Переглядів: 1348

Хто проти диктатури — встаньте! Справа про «Справу Василя Стуса»

Дарницький районний суд Києва частково задовольнив позов народного депутата Віктора Медведчука проти видавництва Vivat та історика й журналіста Вахтанга Кіпіані про заборону видання і поширення книжки «Кримінальна справа Василя Стуса», повідомляє www.ukrinform.ua.

«Дарницький районний суд… вирішив позовні вимоги Медведчука Віктора Володимировича до Кіпіані Вахтанга Теймуразовича та ТОВ «Видавництво Vivat» задовольнити частково», — оголосила суддя Марина Заставенко, додавши, що суд вирішив визнати недостовірними деякі фрази, наведені в книжці, й зобов’язав видалити їх, а також заборонити розповсюджувати надрукований тираж книги та подальше її тиражування до усунення фраз, що містять інформацію про Медведчука. Суд також ухвалив заборонити Кіпіані та видавництву поширення пов’язаної з книжкою інформації у пресі, на радіо, телебаченні, в інтернеті та інших ЗМІ.

Як уже повідомляли «Чорноморські новини» (див номери за 16 липня та 10-12 вересня) Медведчук подав до суду на автора книжки про Стуса Вахтанга Кіпіані наприкінці серпня 2019 року. Він заперечує дев’ять епі-зодів з неї та вимагає заборонити її розповсюдження.

«Справа Василя Стуса», яка вийшла торік у видавництві Vivat, містить документи з архіву колишнього КДБ УРСР про цю резонансну справу, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів.

Медведчук був призначений державним адвокатом Стуса, коли його в 1980-у заарештували вдруге.

Як повідомив історик і журналіст Вахтанг Кіпіані, він разом зі своїм захистом подасть апеляцію на рішення суду першої інстанції щодо заборони продажу книжки до усунення з неї інформації про народного депутата Віктора Медведчука. «За годину книгу «Справа Василя Стуса» розкупили знов. Усі склади порожні — прювєт куму Путіна. Але новий наклад знову буде! Тому раджу робити замовлення або на сайті видавництва Vivat, або пишіть мені в месенджер. Ці замовлення будуть відправлені в першу чергу. Ми подамо апеляцію на це ганебне рішення судді Заставенко. Її голос тремтів — соромно було, певно» — написав він у Фейсбуці.

Зі свого боку адвокат Кіпіані В’ячеслав Якубенко поінформував, що цю книжку (з усіма оскарженими фрагментами) можна вільно друкувати й купувати, принаймні до розгляду справи в апеляційній інстанції.

«Після рішення суду книгу «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані розкупили за лічені хвилини й у видавництві, й у решти дистриб’юторів. Ми прийняли рішення додрукувати новий наклад, поки рішення суду не вступило в силу, і ми маємо на це право. Передзамовлення на книжку можна зробити тільки в інтернет-магазині Vivat та особисто в автора Вахтанга Кіпіані», — йдеться у повідомленні видавництва Vivat. Там також поінформували, що новий наклад орієнтовно очікується 2 листопада і що роздрібна ціна на книжку не змінилася й становить 260 грн. «Ми не хочемо спекулювань на гарячій темі і закликаємо не робити цього й інших книжкових дистриб’юторів», — зазначило видавництво.

На ситуацію із забороною друкованого слова відгукнулися й політичні сили.

«Правду про Василя Стуса не сховати! І навіть рішення суду щодо книги «Справа Василя Стуса» на користь Медведчука не здатне це зробити. «Голос» завжди стоятиме на боці правди і справедливості. Тому ми закупимо 100 книг про Стуса для шкіл та бібліотек», — заявили у цій партії.

«Європейська солідарність» назвала заборону книги про Стуса сценарієм повернення в орбіту «русского міра». «Рішення суду запроваджує в незалежній Україні класичну цензуру, притаманну для відсталих тоталітарних країн, і перекреслює усякі перспективи побудови в Україні вільного демократичного суспільства. Повзучий реванш «п’ятої колони» Кремля вже дійшов до заборони історичної правди щодо репресій тоталітарного режиму проти видатного діяча української національно-визвольної боротьби», — йдеться в заяві «ЄС».

У цій партії підкреслюють, що кожен політик має нести відповідальність за власні дії, тому спроба Медведчука приховати свою роль у «справі Стуса» є спробою викривити факти, а заборона поширювати історичну книгу з достовірними даними повертає нашу державу в часи сталінських репресій, коли все українське знищувалося. Водночас «Європейська солідарність» вважає подібне «правосуддя» неприпустимим і закликає всі полі-тичні сили, які беруть участь у виборчому процесі, надати публічну оцінку таким діям проросій-ської «ОПЗЖ».

В Офісі Президента скандал із спробою повернути в Україну цензуру назвали «резонансним «літературним» рішенням суду» і поінформували таке:

«Взяли до відома рішення Дарницького районного суду міста Києва щодо книги «Справа Василя Стуса». Також взяли до відома заяви автора книги Вахтанга Кіпіані та представників видавництва про намір подати апеляцію. Це, щонайменше, свідчення того, що суспільство готове відстоювати свої права.

Безумовно, здивовані деякими формулюваннями у вказаному рішенні. Хоча не ставимо під сумнів незалежність судової гілки влади.

Однак, оскільки ця книга є опрацюванням реальної репресивної кримінальної справи проти Василя Стуса, яка була порушена в СРСР та за якою він був засуджений, вважаємо дивним визначення позивача Медведчука В.В. як «персонажа (дійової особи) твору». Більшу частину змісту книги становить точний передрук матеріалів кримінальної справи. Тобто суто документальна основа книжки не викликає найменших сумнівів. Отже, саме за цією логікою книги, Медведчук В.В. є учасником справжнього процесу, який мав місце в історії, а не просто «персонажем твору». Поведінка учасника проаналізована виключно на підставі документально зафіксованих фактів, які не є продуктом літературної творчості авторів і літературною вигадкою.

Наголошуємо при цьому, що цензура в Україні прямо та недвозначно заборонена Конституцією. У будь-яких проявах.

Виходимо з того, що наукові дослідження історії, опрацювання матеріалів історії нашого народу, зокрема за допомогою інструментів публіцистики, не можуть обмежуватися через емоції окремих учасників подій минулого. Незалежно від сьогоднішнього статусу та політичної позиції цих учасників.

Закликаємо всіх громадян мати сміливість чесно дивитися на події минулого нашого народу та дії або бездіяльність окремих осіб».

Зі свого боку Міністерство культури виступило з рекомендацією прочитати книгу про Василя Стуса, яку суд заборонив розповсюджувати без дозволу Віктора Медведчука. Міністр Олександр Ткаченко у Facebook написав:

«Книга про справу щодо Василя Стуса та Медведчук. Творець «темників» вирішив знову виступити у звичній для себе ролі цензора та на допомогу йому прийшов український суд. Якими б емоційними не були вислови автора, але тепер про роль кума Путіна у справі засудження радянською системою українського письменника знатимуть у рази більше людей. Так само, як його спроба заборонити роботу журналістів підштовхнула до Помаранчевої революції. Коротше, #МКІП рекомендує книгу до читання. І поки справа буде в апеляції — особисто закуплю частину накладу для національних бібліотек».

Юристка-правозахисниця, народна депутатка ВР VIII скликання Олена Сотник у своєму блозі написала:

«Що ми як суспільство робимо далі із забороною книги «Справа Василя Стуса»? Зараз це ключове питання.

1. Видавництво Vivat продовжить друк книжок — рішення суду не набрало законної сили.

2. Десятки тисяч розкуплять книжку — я у вас вірю!

3. Буде подано апеляцію.

4. Ми «вийдемо» з ФБ і, як мінімум, усі ті, хто запостив своє обурення, фізично прийдемо під стіни апеляційного суду. Вахтанг Кіпіані точно інформуватиме про перебіг судового розгляду.

5. Судді не будуть ганьбитися і перестануть служити комусь, але послужать правді та правосуддю. Це і для них стане історичним днем.

Все буде добре! Все буде Україна! Стус мріяв про це, а ми маємо втілити».

Митрополит Православної церкви України Епіфаній, коментуючи рішення Дарницького райсуду Києва щодо книги «Справа Василя Стуса», заявив, що український народ продовжує виборювати право знати свою справжню історію.

«Суспільство змушене протистояти посяганню на свободу слова як на основоположне право людини, без якого неможлива правова країна, у якій ми всі прагнемо жити. У ці дні кожен, хто боронить правдиву українську історію та пам’ять про Василя Стуса, відгукується на заклик великого поета та дисидента: «Усі, хто проти диктатури, — встаньте!». Реакцією на вчорашнє рішення суду український народ доводить: тиранія радянського союзу більше ніколи не матиме місця у нашій демократичній незалежній державі, як би цього не хотіли і не домагались совєцькі адепти», — заявив митрополит ПЦУ в Facebook.

За його словами, «правда про їхню негідну діяльність уже добре відома і буде поширюватися й далі — її неможливо ув’язнити, заборонити чи приректи на несправедливу смерть».

«Ми неодноразово були свідками, як українську історію замовчували, змінювали, маскували. Зокрема, як спотворювали історію нашої Церкви. Та правда завжди перемагає, вона є тим світлом, що долає будь-яку темряву. Ба більше, що ретельніше її намагаються приховати, то більш яскравою та очевидною вона стає. Саме тому світла пам’ять про Стуса завжди житиме в українському серці, незважаючи на будь-які заборони. Адже Стус справді був завжди вільним, навіть під час свого ув’язнення в радянській камері», — наголосив митрополит.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua