№ 56 (22174) субота 18 липня 2020 року

Переглядів: 2349

Свято суверенітету

16 липня народ України відсвяткував ювілей — тридцятиріччя відновлення державного суверенітету. Це свято для нашої країни не менш важливе, ніж День Незалежності. З дня прийняття Декларації про державний суверенітет Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки ХІІ скликання розпочався незворотний процес розпаду Радянського Союзу. Процес був ініційований і затверджений вищим законодавчим органом нашої країни — країни-засновниці і рівноправного члена Організації Об’єднаних Націй.

З волі народу

На всіх етапах утвердження державної незалежності влада посилалася на волю українського народу, виражену в декларації. Проголошення Акта про незалежність 21 серпня, рішення про проведення референдуму 1 грудня 1991 року — все це спиралося на Декларацію про державний суверенітет, випливало з її духу і букви. І становило єдиний корпус документів легалізації нової держави.

Переглядів: 412

Музична зустріч на сходах філармонії

В Одесі чимало місць, де можна просто неба влаштовувати концерти. Одна з таких чудових локацій — мармурові сходи збудованої у стилі неоренесансну Одеської філармонії, оточені ростральними колонами, на яких красуються кораблі.

Навряд чи головний архітектор Одеси Олександр Бернандацці, котрий зводив цей шедевр 120 років тому, міг уявити, що сходи Біржі стануть прекрасною сценою для концерту, який проходитиме під час карантину та в умовах самоізоляції.

Переглядів: 422

Чорний понеділок

У четвер, 16 липня, в Арцизі провели в останню путь нашого захисника-героя Євгена Чумаченка, який поліг, оберігаючи від новітньої московської орди спокій кожного з нас і боронячи суверенітет нашої держави.

«Внаслідок прицільного ворожого обстрілу позицій українських військ у районі проведення Операції об’єднаних сил загинув військовослужбовець 79-ї окремої десантно-штурмової бригади, солдат Євген Олександрович Чумаченко», — повідомили побратими у соцмережах.

Йому було лише 32 роки. Вдовою залишилася молода дружина, сиротами — двійко діток.

Рідними для героя були Ізмаїл та Арциз.

Він захищав нас усіх. Страшно про таке навіть писати, але на офіційних сайтах одеських ОДА та облради не знайшлося й клаптика місця, аби повідомити про цю важку втрату, висловити рідним полеглого воїна бодай кілька слів співчуття…

Переглядів: 437

Міхаель МОЗЕР: «Ніколи не сприймав українську та російську як близькі мови»

«А я вас люблю. Дуже! Кращих, ніж ви, нема. Тому я став українцем», — напише 4 липня у Фейсбуці австрійський професор Міхаель Мозер перед довгоочікуваним відльотом до України. У Києві на нього давно чекає дружина-українка, однак через пандемію коронавірусу дістатися сюди не так просто.

Ще на початку травня він почав займатися отриманням спеці-ального дозволу на в’їзд. Утім, відповідний запит через австрі-йське посольство до компетентних українських структур залишався без відповіді впродовж тижнів. Адже Україна заборонила в’їзд іноземцям, а правила перетину кордону для кожної з країн лише напрацьовувалися.

Переглядів: 419

Єдиний алгоритм

Є факт, який не спростувати: завтра нашій газеті сповниться 103 роки.

Дата хоч і не кругла, але, погодьтеся, вагома. Навряд чи ще десь в Україні збереглися такі поважні за віком видання. В Одесі — точно ні. Була спроба реанімувати одне, продовживши його перервану на століття історію, однак про якусь автентичність тут і не йшлося. Втім, нема вже тої газети з єром у назві: щоб не «роздержавлюватися», тобто стати незалежною, в тому числі й фінансово, — закрилася.

Переглядів: 425

Повернення Людмили Семикіної

Художня виставка портретів, етюдів, ескізів «Одеса. Порт. Люди», на перший погляд несподівана у такій, здавалось би, віддаленій від мистецтва структурі — Сервісному центрі морського та річкового транспорту, стала, проте, цілком логічним наративом у сучасному контексті.

Унікальність цієї виставки в тому, передовсім, що вік цих робіт вже давно перейшов півстолітню межу. Як і в тому, що вони перебувають осібно від панівного тоді методу соцреалізму, а в контексті особистості художниці сприймаються як вияв творчої розкутости, самостійности та неабиякої особистої мужности.

Переглядів: 432

Було два, а є вже дев’ять

Уже три місяці в повному обсязі працює Програма медичних гарантій — пацієнти отримують безкоштовну медичну допомогу, за яку медзакладам платить Національна служба здоров’я України.

Одещина — на п’ятому місці за кількістю таких виплат: 90 закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу, отримали 736 775 189 грн. Найбільше коштів серед спеціалізованих закладів області переказано Одеському онкодиспансеру — майже 80 млн за три місяці. Загальна сума договору цього закладу із НСЗУ на дев’ять місяців 2020-го — 259 млн грн. Це вп’ятеро більше, ніж за медичною субвенцією минулого року: тоді фінансування онкодиспансеру становило 51,3 млн грн.

Переглядів: 2354

Закритий від перевірок?

Співробітники спеціалізованого приватного пансіонату для літніх людей «Бабушкин дом» в Одесі не допустили на територію закладу для проведення перевірки моніторингову групу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. І це при тому, що, за даними поліції, там фіксувалися випадки зараження на гостру респіраторну інфекцію COVID-19.

«Моніторинговий візит не відбувся — групу не допустили на територію закладу. Його працівники повідомили, що у зв’язку з карантином пансіонат закритий для відвідування, вхід на територію можливий винятково за рішенням суду. При цьому на вході до закладу жодної інформації про карантин нема. Працівники не змогли сказати, згідно з яким нормативним актом вони здійснюють обмежувальні заходи», — йдеться у повідомленні пресслужби секретаріату омбудсмена.

Переглядів: 384

Ще на місяць, а то й більше

Міністерство охорони здоров’я готує проєкт постанови, яким адаптивний карантин продовжать ще щонайменше на місяць, повідомив міністр Максим Степанов в інтерв’ю центральним ЗМІ.

«У нас 31 липня закінчується карантин. Через ту епідемічну ситуацію, яка зараз є, ми не можемо відмовитися від обмежувальних заходів. Тому будемо їх продовжувати», — пояснив очільник МОЗ, зазначивши, що міністерство пропонує внести корективи у правила адаптивного карантину. Які саме — довідаємося найближчими днями.

Переглядів: 388

Демографічно старі

Чисельність постійного населення Одеської області на 1 січня 2020 року становила 2366,2 тисячі осіб.

За статтю переважали жінки — 53%. Тут варто сказати про таку тенденцію: якщо у вікових групах до 39 років за кількісним складом домінують чоловіки (найвищий цей показник у віковій групі 35—39 років — на тисячу жінок припадало 1135 чоловіків), то в наступних, старших групах співвідношення поступово змінюється на користь жінок. У результаті на кожну тисячу жінок у середньому припадав 891 чоловік. Серед районів цей показник найвищий у Болградському й Тарутинському — по 954, найнижчий — 820 — в Овідіопольському.

Переглядів: 395

Почути і допомогти

У Сараті відбулася зустріч фермерів та сільгоспвиробників Бессарабії, які постраждали від посухи, виноробів нашого краю і науковців з міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігорем Петрашком, головою Одеської ОДА Максимом Куцим, іншими посадовцями.

Йшлося, звісно, про розвиток галузі, але передусім про те, як держава може і планує підтримати людей від землі, котрі цьогоріч, окрім усіх проблем, зумовлених пандемією коранавірусної хвороби, зазнали ще й нищівного удару від природи: спочатку — нечувана посуха, потім — зливи, град, підтоплення…

Переглядів: 2404

Юлія ТИМОШЕНКО: «План колонізації не пройде»

Спільними зусиллями фракції «Батьківщина» та людей, які прийшли під стіни Верховної Ради, вдалося не допустити ухвалення закону про скорочення кількості районів із 490 до 133.

«Дякую кожному, хто прийшов сьогодні під Верховну Раду! Разом ми змусили президента та його монобільшість зняти з розгляду постанову про глобальне скорочення районів! Це наша спільна перемога! Не дозволимо «слугам народу» ухвалювати антинародні рішення!» — наголосила голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко під час спілкування з людьми, які приїхали з регіонів України, аби відстояти інтереси своїх громад.

Переглядів: 394

За недопалок — до 2550 гривень штрафу

У новому законопроєкті, який підготував Комітет із питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради, пропонується суттєво підвищити штрафи за викидання сміття та недопалків із вікон і дверей автобусів, маршрутних таксі, тролейбусів або трамваїв, а також за борт річкового чи маломірного судна.

З підписанням Угоди про асоціацію з ЄС Україна взяла на себе зобов’язання навести порядок на ринку відходів, що передбачає впровадження низки європейських стандартів поводження з ними. Йдеться, зокрема, про директиву, положення якої покладають на держави обов’язок впровадження ефективних, пропорційних та переконливих санкцій за порушення вимог поводження з відходами.

Переглядів: 506

Вдивляючись у себе...

У виставковому центрі «Регтайм» Одеського музею західного та східного мистецтва відкрилася персональна виставка чорно-білої фотографії Ганни Коренєвої «Вдивляючись у себе».

Ганна Коренєва — відома одеська тележурналістка, авторка та ведуча цікавих, насичених програм на теми культури.

Переглядів: 384

Болючі паралелі

Лист-роздум до редактора газети «Чорноморські новини», написаний удосві-та 16 липня 2020 року, в переддень, коли у Верховній Раді мали розглядати (але на якийсь час передумали) маніпулятивний проєкт закону якогось «слуги народу» про існування української мови… в Україні.

Шановний Іване Володимировичу!

Звертаюся до вас з цим відкритим листом не лише тому, що вважаю вас носієм совісті і честі української журналістики, але й з думкою про те, що мого листа прочитають українською мовою громадяни та мешканці, зокрема й учителі та бібліотекарі (бо і мою творчість вивчають у школах Одещини), яким болить те, що болить мені й кожному гідному нащадку нашого славного українського роду.

Переглядів: 386

Марина ЦВЄТАЄВА. Стихи к Чехии

Сентябрь

І

Полон и просторен
Край. Одно лишь горе:
Нет у чехов — моря.
Стало чехам — море
 
Слёз: не надо соли!
Запаслись на годы!
Триста лет неволи,
Двадцать лет свободы.

Переглядів: 443

Колоритна й гостинна Одещина

Після Херсонщини (див. «ЧН» за 16 липня) учасники престуру президентського проєкту «Мандруй Україною» подорожували нашою Одещиною. За два дні побували у відомих і не зовсім, багатолюдних і цілковито «диких» для відпочинку місцях.

Завдяки «Міжнародним авіалініям України» всього за годину дісталися з Києва до Одеси. Привітавшись з вечірнім причорноморським містом, уранці разом з журналістами провідних національних телеканалів, головою Державного агентства розвитку туризму Мар’яною Олеськів і представниками Одеської ОДА вирушили знайомитися з цим колоритним краєм.

Переглядів: 381

Спільно з румунськими колегами

У рамках операційної програми «Румунія — Україна 2014—2020» Головне управління ДСНС України в Одеській області разом з інспекторатом із надзвичайних ситуацій «Делта» повіту Тульча (Румунія) реалізують проєкт «JERAD — спільне реагування на надзвичайні ситуації навколо Дунаю».

Метою проєкту, інформує офіційний сайт управління, є підвищення рівня безпеки населення шляхом удосконалення професійної спроможності аварійних служб до реагування на можливі надзвичайні ситуації.

Переглядів: 347

Підземні сміттєві контейнери

В Одесі реалізували пілотний проєкт з облаштування підземних контейнерів для зборання твердих побутових відходів: сьогодні у трьох місцях на Приморському бульварі встановлені вісім таких баків.

Як зазначив міський голова Геннадій Труханов, до втілення цього проєкту Одеса йшла не один рік. Вивчали як європейський досвід, так і місцеві особливості зберігання й вивезення твердих побутових відходів.

Переглядів: 912

Українці і поляки — один народ?

Питання крові — це головне питання історії людства. Нагромаджуючи впродовж життя матеріальні блага, кожна звичайна людина завжди намагається передати їх у спадок найближчій по крові людині: батько і матір — синові чи дочці, братові або сестрі тощо. Люди часто готові віддати життя за своїх кревних родичів, за свій народ. Тисячі років історії людства тривали династичні війни. До певної міри, навіть най-кривавіша війна всіх часів і народів — Друга світова — також мала чітко окреслену расову складову. Люди, що ведуть осмислений, а не рослинний спосіб життя, завжди прагнуть дослідити свій родовід на сотні років углиб віків. Міфи про братерську кров часто є засадничими у формуванні імперських ідеологій. Як-от Російська імперія і міф про триєдність росі-йського народу: великороси, малороси, білоруси.

Що відрізняє міф від наукової теорії? Відсутність наукової аргументації у першому випадку і наявність її — у другому. Ми вже писали в попередній статті про те, що формула крові народу, тобто набір частот, з якими зустрічаються серед нього різні групи крові, може слугувати тим маркером, за яким можна дослідити його спорідненість з іншими народами світу [1, 2]. Тепер ще раз повертаємося до цього питання, послуговуючись цього разу статистичними даними, що охоплюють практично всі країни світу, і беручи до уваги резус-фактор крові [3].

Переглядів: 2423

Ненажерлива мишва і Ко

Щороку у світі при зберіганні від комірних шкідників губиться до 25% зібраного зерна, істотно знижуються його харчові, фуражні та посівні якості. Загалом планетарні втрати хлібних запасів оцінюються у 5 млн тонн, інформує SuperAgronom.com.

До слова, головними винуватцями втраченого збіжжя ми визнаємо мишей, хоча зібраний урожай псують понад 400 видів комірних шкідників, 116 видів з яких виявлені в Україні. Тішить бодай  те, що повний набір ніколи не присутній в одному господарстві одночасно. У більшості випадків дошкуляють 4–5 видів.

Переглядів: 2478

Найтепліша п’ятирічка

У зв’язку з активним таненням льоду, глобальна температура на планеті підвищуватиметься на 1 — 1,5 градуса кожні п’ять років, повідомляє Тhe Guardian.

Всесвітня метеорологічна організація застерігає: якщо кліматична ситуація не зміниться, то поступове підвищення температури призведе до хаосу. Такий висновок зроблено на підставі аналі-тичних матеріалів, отриманих від центрів прогнозування клімату в Австралії, Китаї, США, Великобританії та ще дев’яти країнах.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net