Криниця — наш біль і наша тривога
Про прадавню і незвичайну криницю в Каїрах (про неї «ЧН» писали 27 липня), про народні традиції, легенди, пов’язані з нею, а також про бажання місцевої громади, образно кажучи, вдихнути в неї нове життя нещодавно повідала активна й небайдужа жителька цього села Неля Чорнобиль.
Порушена жінкою проблема нині стосується практично кожного населеного пункту Лиманського району, а, мабуть, і всієї області. Бо теперішній стан криниць — то наш біль і тривога наша.
В останні десятиліття, коли розвиток науки й техніки у світі вийшов, так скажемо, на захмарні висоти і вода, в даному разі — до сільських осель, виробничих та інших об’єктів, подається водогонами, у значної частини людей відпала потреба користуватися криницями, доглядати за ними. Ми вже звикли до того, що вода — річ звичайна і надходитиме до наших домівок скрізь, куди треба, безперебійно. При цьому часто забуваємо, що таке ставлення до питної води як незамінного елементу нашого життя — зверхнє. Бо ніхто не застрахований від природних катаклізмів, внаслідок яких може припинитися постачання електроструму, а відтак і подача води. У таких випадках кожен з нас швиденько згадує про криниці, які, за умови належного за ними догляду, у скрутний час можуть напоїти людей такою живильною вологою.
Старожили Доброслава пам’ятають, що колись на території селища, ще до появи водогону, було більше десятка криниць, які в повному обсязі забезпечували і його жителів, і місцеві організації та підприємства питною водою. Та сьогодні багатьох з них уже й не знайдеш, а ті, що залишилися, по суті, не відповідають своєму призначенню. Втім, це стосується усіх, без винятку, населених пунктів району. Тож чи не настала пора серйозні-шого та відповідальнішого ставлення і влади, і громад до цього вкрай важливого питання, до включення його як першочергового до порядку денного? Без перебільшення скажу: криниці — це об’єкти стратегічного призначення. Потрібно дбати і про кожне віднайдене джерельце питної води. Бо ж, мабуть, ні для кого не є секретом, що кількість прісної води, придатної для споживання людиною, у світі з кожним роком зменшується.
На мою думку, криниці на території всіх наших сіл, селищ, містечок мають бути відновлені, впорядковані й обов’язково передані на баланс місцевих комунгоспів.
А щодо відродження релігійних та народних традицій, пов’язаних з криницями, то тут нема жодних сумнівів: треба відроджувати. Адже вони спрямовані на добро і на користь людям.
Іван РАФАЛЬСЬКИЙ.
Лиманський район.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206