№ 89 (22207) четвер 19 листопада 2020 року
Реп’яхи на дьогті
Оперативна інформація про темпи поширення коронавірусу вже нагадує фронтові зведення. Що день, то нові провали в протидії пандемії. В Україні станом на ранок 18 листопада за добу лабораторно підтверджено 12496 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19. Зокрема, інфікувалися 535 дітей та 529 медпрацівників. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов, який і сам перебуває на самоізоляції через недугу, у Фейсбуці.
За весь час пандемії в Україні захворіли 570153 особи (34806 — на Одещині); одужали — 259079. Летальних випадків — 10112.
Новий старий голова
У другому турі виборів Одеського міського голови, який відбувся минулої неділі, з перевагою у 20947 голосів переміг Геннадій Труханов.
Відповідно до постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії №328 від 17 листопада, переможцем перших місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, Одеським міським головою Одеського району Одеської області обрано Труханова Геннадія Леонідовича (17.01.1965 року народження, освіта вища, безпартійний, посада до обрання — Одеський міський голова, проживає в Одесі, висунутий міською організацією партії «Довіряй ділам»). Кількість голосів, поданих на його підтримку, — 93921, що становить 54,28% виборців, які взяли участь у голосуванні.
Коли номери прагнуть мати імена...
Сьогодні, 19 листопада, у широкий кінотеатральний прокат виходить іронічна антиутопія «Номери» за однойменною п’єсою Олега Сенцова.
«Над стрічкою працював тандем режисерів — сам Олег Сенцов, який під час роботи над фільмом перебував у виправній колонії №8 «Білий ведмідь» у Лабитнангі, та Ахтем Сеітаблаєв, котрий разом із продюсеркою Анною Паленчук допомагав втілювати задум на знімальному майданчику», — повідомляє пресслужба Держкіно.
Колір перемоги — жовтий
На президентських виборах у Молдові перемагає проєвропейський кандидат
Букети жовтих хризантем та аплодисменти переможниці. Жовтий — колір прибічників Майї Санду. Перемога поки що неофіційна, її ще має підтвердити Конституційний суд Молдови. Втім, розрив у 250 тисяч голосів не залишає шансів чинному наразі президентові Ігорю Додону оскаржити підсумки виборів.
Уміти чекати і сподіватися
Незважаючи на складнощі, пов’язані з помаранчевим рівнем епідемічної небезпеки поширення COVID-19, культурне життя в Одесі не зупинилося. Зокрема і в головному театрі місті — Оперному. Звісно, з дотриманням усіх карантинних обмежень: вистави йдуть без антракту, а їх тривалість не перевищує півтори години, обов’язкові масковий режим, температурний скринінг та регулярна дезінфекція приміщення. З огляду на ситуацію, у залі відводиться 20 квадратних метрів на глядача. Не можна припиняти життя театру, чекаючи на кращі часи…
«Очікування» — так називається нова вистава, прем’єра якої відбудеться 20 листопада о 18.30. Це моноопера на музику знаменитого радянського композитора Мікаела Тарівердієва. Загалом його творчість відома завдяки створенню музики до 132 кінофільмів, серед яких —«Іронія долі, або З легким паром», «Сімнадцять миттєвостей весни», «Король-олень». Окрім того, він автор п’яти опер, чотирьох балетів, музики для органу (три концерти, десять хоралів «Наслідування старим майстрам» і симфонія «Чорнобиль»), циклу п’єс для фортепіано «Настрої»…
Кого ми обрали
(Продовження. Початок у номерах за 7, 12 та 14 листопада.)
За даними, оприлюдненими на сайті Центральної виборчої комісії, до Одеської обласної ради, яка у цьому скликанні складатиметься із 84 депутатів, за результатами голосування, що відбулося 25 жовтня, пройшли представники семи політичних сил: «Опозиційна платформа — За життя» (24 депутати / 28,57% від загального складу), «Слуга народу» (16 / 19,05%), «Довіряй ділам» (11 / 13,10%), «Європейська солідарність» (10 / 11,90%), «За майбутнє» (10 / 11,90%), ВО «Батьківщина» (7 / 8,33%), «Партія Шарія» (6 / 7,14%).
Обраними депутатами названі:
Хто зігнутий — розігніться!
Події, що відбуваються при владі ЗЕ, нагадали мені деякі моменти мого дитинства і юності.
1941-й. Мені п’ять років. Вулицею іде колона німців: хто на велосипеді, хто на коні, на бричках, ну і на машинах. Закачані рукави, веселі, грають на губних гармошках. Кричать: «млеко, курки, яйки!» Сусідка винесла глечик молока, крунку хліба і почала пригощати. Німці пили, сміялися…
«Ради таких людей...»
16 листопада в Торонто в колі своєї родини після року боротьби з тяжкою недугою померла голова Світової федерації українських жіночих організацій, віце-президентка Світового конгресу українців Анна Кісіль.
Народилася 19 листопада 1960 року в Яремчі, що на Івано-Франківщині. Навчалася у Львівському політехнічному інституті; отримала спеціальність інженера-педагога будівельних дисциплін. До 1989-го працювала в системі «Львівжитлобуду», а в березні 1990-го разом з родиною виїхала до Канади, де стала успішною бізнесменкою і меценаткою.
Сад старовинних сортів
Мешканець села Лісничівки Віталій Бездітний задумав створити фруктовий сад із дерев старовинних, традиційних для краю сортів, серед яких яблуні — ренет Симиренка, паперівка, тіролька та інші.
Розбити новий сад запланував на 40 сотках старих насаджень між будинком культури та приміщенням старостату: дерева там уже віджили свій вік, багато з них всохли, розчахнулися. А назвати його запропонував «Відродження».
«Ми обов’язково приїдемо на рідну землю...»
У Москві помер відомий театральний режисер, уродженець Львова Роман Віктюк. Йому було 84 роки.
«Від нас пішов наш Майстер — великий, неперевершений режисер, учитель, геній, глиба, чародій, який, здавалося, мав жити вічно», — йдеться у повідомленні на Facebook-сторінці Театру Віктюка.
Наприкінці жовтня режисера шпиталізували з коронавірусом, але під наглядом лікарів він швидко одужував і, за наявною в інтернеті інформацією, з дня на день його мали виписати з лікарні. Не судилося… За висновком лікарів, повідомила прес-аташе театру, причиною раптової смерті стала тромбоемболія.
Ігор КОЗЛОВСЬКИЙ: Не жити хворобами минулого, а творити здорове майбутнє
Незабаром у місті Острог (Рівненщина) відбудеться шоста із семи дискусій національного діалогу — заходу, який проводить Міністерство культури та інформаційної політики. Вона буде присвячена темі релігії.
За задумом організаторів, такі загальнонаціональні дискусії інтелектуалів і представників громадянського суспільства на найбільш дражливі для загалу теми (а вже відбулися «круглі столи», присвячені культурі діалогу, мові, історії, екології й темі щастя) допоможуть нашому досить поляризованому суспільству знайти діалог. А кінцевою метою цього діалогу його організатором Олесем Донієм заявлені такі цілі, як консолідація суспільства, спротив російській агресії та світоглядна реформація (на цю теми «ЧН» писали у номерах за 19 вересня та 14 листопада).
«Я — вічна подорож»
Музичні твори всесвітньо відомого індійського філософа і художника Шрі Чінмоя вперше прозвучали в аранжуванні українських музикантів на виставці його робіт, що відкрилася у галереї «Бузок» у центрі Харкова.
Два зали галереї знадобилися, щоб розмістити сотню робіт Шрі Чінмоя, написаних у техніці акварелі, гуаші, фломастера, туші на виготовленому ним власноручно тайському папері з включенням пелюстків квітів. Здавалося б, цього достатньо для повноти вражень. Але, як виявилося, враження може бути ще насиченішим від присутності музики.
«Літопис» Самійла Величка:без пропусків і цензури
Раді повідомити приємну новину: Одеська національна наукова бібліотека поповнилася неймовірно цікавим і цінним академічним виданням — легендарним «Літописом» Самійла Величка, який нещодавно вийшов друком у видавництві «Кліо».
До речі, цьогоріч відзначаємо 300-ліття написання основної частини цього «Літопису» — уні-кальної пам’ятки української історичної думки козацької доби та барокового письменства першої половини ХVІІІ ст.
На захист майбутнього Землі
Засновник Amazon і найбагатша людина у світі Джефф Безос пожертвував 791 мільйон доларів на збереження навколишнього середовища. Гроші екологам виділять через заснований ним фонд Earth Fund.
«Сьогодні я радий оголосити про перших отримувачів Earth Fund — 16 організацій, що працюють над інноваційними, амбітними та динамічними рішеннями», — повідомив у своєму Instagram мільярдер. За його словами, виділення цих коштів — тільки початок фінансування вчених, активістів, неурядових організацій, які захищають майбутнє Землі.
Неінфекційні фактори ризику
Результати першого загальнонаціонального дослідження щодо поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні, яке відповідає затвердженому ВООЗ поетапному підходу до епіднагляду (STEPS), показали, що третина українців у 2019 році були активними курцями. Згідно з даними дослідження, паління більш поширене серед чоловіків (50,3%), ніж серед жінок (16,7%).
«Неінфекційні захворювання (НІЗ) є важливою проблемою громадського здоров’я у всьому світі. Особливо ж ця проблема стосується Європи, де вони стали причиною 89% випадків смерті та 84% років, прожитих з інвалідністю. Нинішня пандемія COVID-19 стала нагадуванням про вплив супутніх НІЗ, які згубно впливають як на тяжкість захворювання, так і на тривалість недуги», — зазначив доктор Ханс Генрі П. Клюге, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ.
Фільтри стародавніх майя
Учені зі США з’ясували, що індіанці майя для очищення води будували систему складних фільтрів з натуральних матеріалів.
Для стародавніх майя збирання і зберігання запасів питної води мало вирішальне значення, оскільки багато їхніх міст були зведені на пористому вапняку, що ускладнювало доступ до неї під час сезонів посухи.
Вердикт від... робота
Теренс Маурі, фахівець у сфері штучного інтелекту (ШІ), вважає, що за 50 років роботи зможуть замінити суддів, «зчитуючи» ознаки провини підсудного за мовою тіла з точністю до 99,9 відсотка.
На переконання Маурі, такі роботи відзначатимуться ввічливістю, зможуть вільно спілкуватися всіма відомими мовами і «засікати» брехню. У суддів нового покоління будуть вбудовані камери, здатні фіксувати й ідентифікувати певні мовні патерни, зміни температури тіла й руху рук та очей. Отримані дані вони швидко аналізуватимуть, аби визначити, правду чи ні говорить обвинувачений. Утім, це не означає, що роботи повністю витіснять людей із суддівської професії. Люди все ще будуть потрібні для встановлення прецедентів, які мають обов’язкову юридичну силу, розробки нових законів і нагляду за апеляціями. На думку Теренса Маурі, ШІ замінить суддів на кримінальних і цивільних слуханнях у магістратських, окружних судах і судах у сімейних справах, де не потрібні присяжні.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 50 грн.
- на 3 місяці — 150 грн.
- на 6 місяців — 300 грн.
- на 12 місяців — 600 грн.
- Iндекс — 61119
суботній випуск (з програмою ТБ):
- на 1 місяць — 40 грн.
- на 3 місяці — 120 грн.
- на 6 місяців — 240 грн.
- на 12 місяців — 480 грн.
- Iндекс — 40378
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206