№ 51 (22169) четвер 2 липня 2020 року

Переглядів: 2479

ЗНО-2020: у безпечних умовах

У зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови і літератури, яке відбулося у вівторок, 30 червня, взяла участь 275081 особа.

«Тестування з української мови та літератури, як і перше ЗНО з математики, відбулося у безпечних умовах і згідно з рекомендаціями головного державного санітарного лікаря України. Традиційно ЗНО з української мови і літератури є найчисельнішим з-поміж усіх тестувань. І те, що його вдалося провести в безпечних умовах, свідчить про готовність МОН, УЦОЯО та пунктів тестування дбати про здоров’я учасників і педагогів протягом всієї основної та додаткової сесій ЗНО», — зазначила заступник міністра освіти і науки Любомира Мандзій.

Переглядів: 366

Наступ на свободу слова, на правдиву інформацію

Учора медійники Одещини, представники друкованих, теле-, радіо- та онлайн ЗМІ, провели пікет (на знімку) перед адмінбудівлею на проспекті Шевченка, 4, де якраз проходила позачергова сесія обласної ради (про неї — у наступному номері).

Протестувальники вимагали недопущення ухвалення законопроєкту «Про медіа», який поховає свободу слова в Україні, позбавить нас, журналістів, можливості безпечно і якісно виконувати свою роботу, а суспільство — доступу до правдивої, усесторонньої, не цензурованої інформації.

Переглядів: 395

Індекс нашого повітря

Україна приєдналася до Європейської системи онлайн висвітлення даних про якість атмосферного повітря, повідомляє Представництво ЄС в Україні.

Йдеться про автоматизований процес передачі таких даних із серверів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в систему індексу якості повітря Європейського екологічного агентства.

Переглядів: 405

Повернення коштів за пробне

Із 1 липня МОН спільно з «ПриватБанком» розпочинають повертати учасникам пробного ЗНО кошти, сплачені за участь у тестуванні, що не відбулося, повідомляє пресслужба міністерства.

Кошти повертатимуть саме тій особі, яка була зареєстрована для участі у пробному ЗНО. Ні матері, ні батькові, а саме тим учасникам та учасницям, які були зареєстровані на тестування.

Переглядів: 376

Липневі перерахунки пенсій

Із 1 липня збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із 1638 гривень до 1712, або на 74 гривні. До цього ж рівня підвищиться і мінімальна пенсія.

Це стало також підставою для перерахунку мінімальних розмірів пенсій непрацюючим пенсіонерам та доплат за понаднормативний стаж. За кожний повний рік страхового стажу у чоловіків понад 35 років, а в жінок понад 30 років пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону №1058, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абз. 1

Переглядів: 352

Безпека ромської громади

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Одеській області Геннадій Грозов здійснив моніторинговий візит до поселення ромів у селі Нерубайському Біляївського району, аби з’ясувати становище представників цієї національної меншини в умовах поширення коронавірусної інфекції.

«За інформацією працівників Нерубайської сільської ради та лікарів Біляївської ЦРЛ, було виявлено 26 випадків захворювання на Covid-19 серед ромів, із них — 6 дітей. Загальна кількість обстежених за рекомендацією сімейного лікаря та за згодою — 80 осіб. Повторне обстеження із загальної кількості захворілих пройшли 18 осіб, з яких 17 одужали, 8 відмовилися, а одна особа потребує повторного обстеження через 14 днів і наразі перебуває на самоізоляції під наглядом сімейного лікаря. Станом на 30 червня нових випадків захворювання на Covid-19 серед ромського поселення не зареєстровано. Під час дії на території України карантинних заходів фактів домашнього насильства серед ромського населення на території Нерубайської сільради не зафіксовано, випадків примусового переміщення ромів не встановлено», — йдеться у повідомленні пресслужби Офісу Омбдусмана.

Переглядів: 356

ЄС: знаємо і довіряємо

Проєкт EU neighbours east презентував результати щорічного опитування громадської думки щодо обізнаності громадян України про Європейський Союз та його співпрацю з нашою країною.

Опитування проводилося в лютому-березні (до кризи, пов’язаної з пандемією COVID-19) на основі особистих інтерв’ю з репрезентативною вибіркою у 1000 осіб на країну (дослідженням були охоплені ще п’ять країн Східного партнерства — Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія та Молдова).

Переглядів: 354

Радковському довіряють і знову обирають

Цими днями відбулася звітно-виборна конференція Одеської обласної органі-зації Всеук-

раїнського об’єднання «Батьківщина», на якій Олега Радковського знову обрали головою парторганізації краю.

Переглядів: 352

Черговий тайм-аут

У середу, 1 липня, Печерський районний суд Києва поновив засідання з обрання запобіжного заходу п’ятому президенту України Петрові Порошенку, але, так і не ухваливши рішення, взяв тайм-аут до 8 липня.

Запобіжний захід обирали у справі про начебто тиск з боку тодішнього глави держави (мова про 2018 рік) на очільника Служби зовнішньої розвідки (відповідну підозру Офіс ген-прокурора оголосив 10 червня).

Переглядів: 511

Хто не хоче чути — нехай дивиться здаля

1. Критика спантеличеного розуму

Немає нічого більш практичного, як добротна теорія. Однак потрібно відрізняти теорію від догм, з яких виростають чвари і злочини серед людей. Чим менша догма, тим менший розлад, а чим менший розлад, тим менше нещасть. Навпроти, вартість науки вимірюється гостротою, з якою вона сама собі творить межі істинного. Наука не терпить догматики і непримирима з профанацією. Наука має свою внутрішню вартість як орган мудрості. Основний метод розв’язання суперечностей в науці — критика.

Що ж до неуцтва, то воно завжди було і залишається ресурсом для тоталітарних ідеологій і зла, а тому з ним борються. За прикладами ходити зовсім не далеко. Можна зазирнути до сусідів, де «на всіх язицех все мовчить». Але чимало носіїв неуцтва можна знайти й в Україні, де воно здатне набувати розмірів провладної більшості. «В Україні мало дурнів, але розставлені вони дуже ефективно» (Василь Голобородько).

Переглядів: 350

Завищені оклади, незаслужені премії

Працівники Південного офісу Держаудитслужби завершили позапланову ревізію у комунальному підприємстві ЖКП «Таїрове». Перевіркою було охоплено період із січня 2018-го по квітень 2020 року.

Сума порушень, виявлених на цьому невеличкому підприємстві, просто вражає: з охоплених контролем 37 млн грн аудитори встановили фінансові зловживання, що призвели до реальних втрат КП на 8,3 млн грн!

Переглядів: 2476

Юлія ТИМОШЕНКО: Легалізація казино — узаконення грабунку людей

Замість підтримки людей під час коронавірусу, замість захисту регіонів від повені, для влади пріоритетним питанням є антинародний закон про гральний бізнес. Це не що інше як намагання витягнути останні гроші з кишень українців, заявила голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко під час виступу у Верховній Раді.

«Сьогодні знову Президентом визначений першочерговий закон для країни, — у нас же інших проблем нема, — це закон про гральний бізнес. У нас немає законопроєкту про протидію наслідкам повені, немає змін до бюджету, як допомогти людям після повені, у нас немає нічого, що пов’язане із захистом лікарів, освітян. Але на тлі повного розвалу державного управління, розвалу бюджету, невиконання соціальної допомоги людям сьогодні як першочерговий вноситься до сесійної зали в остаточному читанні закон про гральний бізнес», — обурилася Юлія Тимошенко.

Переглядів: 350

Заради дітей. Валентина СИДОРУК

Колись Шевченко писав: «А ви претеся на чужину шукати доброго добра…». Сьогодні число тих, хто «преться» на чужину, сягнуло апогею. Наукові зв’язки, гастролі артистів, зустрічі політиків, навчання — це зрозуміло. Але ж українці західних областей виїжджають на заробітки за кордон масово. Ніяк не розумію і не зрозумію, коли жінки-матері покидають сім’ї в пошуках заробітку. Чоловік спивається, діти ростуть недоглянутими…

Заради чого їдуть? «Заради дітей», — відповідають майже 100%. І так занурюються в це «забезпечення щасливого майбутнього», що самих дітей не бачать. А як же дітям рости без матері? Ніякі гроші не замінять материнської уваги й турботи.

Переглядів: 356

Життя після війни

Зрозуміло, що воїн повертається із зони бойових дій іншою людиною, яка пережила екстремальний досвід. На фронті він переніс важке психологічне випробування. Знадобиться час, власні зусилля, підтримка близьких, побратимів і суспільства, щоб повноцінно повернутися до мирного життя. А в нього порушення ритму сну, безсоння, гіперзбудженість, нав’язливі спогади, нічні кошмари. Якщо поруч люблячі люди, легше справитися з цими проблемами. Але найкраще — з психологом.

Звичайно, час — найкращий лікар. Ветерани знають: повернутися з війни нелегко. Як вони зізнаються, буває, простіше взяти автомат і піти на війну, ніж поставити його на місце й рушити додому. Країна живе у двох паралельних світах: на Сході — війна і смерть, а в інших регіонах — звичайне, мирне життя, де війна — тільки в новинах.

Переглядів: 395

Синхронність. Олекса РІЗНИКІВ

Новела

Зустрічний з піднятим коміром і руками в кишенях наближався до мене... Опівнічна вулиця причаєно мовчала. Лише луна його і моїх кроків...

Та це не заважало мені чути думки зустрічного: «Треба йти мужніше, впевненіше... Коли він... той, то, може, побоїться... побоїться».

Переглядів: 390

На кожного президента знайдеться свій історик

На шляху будь-якого історика завжди є віхи, пов’язані з вузловими моментами його життя, науково-дослідницької праці. Інколи це збігається з історичними подіями, які творилися саме в цей час і до яких він був причетний.

Завідувач кафедри історії та етнографії України Одеського національного політехнічного університету, доктор історичних наук, професор Г.І. Гончарук й колектив очолюваної ним кафедри безпосередньо причетні до творення української незалежної держави з 1991 року.

Переглядів: 364

Плекаємо дослідників історичної правди

Звернення до голів районних державних адміністрацій, керівників об’єднаних територіальних громад, лідерів національних спільнот

Безперечно, історія — могутній фактор формування повноцінних громадян. Вона виховує любов до рідного села, селища, міста, району, області, малої і великої Батьківщини.

Комуністичний режим боявся своєї історії: він знищив класи, що існували за царської імперії, скоїв цілу низку масштабних злочинів, як-от ліквідація найпродуктивніших сил селянства, так званих куркулів, штучні голодомори, геноцид українського і кримськотатарського народів, репресії, переслідування інакомислячих тощо. Відтак залишив після себе сфальсифіковану, приховану, таку, що виправдовує ці злочини, історію.

Переглядів: 400

Подружіться з мелісою

Меліса — одна з найвідоміших пряно-ароматичних і лікарських рослин. Доведено, що настоянка з неї заспокоює нервову систему, допомагає під час застудних захворювань і грипу, загальній слабкості організму, шлунково-кишкових недугах, хронічних катарах, астмі, неврозі серця, підвищеному кров’яному тиску, задишці. Радять її вживати і при анемії та мігрені. Настоянкою меліси полощуть рот при зубних болях і при захворюванні ясен.

Ефірні олії цієї рослини корисні для інгаляції — під час вдихання легко потрапляють у легені і мають дезинфікуючу та протизапальну дію. Вони також знімають біль і судоми, широко застосовуються як спазмолітичний, болезаспокійливий засіб при кольках.

Переглядів: 5707

Яблучний оцет — ворог діабету

Діабет 2-го типу має ретельно контролюватися, оскільки високий рівень цукру в крові шкідливий для органів тіла і небезпечний для життя. Тож науковці проводять дослідження, спрямовані на вивчення всіх продуктів і речовин, які могли б допомогти впоратися з його зростанням.

Й от нещодавно фахівці з університетської лікарні Аттікон у Греції, проаналізувавши дані кількох досліджень, підтвердили, що вживання перед сном напою з яблучним оцтом може знизити рівень цукру в крові.

Переглядів: 315

Ген стрункості

Життєвий досвід підказує, що стрункість — не обов’язково результат наполегливих тренувань і дієт. Комусь просто пощастило, і він тримається у хорошій формі, навіть не намагаючись обмежувати себе в їжі.

Науковці зацікавилися цим феноменом і знайшли ген стрункості. Дослідженнями займалися фахівці з Австрії, Канади та Естонії. Вивчивши дані 47 тисяч естонців і порівнявши гени струнких людей та людей зі звичайною вагою, вони зауважили, що у перших спостерігався інший рівень гена кіназа-анапластичної лімфоми (ALK). Якщо цей рівень низький, то людині складніше набрати зайву вагу.

Переглядів: 385

Соціальна поведінка і мікробіота кишечника

Біолог і психолог Кетрін Джонсон з Оксфордського університету провела велике міжнародне дослідження, щоб з’ясувати взаємозв’язок між соціально-психологічними особливостями людини й композицією мікробіоти її кишечника.

У дослідженні взяли участь 655 добровольців із 20 країн з п’яти континентів. Усі вони надали зразки для визначення складу мікробіоти, а потім заповнили об’ємний опитувальник, який повинен був виявити особливості їхньої персональної та соціальної поведінки, харчування, стану здоров’я, а також низки інших соціодемографічних чинників.

Переглядів: 323

Екологічний, дешевий, маневрений

Євросоюз розпочав розробку гібридного літака на 50 місць для регіональних перевезень. Його мають прийняти в експлуатацію до 2035—2040 років, пише Aviation Week.

Останнім часом авіабудівні компанії займаються розробкою невеликих гібридних гасово-електричних літаків, які могли б скоротити викиди вуглекислого газу під час польоту до більш прийнятних значень. Це робиться в рамках нових правил (вони почнуть діяти із 2050 року), згідно з якими обсяги викидів шкідливих речовин, у тому числі СО2, необхідно скоротити на 50 відсотків порівняно з рівнем 2005-го.

Переглядів: 331

«Розумний» одяг

Науковці створили «розумний» одяг, здатний відстежувати температуру та серцебиття людини.

Розробку представили дослідники з Массачусетського технологічного інституту. Показана ними водолазка, виготовлена з еластичного поліестеру, щільно облягає тіло й має спеціальні канали, в які вбудовані довгі захищені від вологи сенсорні смужки. Усі вони пов’язані з одним змінним модулем, у якому є мікропроцесор, Bluetooth-передавач та акумулятор.

Переглядів: 332

Найпрудкіший інтернет

Науковцям з кількох університетів Австралії вдалося зафіксувати найбільшу в історії швидкість передачі даних у мережі інтернет, повідомляє BBC.

Команда вчених з університетів Монаша, Свінберна та Мельбурнського королівського технологічного інституту зафіксувала швидкість передачі даних у 44,2 терабіта на секунду. З такою швидкістю користувачі можуть завантажити більше тисячі фільмів з високою чіткістю зображення менш ніж за секунду.

Переглядів: 345

Застережливе покашлювання

Постійне покашлювання у здорової людини може вказувати на наявність певного дисбалансу в роботі органів дихання.

Найпоширеніша причина — це недостатньо ефективне функціонування слизової оболонки носоглотки. Іноді вона не може очищатися від пилу й частинок, що потрапляють разом з диханням, відтак людина підсвідомо використовує кашель як засіб позбавлення від такої проблеми. У подібних ситуаціях потрібно частіше провітрювати житло та робочий кабінет.

Переглядів: 285

Інтелект не гарантує багатства

Нобелівській лауреат з економіки Джеймс Хекман пояснив, чому високий інтелект аж ніяк не гарантує багатства й успіху.

Учений провів повноцінне дослідження, яке показало, що ерудиція та інтелектуальні здібності становлять не більше одного-двох відсотків від загального числа необхідних для успіху якостей.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net