Подружіться з мелісою
Меліса — одна з найвідоміших пряно-ароматичних і лікарських рослин. Доведено, що настоянка з неї заспокоює нервову систему, допомагає під час застудних захворювань і грипу, загальній слабкості організму, шлунково-кишкових недугах, хронічних катарах, астмі, неврозі серця, підвищеному кров’яному тиску, задишці. Радять її вживати і при анемії та мігрені. Настоянкою меліси полощуть рот при зубних болях і при захворюванні ясен.
Ефірні олії цієї рослини корисні для інгаляції — під час вдихання легко потрапляють у легені і мають дезинфікуючу та протизапальну дію. Вони також знімають біль і судоми, широко застосовуються як спазмолітичний, болезаспокійливий засіб при кольках.
Але запам’ятайте: для лікування треба збирати лише молоде листя і пагони до того, як рослина зацвіте.
Є й інші достоїнства меліси — кулінарні. Вона надасть особливого смаку багатьом стравам: — супу, соусам, овочевим гарнірам усіх видів, стравам з птиці і риби, салатам і навіть сиру. Для приправи найкраще підійде листя і трава перед цвітінням або на самому його початку.
А який смачний чай, а також домашні кваси, вина, пиво, компоти, якщо додати в них мелісу! Відомо, що французькі ченці включили її в рецепт лікерів. Дружать з нею і сучасні бармени — свіжі листочки заморожують у кубиках льоду і кладуть в освіжаючі напої та коктейлі.
Як приправу мелісу використовують і самостійно, і в комбінації з іншими травами. Скажімо, у компанії з естрагоном вона додасть тонку пікантну ноту і овочам, приготовленим на пару, й печеним яблукам. З меліси готують смачні тонізуючі й освіжаючі напої з ревенем, м’ятою чи іншими компонентами.
Використовують її і під час консервації овочів, особливо делікатесних, і при солінні помідорів та огірків — вона додає їм міцності і покращує аромат. Порошок сушеної меліси кладуть при засолюванні капусти.
Напевне, багатьох цікавить, як запастися мелісою на зиму. Звичайно ж, її треба засушити. Сушити потрібно при кімнатній температурі, аби не випарувалися ефірні олії, оскільки вони мають рідку консистенцію і за найменшого підігрівання легко випаровуються.
Зверніть увагу:
• меліса — дуже ніжна пряність, яка швидко втрачає свій аромат, тому використовувати її треба наприкінці приготування, а найкраще додавати до готових страв;
• вона має заспокійливий, можна сказати, снодійний ефект, тож напої з її вмістом дітям бажано пити в малих кількостях;
• не рекомендується вживати мелісу і людям зі зниженим тиском та алергією на трави.
Пропонуємо вашій увазі кілька освіжаючих напоїв
Меліса з лимоном
Інгредієнти: пучок меліси (40 г), 1,5 л води, 0,5 склянки цукру, сік з половини великого лимона.
Приготування: Закип’ятіть воду, покладіть в окріп цукор і мелісу. Коли напій настоїться й охолоне, мелісу заберіть і додайте сік з лимона. Подаючи до столу, в ємність можна покласти кубики льоду.
Меліса з журавлиною
Інгредієнти: пучок меліси (20 г), літр води, цукор (50 г), столова ложка журавлинного соку.
Приготування. Мелісу заварити окропом, через 10 хвилин процідити, додати сік журавлини і цукор.
Пити в охолодженому вигляді.
Меліса з цедрою апель-сина
Інгредієнти: гілочка меліси;
3 столові ложки цукру, столова ложка лимонного соку, столова ложка цедри апельсина; 2 літри води.
Приготування. В окріп покладіть цукор, цедру і кип’ятіть 10 хвилин. Наприкінці киньте гілочку меліси. Зніміть каструлю з вогню, додайте сік лимона і нехай напій десь 10 хвилин настоїться. Потім процідіть його та охолодіть. Кількість цукру і лимонного соку може бути іншою, залежно від вашого смаку.
Такий напій можна подавати і теплим, й охолодженим.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206