№ 60 (22178) субота 1 серпня 2020 року
Мінські угоди — інструмент дезінтеграції України
Що таке «мінський формат», кожен розумів по-своєму. Росія — як шанс внести зміни до української Конституції, щоб закріпити в ній статус контрольованих нею ж територій. Україна — як шанс припинити активну фазу війни (снайперське її продовження — це все ж менша кількість жертв) й отримати паузу для формування антипутінської коаліції.
Де ми в результаті опинилися, як діяти в гібридній війні, коли ми живемо в реальності пошуку союзників і в нав’язаних обставинами та агресором форматах взаємодії. Про це — в інтерв’ю «Укрінформу» (www.ukrinform.ua) зі співдиректором програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру ім. О.Разумкова Михайлом Пашковим.
Готові і рішучі
Міжнародні навчання «Сі Бриз-2020», які тривали сім днів, завершилися. Як ми вже повідомляли, через пандемію коронавірусу цьогоріч вони обмежилися лише морською фазою із залученням авіації. Загалом у них взяли участь близько двох тисяч осіб з восьми країн, понад 20 кораблів, а також літаки, гвинтокрили тощо. Крім України та США, вишкіл проходили військові Болгарії, Грузії, Норвегії, Румунії, Іспанії та Туреччини.
Під час заключного пресбрифінгу, який відбувся у телефонному режимі, керівники «Сі Бриз—2020» оприлюднили підсумки навчань і відповіли на запитання журналістів, підкресливши, що, попри зміну формату «Сі Бризу» на безконтактну форму, незмінною залишилася головна мета — підвищення безпеки в Чорноморському регіоні.
Як зазначив керівник навчання з української сторони капітан 1-го рангу Олексій Доскато, командири, штаби й екіпажі продемонстрували злагоджені дії з неухильним дотриманням норм міжнародного морського права.
Кораблі країн-учасниць здійснювали спільні тактичні маневрування, тренувалися в організації зв’язку, протимінних дій, передачі вантажів на ходу, відпрацьовували питання взаємодії з тактичною та морською авіацією, провели низку навчань з протиповітряної, протикорабельної та протикатерної оборони, морського перехоплення й огляду судна-порушника. Крім того, виконали завдання з посилення охорони й оборони важливих об’єктів морської інфраструктури та морегосподарського комплексу. Важливим іспитом для військових моряків стало виконання бойових вправ артилерійських стрільб по морських і повітряних цілях, а також навчання з боротьби за живучість та порятунку екіпажу корабля, що зазнав лиха.
Війна і вибори — дурниця. Головне — маневри
Навколо повного всеосяжного припинення вогню на лінії поділу підконтрольних і захоплених терористами територій Донбасу не припиняється суєта. Українські начальники, цивільні і військові, не перестають робити вигляд, що бойовики не стріляють, а якщо стріляють, то це так, дурниця. Після півночі 27 липня ні в кого з наших не поцілили. Чи є це результатом перемир’я, а чи терористи стріляти розучилися — хто розбере.
В очікуванні Кравчука
Ніхто не знає, чи є всеосяжне і повне перемир’я результатом миротворчості Президента Зеленського (включаючи спілкування з Путіним по телефону), а чи лише перепочинком перед новим загостренням ситуації. У Кремлі нічого не гарантують. Не мають права втручатися в «український внутрішній конфлікт». Від повторення подібних заклинань протягом шести років у будь-кого дах поїде.
Шлагбаум для гральної мафії
Депутати місцевих органів влади мають зупинити гральну мафію, якій дав зелене світло президент, наголосила в ефірі телеканалу «112.Україна» голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко.
Вона закликала місцеві ради ухвалювати рішення про заборону грального бізнесу на їхніх територіях, зауваживши, що саме представники місцевого самоврядування можуть протистояти експериментам, які сьогодні влада ставить над країною.
На шляху до знищення селянства
Нині в суспільстві, а передусім серед селян та причетних до аграрної галузі людей, точаться запальні дискусії та висловлюються різні міркування щодо прийнятого недавно Верховною Радою закону про обіг сільськогосподарських земель, тобто про відкриття в Україні ринку землі (має вступити в дію наступного року), та наміри парламентарів ухвалити законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції», який зареєстрований у ВР під №3131.
Нижче — роздуми-занепокоєння на цю тему людини, яка все життя займалася проблемами сільського господарства і яка й зараз, будучи на пенсії, неабияк вболіває за справи на селі, переймається долею нашого селянства. Це — Олег Єфремович САВЕЛЬЄВ, де-путат першого скликання Верховної Ради, один з тих, хто підписав Декларацію про державний суверенітет України 1990 року, а в 1991-у підтримав Акт проголошення незалежності нашої держави.
Рішення — за вченими радими
На всеукраїнській селекторній нараді за участі прем’єр-міністра, представників профільних міністерств та місцевих органів влади, що відбулася 30 липня, йшлося, зокрема, і про підготовку до нового навчального року.
Щодо освітнього процесу у вищій школі. Як зауважив очільник уряду Денис Шмигаль, нинішнє законодавство гарантує вишам достатній рівень автономії та самоврядування, аби самостійно визначати форми організації навчання. Рішення — за вченими радами закладів вищої освіти, яким належить визначитися як з організацією, так і зі строками освітнього процесу на відповідних рівнях.
447 відмінників і справжній вундеркінд
Основна сесія цьогорічного зовнішнього незалежного оцінювання якості осві-ти уже стала історією. До участі у ній зголосилося 379493 особи, але не всі з них прибули у вказаний час до місць проведення тестування. Втім, як запевнили в Міністерстві освіти і науки, ЗНО-2020 пройшло без суттєвих порушень і з дотриманням правил епідеміологічної безпеки.
На пресбрифінгу щодо попередніх результатів ЗНО та початку вступної кампанії у міністерстві повідомили, що загалом було проведено 913995 тестувань — це 74,5 % від запланованої кількості. «Традиційно найпопулярнішими навчальними предметами стали українська мова і література, історія України та математика. Також цьогоріч учасники активно обирали географію, англійську мову та біологію. Менше зареєстрованих було з фізики, хімії, іспанської, німецької та французької мов», — зазначив т.в.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет.
Невільники наших днів
Не всі безробітні поспішають шукати кращої долі за кордоном. Багато з них, а переважно жінки, намагаються заробити на життя не виїжджаючи за межі України. У селі, скажімо, можна знайти сезонну роботу в полі, але як прожити рік? Тому їдуть з надією у великі міста. Зокрема і в Одесу. А зважаючи на наплив робочої сили ще й із сусідньої Молдови, конкуренція серед охочих влаштуватися у приватні будинки прибиральницями, куховарками, гувернантками, покоївками, нянями, сиділками, двірниками, садівниками, охоронниками дуже висока.
Цю ситуацію і враховують агентства з працевлаштування. Деякі з них ставляться більш-менш шанобливо до претендентів на робочі місця, беруть певні зобов’язання щодо захисту їхніх інтересів. У договорах низки фірм зазначається, що наймач зобов’язується створити нормальну психологічну обстановку для роботи, а у випадку образи працівника останній має право розірвати угоду.
«Якщо слово не горобець...»
Сергій Мефодовський народився 1947 року в с. Шершенці Кодимського району. Вищу освіту здобув в Одеському університеті ім. І.І. Мечникова, закінчивши в 1970-у факультет української філології. Звідтоді незмінно викладає українську мову та літературу в Ульянівській ЗОШ Миколаївського району. Вчитель-методист вищої категорії. Відмінник освіти України. Учасник обласних ярмарків педагогічних ідей та технологій.
«Увібравши в себе красу природи рідного поді-льського села Шершенці, що на Кодимщині, та збагативши материнське слово одеськими філолого-університетськими студіями, він якось уранці прокинувся молодим учителем української мови та літератури сільської школи, і відтоді… залишається вірним своєму далекому — але не глухому! — селу; скромній, але відданій одвічному покликанню школі; і, звичайно ж, широкому захопленню всього свого життя — лірико-філософській поезії, народному гумору та газетно-публіцистичному слову», — так написав у передмові до книжки С.І. Мефодовського «Дякую долі» академік, член НСПУ Богдан Сушинський, назвавши цю передмову «Хроніка сільського інтелігента».
Горить навіть Арктика
Червневі пожежі в Арктиці призвели до викидання в атмосферу рекордного за 18 років спостережень місячного обсягу забруднюючих газів, повідомляє New York Times з посиланням на доповідь Європейського центру середньострокових прогнозів погоди.
Загалом, зазначає видання, в результаті пожеж у червні в атмосферу потрапило 59 мільйонів метричних тонн, що більше за річний обсяг викидів CO2 у Норвегії.
Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206