№ 54 (22172) субота 11 липня 2020 року

Переглядів: 430

За героїзм і самопожертву

Під час візиту на Одещину Президента України (про який «ЧН» розповідали в попередньому номері) Володимир Зеленський вручив ордени «Золота Зірка» рідним загиблих Героїв України — викладачки вищої математики та інформаційних дисциплін Одеського коледжу економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу Ганни Бортюк і командира відділення пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС в Одеській області, прапорщика служби цивільного захисту Сергія Шатохіна.

Найвищі нагороди держави отримали чоловік Ганни Бортюк Микола і дружина Сергія Шатохіна Людмила.

Переглядів: 405

Тарас КРЕМІНЬ: Я не називав би Південь російськомовним

Шляхом рейтингового голосування Кабінет міністрів призначив на посаду Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.

Він — народний депутат VIII скликання. Був головою підкомітету з освіти Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти. Член Національної спілки журналістів України, Національної спілки краєзнавців України. Член наглядових рад Київ-ського університету імені Бориса Грінченка та Національного авіаційного університету.

Син знаного українського поета, лауреата Шевченківської премії Дмитра Кременя.

Тарас Кремінь — один із співавторів закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ухваленого 16 липня 2019 року. Цим законом, власне, й передбачене створення абсолютно нових інституцій, яких не було досі в історії України — посади Уповноваженого із захисту державної мови та Секретаріату Уповноваженого.

Переглядів: 559

Сонцесвіт Лариси Дем’янишиної

Мій світе, малювати хочу світлом,
Святих небес торкатися крилом.
Сплітати кольори у музику одвічну,
Єднати душі шовковим мостом…

                            Лариса ДЕМ’ЯНИШИНА.

Цими днями святкує гарний ювілей знана українська художниця, живописець, ілюстраторка, графік, член НСХУ і творчого об’єднання митців м. Южного «Новація», громадська діячка, багаторічна партнерка та користувачка Одеської національної бібліотеки Лариса Дем’янишина.

Народилася 1965 року в селі Селище Чернівецької області. Закінчила Одеське художнє училище ім. М.Б. Грекова і художньо-графічний факультет Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського, удосконалювала фах в Одеській міжнародній академії мистецтв ім. Леонардо да Вінчі. Педагоги з фаху — В. Полно-бродський, О. Слешинський, О. Волошинов та інші.

Пані Лариса — активна учасниця міжнародних, всеукраїнських та регіональних виставок, пленерів. Живе і творить у затишному місті Южному. Із 2004-го очолює тамтешнє відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка.

Переглядів: 2371

Хто переверне пісочний годинник

Наполегливе бажання шостого Президента України сконцентрувати владу в своїх руках зрозуміле. Більше року воно приносило Зеленському користь. Рейтинг глави держави був, наприклад, набагато вищий за рейтинг партії «Слуга народу», а рівень довіри до нього — за рівень довіри до уряду і парламенту. Але все має межу. Пісочний годинник політики тепер готовий перевернутися. З усіма наслідками.

Гілля, коріння і політичне сміття

Не втомлююся нагадувати, що Україна, згідно з Конституцією, є парламентсько-президентською республікою. Повноваження глави держави головним чином обмежені силовим блоком, сферою зовнішньої політики, а у внутрішній політиці здійснюються через голів місцевих адміністрацій. Це в ідеалі. На практиці президенти України завжди виходили за ці межі, а принцип поділу гілок (виконавчої, законодавчої та судової) влади реалізовувався, переважно, у міжнародних угодах і конвенціях. Задля краси правової системи.

Переглядів: 2509

Свято не за розкладом

З приємної нагоди — відновлення обслуговування користувачів — Одеська національна наукова бібліотека влаштувала свято «не за розкладом» — День відкритих дверей.

На нього з радістю завітали давні читачі, як то кажуть, «зі стажем», друзі книгозбірні, представники ЗМІ. Чимало прийшло і нових відвідувачів. Для гостей провели пізнавальну оглядову екскурсійну програму залами ОННБ. На книголюбів чекали експозиції та огляди старовинної літератури: «З історії стародруку» у відділі рідкісних видань та рукописів; «Раритетні та цінні матеріали з історії Одеси» у відділі краєзнавства «Одесика»; «Сторінками мистецьких журналів кін. ХІХ ст. — поч. ХХ ст.» у відділі мистецтв. Гостинно відчинила свої двері відвідувачам і літня читальня «Litera». У молоді, звісно, свої пріоритети — інтернет-центр, медіатека, комп’ютерний стіл, інтерактивна дошка… З незмінним успіхом пройшла й популярна серед наших друзів акція «Подаруй бібліотеці книгу», до якої долучилися не тільки одесити. Учасники свята «не за розкладом», взяли участь у лотереї — позмагалися за надихаючі призи від команди ОННБ.

Переглядів: 417

Не спасували перед негодою

Енергетики «Одесаобленерго» відновили енергопостачання всіх 83 населених пунктів, які постраждали від негоди 7 липня. Фахівці налагодили роботу 639 трансформаторних підстанцій та 63 ліній електропередачі.

Найбільше від сильного поривчастого вітру, грози та граду постраждали Подільський, Білгород-Дністровський та Ізмаїльський райони. До ліквідації наслідків негоди були залучені 45 бригад та 55 одиниць техніки, які працювали цілодобово.

Переглядів: 2549

Без рейдерів і без в’язниць?

Прес-сніданок журналістів у дворику Музею сучасного мистецтва Одеси з головними людьми країни, які відповідають за правовий захист населення, проходив у діловій і довірливій атмосфері. Питання були гострими, відповіді — щирими, спілкування — насиченим.

Про Одесу — «столицю» рейдерів, про те, що таке рейдерство в державних реєстрах, чим воно відрізняється від шахрайства, як вберегти громадян і бізнес від цього лиха, розповідала Ольга Оніщук, заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації, про реформу пенітенціарної системи та долю одеських в’язниць — Олена Висоцька, заступник міністра юстиції, а також Довідас Віткаускас, керівник проєкту ЄС «Право-Justice».

Переглядів: 488

Чого варта думка людей?

1 липня відбулася позачергова сесія обласної ради. Її терміновість свідчила про те, що розгляд винесених питань не терпить зволікань, бо Одещина має вагомі претензії до запропонованого урядом адміністративно-територіального устрою.

Нагадаємо, що проєктом постанови «Про утворення та ліквідацію районів» в Одеській області передбачено залишити лише 6 районів із 26 нинішніх. Тому й виникла нагальна потреба депутатів облради звернутися з цього приводу до найвищих державних органів. На їхнє переконання, з огляду на чималу віддаленість районних центрів, сервісних структур від сіл, та ще й за умови поганого стану місцевих доріг, таке об’єднання-скорочення може дуже негативно позначитися на життєдіяльності сільських громад. Відтак у зверненні висловлювалася пропозиція, утворити на території області не 6, а 8, а то й 10 районів. Як аргумент наводився той факт, що, скажімо, Львівська область, яка вдвічі менша від Одеської, матиме 7 районів.

Переглядів: 371

Фермерські господарства рентабельніші

За підсумками 2019 року рівень рентабельності виробництва у фермерських господарствах з більшості основних сільськогосподарських культур перевищив аналогічний показник по всіх підприємствах загалом.

Зокрема, рентабельність виробництва зернових культур у фермерських господарствах склала торік 14,5% проти 11,8% по всіх підприємствах, насіння ріпаку і кользи — 17,9% проти 9,4%, насіння соняшнику — 24,7% проти 23,5%, овочів відкритого ґрунту — 18,2% проти 7,0%, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, коментуючи нещодавно оприлюднені дані Державної служби статистики України щодо рівня рентабельності виробництва продукції в сільськогосподарських підприємствах.

Переглядів: 475

Кілійська прописка гімалайської ягоди

Особливу ягоду — гібрид ожини і малини, родом із Гімалаїв, яку ще називають малиною «Мяо-Мяо» або «Червоною шапочкою», вирощує у своєму господарстві фермер із села Шевченкове Кілійського району Дмитро Євдокимов.

Про цю непересічну людину і про його захоплення екзотичними рослинами часто розповідають місцеві онлайн- і друковані видання.

Переглядів: 449

...І маленьке буйволятко

У водяних буйволів, які минулого року оселилися на острові Єрмаков у Дунайському біосферному заповіднику, народилося маля.

Буйволятко почувається добре і перебуває під пильним захистом дорослих. Тож навіть сфотографувати його зблизька було досить ризикованою справою. Але Максиму Яковлеву це вдалося, за що йому подяка, зазначається на фейсбук-сторінці Rewilding Ukraine.

Переглядів: 402

Єдиний атлас життя

Біологи запропонували створити єдиний атлас живих істот на Землі. Робота над ним, сподіваються вчені, почнеться в найближчі два роки.

Попри високий ступінь розвитку сучасної науки, у світі й досі нема єдиного таксономічного атласу, куди увійшли б усі живі істоти на планеті. Створення такого атласу, впевнені біологи, позбавить плутанини, пов’язаної з повторним відкриттям видів, а також вирішить багато інших наукових проблем. І не тільки наукових.

Переглядів: 433

#ШахрайГудбай

8 липня «Фінансовий клуб» провів «круглий стіл» на тему «Як захиститися від шахрайства під час використання платіжних карток».

Як повідомив директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України Олексій Шабан, НБУ запустив масштабну програму боротьби з кібершахрайством, залучивши близько 50 учасників платіжного ринку.

Переглядів: 351

Про що «гомонять» кажани із Чорнобиля?

У рамках співпраці між Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником та Українським товариством охорони птахів (проєкт: «Полісся — дика природа без кордонів») завершено перший етап акустичного моніторингу кажанів на території зони відчуження.

Дослідження проводилися з метою збору даних про міграцію нічних ссавців під час репродуктивного періоду. Для цього на території заповідника встановили 10 точок спостереження, які обладнали ресиверами, що дозволяють фіксувати ультразвуковий сигнал, тобто записувати «голоси» кажанів. Після цього дані з них зчитуються та обробляються на комп’ютері. Зібрана інформація буде опрацьована спеціалістами Британського орнітологічного центру до кінця 2020-го — початку 2021-го.

Переглядів: 369

На Дунай повернулися пугачі

На волю, у природне середовище, переселилися троє молодих пугачів, які народилися на початку цього року в Одеському зоопарку, повідомляє громадська організація Rewilding Ukraine.

Завідувач секції хижих птахів зоопарку Віктор Пілюга перевіз пугачів до зовнішньої дельти Дунаю, де вони тимчасово оселилися у спеціальному вольєрі на території Дунайського біосферного заповідника. Птахи мають призвичаїтися до нового регіону, щоб визнати його своєю домівкою, тому зо два тижні вони перебуватимуть у вольєрі, а вже після цього їх випустять у дику природу.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net