені за дужки.
...А ми — вже після вас
В Україні набули чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів щодо запровадження так званих «пріоритетних годин» на час карантину. Вони діятимуть у закладах торгівлі.
За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, «пріоритетні години» мають на меті зменшення кількості інфікування груп ризику. «Люди літнього віку належать до групи ризику. Тому важливо, аби вони якомога менше контактували з оточенням, адже відсоток летальних випадків найвищий саме серед людей, старших 65 років. «Пріоритетні години» діють з 10.00 до 12.00. Ініціатива триватиме на період карантину. Сподіваюся, що всі заклади торгівлі та послуг будуть дотримуватися цього», — зазначив міністр.
Останній бастіон здорового глузду
16 листопада на науковій конференції «Традиції та новації в світовій енциклопедистиці» доктор історичних наук, професор, директор державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» Алла Киридон презентувала сигнальні примірники другого і третього томів «Великої української енциклопедії» (ВУЕ), повідомив сектор консультацій з громадськістю та взаємодії зі ЗМІ «Держкомтелерадіо».
«2016 року ми видали перший том «Великої української енциклопедії». Сьогодні ми приготували сюрприз і подарунок усім шанувальникам української енциклопедистики — видали сигнальні примірники другого і третього томів. І таким чином завершили літеру «А», — повідомила Алла Киридон. — Енциклопедії вимірюються за двома основними показниками — за глибиною та обсягом. Наша енциклопедія за глибиною статей, я думаю, буде однією з найкращих».
Правда — в кожному кадрі
У цю осінню пору «Культпростір» запрошує на документальні кіновечори до Грецької зали Українського театру (вул. Пастера, 15).
23 листопада — до Дня Гідності та Свободи — «Сильніше, ніж зброя» (Україна, 2014). Стрічка показує еволюцію українських реалій. Це розгорнуте полотно драматичних подій Революції Гідності та російсько-української війни — від стихійної спроби захоплення будівлі президентської адміністрації 1 грудня 2013-го до кривавих боїв у руїнах Донецького аеропорту восени 2014-го. В картині нема жодного неправдивого чи симульованого кадру.
Мовний скандал у Дніпрі та приклад Маріуполя
(Чому сприяти бажаним тенденція важливіше, ніж боротися з небажаними)
Нещодавно в університеті «Дніпровська політехніка» розгорівся мовний скандал: вісімнадцятирічна студент-ка Софія Лісковська попросила професора філософії Громова проводити лекції українською. Той заперечив: «Я читаю російською. Якщо вам не подобається — пишіть на мене скаргу. Дві мови — одна нація, одна мова — руїна, а не Україна...».
Студентка до професорської поради дослухалася і поскаржилася в ректорат. Професор більше там не працює.
Нороль-Король
Під час Другої світової війни наше село Чорна було на узбіччі стратегічних шляхів Німеччини. Тож не дивно, що у ньому правили бал сателіти-румуни. Колгоспи вони перетворювали на «культурні» господарства, але на норму ганяли ті ж самі бригадири, яким було за 60 років. Ні Сталін, ні Велика земля на чолі з Кремлем не дбали про покинутих у неволі людей.
«Культурні» окупанти принесли у село свою завойовницьку «культуру»: нагайка (або гарапник), кулак і сліпак (ґнотик у блюдечку з олією). Лише пісня, наша, українська, вперемішку з молдавською і російською, іноді приглушено звучала по темних хатах.
На кону, як у житті
Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька. Айвон Менчелл, «Клуб самотніх сердець», трагікомедія. Режисерка — заслужена артистка України Тетяна Аркушенко. Художнє оформлення заслуженої художниці України Ольги Гоноболіної. Хореограф — Павло Івлюшкін.
Три жінки. Три подруги. Три історії…
Хоча… Історія все-таки, назагал, одна. Й саме вона єднає цих таких різних за темпераментом, життєвою наснагою, інтересами трьох приятельок, жінок третього, як зараз кажуть, віку (а може, якраз другого, чи ще якогось, бо п’єса американська, а між нашими та їхніми жінками одного віку, та ще й у ситуації героїнь вистави, різниця неабияка).
Перші серед позавладних
Друге місце «Батьківщини» за кількістю депутатів серед усіх політичних сил та першість серед позавладних є гарним результатом для команди, яка орієнтувалася на конкретні потреби людей і не спекулювала на питаннях, що розколюють країну, заявив політичний експерт Андрій Золотарьов в інтерв’ю UKRLIFE.TV.
«Батьківщина» — єдина структурована політична партія, яка має реальне представництво від Луганська до Закарпаття. На відміну від тих сил, які банально продають партійні франшизи. Як результат — друге місце, 10% депутатських мандатів», — зазначив аналітик.
Номінанти з одеською пропискою
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка завершив приймання творів і документів на здобуття цієї найпрестижнішої в нашій країні відзнаки в 2021 році.
На розгляд комітету подано 51 твір у шести номінаціях: театр, музика, журналістика, література, кіно, візуальне мистецтво.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206