Переглядів: 738

Коронавірусна пастка

Напевно, знаєте, що карантин в Україні за рішенням Кабміну продовжено до 31 грудня. Це, вважають можновладці, найдієвіший механізм для запобігання поширенню коронавірусу. За ускладнення ситуації можливе повернення до режиму самоізоляції, повна зупинка громадського транспорту, інші серйозні обмеження.

А ще Кабмін виділив Міністерству охорони здоров’я 2,9 млрд грн із фонду боротьби з коронаві-русом для здійснення заходів, спрямованих на локалізацію спалахів хвороби, та вдвічі збільшив витрати на доплати військовим, медикам, полі-цейським та іншим працівникам, які займаються ліквідацією наслідків пандемії.

Рішення Кабміну опираються на реальну ситуацію з поширенням небезпечного вірусу, який активно заганяє нас у пастку.

На ранок 21 жовтня Україна знову побила всі дотеперішні антирекорди: за останню добу діагноз «інфікований» поставлено 6719 особам, кількість госпіталізованих вперше перевалила за тисячу — 1009 пацієнтів потребують стаціонарного лікування, аж 141 людина померла. COVID-19 набирає стрімких обертів і на Одещині: за останню добу у нас зафіксовано 614 нових інфікувань (470 з них — у самій Одесі). За темпами поширення ковіду наша область опинилася на другому місці. Сумне лідерство за останню добу мала Харківщина, де виявлено 713 нових інфікувань.

Станом на 20 жовтня в Україні було заповнено 68,4% ліжок, призначених для лікування хворих на COVID-19. Загалом у медустановах країни зайнято 33919 ліжок, про що свідчать дані МОЗ.

У Донецькій і Луганській областях критична ситуація із заповненням ліжок для пацієнтів з коронавірусом (100%), напружена — в Одеській (96,6%), Сумській (88,7%) та Вінницькій (80,2%). Менше половини лікарняних ліжок зайнято лише у двох областях — Кіровоградській (49,2%) та Житомирській (49,8%).

До ослаблення карантину через критичний показник захворюваності не готова жодна область. У середньому по країні цей показник становить 195,7 за норми 40. Найгірша ситуація на Сумщині (342,9) та в Києві (209,7).

На 20 жовтня в Україні підтверджено за добу майже 5,5 тисяч нових випадків COVID-19. Стосовно нашої області, то за час пандемії захворіло 19343 особи, 295 померли.

Медичні заклади Одеси, інформує офіційний сайт міської ради, які проводять стаціонарне лікування пацієнтів з COVID-19, забезпечені необхідною кількістю дихальної апаратури, в тому числі кисневими концентраторами, а в опорних стаціонарах наразі є достатня кількість ліжок для госпіталізації пацієнтів (станом на 16-у годину 20 жовтня були вільні 94 ліжка. У разі необхідності додаткові ліжка будуть розгорнуті навіть на території місцевих спортивних комплексів.

Не дай Боже, щоб ми до такого дійшли. Однак…

Президент держави 20 жовтня повідомив: якщо матимемо щодоби понад 9,5 тисячі інфікованих, влада буде змушена запроваджувати жорсткий карантин.

У свою чергу головний по МОЗу Максим Степанов того ж дня на брифінгу розповів, що розроблено алгоритм дій відповідно до чотирьох рівнів небезпеки, бо саме до четвертого, найтяжчого, таки можемо дійти. Це коли ресурси системи охорони здоров’я будуть вичерпані, себто щоденна кількість випадків дійде до 20 і більше тисяч хворих на коронавірус. У такому разі МОЗ запровадить активацію протоколу медичного сортування з пріоритетом надання медичної допомоги.

Усі швиденько прочитали, що ж таке медичне сортування, або тріаж. А це процес визначення пріоритету надання допомоги пацієнтам залежно від складності їхнього стану. Воно ефективно розподіляє надання допомоги хворим, коли ресурсів недостатньо для надання допомоги всім і негайно.

Медичне сортування — це досить жорстока, але вимушена дія медиків і рятувальників під час масштабної загрози, про що маємо знати, оскі-льки ситуація з поширенням коронавірусу дуже серйозна.

Отже, за такого, не приведи Господи, розвитку ситуації, пацієнтів ділитимуть на три категорії: тих, хто, швидше за все, виживе, незалежно від допомоги, яку отримає; тих, хто, швидше за все, помре, незалежно від допомоги, яку отримає; тих, для кого негайна допомога може позитивно вплинути на результат.

Про те, що пенсіонерів та інвалідів буцімто ніхто, в разі погіршення ситуації, не рятуватиме, й говорили між собою у трамваї три немолоді жінки, засуджуючи такий підхід до хворих, і відверто розсилаючи прокльони в усіх напрямках.

Ніколи не пристаю до розмов у громадському транспорті, але не втрималася і запитала, чому вони не в масках. Ні, до салону пенсіонерки зайшли в масках, інакше б туди не впустили, однак, зручно вмостившись, хутко стягнули їх, щоб не заважали «предметній» розмові.

«А ми не хворі!», — відреагувала одна з них. Інша при цьому голосно чхнула.

«Направду!», — радісно вигукнули жінки.

Ото і вся наша відповідь на пандемію, ото така наша суспільна свідомість і соціальна відповідальність.

Захисна маска — це найефективніший і найдешевший засіб убереження від зараження. Цього вже ніхто не ставить під сумнів.

Холодна погода, яка невдовзі змінить відносно теплі осінні дні, загрожує поширенням сезонних недуг. На COVID-19 та грип можна заразитися одночасно, й тоді існує ризик тяжкого ураження легенів, складного перебігу хвороби та навіть непоправного. Про це застерігає пресслужба Центру громадського здоров’я МОЗ України.

«Грип і коронавірусна інфекція — це небезпечні та високозаразні захворювання, які можуть мати як легкий перебіг, коли можна лікуватися вдома під наглядом сімейного лікаря, так і важку форму, яка може призвести навіть до летальності. Хвороби схожі за симптомами — гарячка, кашель, втома, способом передачі — краплинним шляхом», — йдеться у повідомленні.

Медики нагадали базові рекомендації, виконання яких дасть змогу уникнути або мінімізувати ризики інфікування:

• ретельно та часто мийте руки близько 40 секунд;

• тримайте дистанцію 1,5 — 2 метра від інших;

• там, де дотримуватися дистанції неможливо, одягайте захисну маску;

• не торкайтеся очей, рота, носа;

• кашляйте та чхайте у згин ліктя чи в одноразову хустинку;

• якщо з’являються симптоми захворювання, — не ходіть на роботу, до магазинів, у гості, а терміново телефоном звертайтеся до лікаря і суворо дотримуйтеся його рекомендацій;

• за появи симптомів COVID-19 необхідно забезпечити самоізоляцію і негайно зателефонувати своєму сімейному лікарю. Пацієнти, у яких не було підписано декларацію з лікарем, можуть телефонувати на «гарячу лінію» Центру невідкладної медичної допомоги 15-50;

• пацієнт із лабораторно підтвердженим діагнозом COVID-19, який перебуває на амбулаторному лікуванні, повинен негайно інформувати сімейного лікаря про будь-яке значне погіршення стану здоров’я. Це дозволить своєчасно скоригувати лікування або госпіталізувати хворого в разі потреби.

Наголошується, що одним із способів запобігання грипу є вакцинація, проте щеплення від грипу не захищає від COVID-19. Наразі вакцини від коронавірусної інфекції, яку схвалили б у ВООЗ, як і стовідсотково дієвих ліків для подолання хвороби, не існує. Ми можемо лише стримувати масштаби поширення захворювання. І відповідальність за це лежить на кожному з нас.

Хоча передвиборних спекуляцій навіть довкруж вірусної напасті предостатньо. Декому так хочеться бути обраним, що безсоромно обіцяє людям не лише добути і привезти на Одещину протиковідну вакцину, а й мало не береться сам її виготовити. Пустобріхи!

Ніна ЗАЛЕВСЬКА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua