№ 48 (22166) субота 20 червня 2020 року

Переглядів: 2417

Не реванш. Але гірше за реванш

Останнім часом у засобах масової інформації і на політичних «кухнях» у мережі стало модним розмірковувати про те, що наша держава при шостому президентові набуває рис режиму, який існував при президентові четвертому. З концентрацією влади в одних руках, з використанням правоохоронної системи для переслідування політичних супротивників, з перетворенням Верховної Ради на інструмент, де більшість штампує закони, спущені з Банкової. У сумі це означає реванш.

У країні пірамід

Частина правди в таких оцінках є, але це невелика частина правди. Режим, який уже більше року будує президент Зеленський, за багатьма показниками поступається режиму Януковича. І, прямо скажемо, завдає Україні набагато більшої шкоди. Піраміда Віктора Федоровича будувалася за проєктом Кремля і в ідеалі повинна була конвертувати фінансову залежність України в абсолютну політичну залежність від Росії. Будівництво такої піраміди, як ми знаємо, призвело до опору народу, до Революції Гідності і до агресії сусідньої держави.

Переглядів: 380

ЄС продовжив санкції проти РФ

18 червня Рада Європейського Союзу продовжила ще на рік санкції проти Росії, запроваджені за незаконну окупацію Криму.

«Рада ЄС продовжила до червня 2021-го санкції проти РФ за незаконну окупацію Криму. Вдячний за це рішення», — написав у Twitter міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. І додав, що треба підвищувати тиск на Росію за порушення нею прав людини, «паспортизацію», запуск залізничного сполучення через Керченську протоку і незаконні голосування у Криму.

Переглядів: 414

Пробне провалилося. А як основне?

Коронавірусна пандемія вносить свої корективи у проведення зовнішнього незалежного оцінювання, процедура якого була чітко опрацьована, прописана і майже без проблем застосовувалася впродовж багатьох років. А от випускникам 2020-го довелося добряче похвилюватися — за два дні до пробного ЗНО через погіршення епідситуації уряд заборонив проводити його у підготовлених місцях і перевів в онлайн.

15 червня мало відбутися пробне тестування з української мови та літератури, але спеціалізований сервер не витримав великої кількості запитів і надмірного навантаження. Сотні тисяч випускників по всій країні так і не змогли зайти в особистий кабінет, завантажити тестові зошити та необхідні бланки для проходження пробного іспиту.

Переглядів: 375

Не буква закону, а політичні мотиви

До команди адвокатів Петра Порошенка долучився досвідчений юрист Європейського суду з прав людини. Він вважає, що влада в Україні порушує численні положення Європейської конвенції про права людини, повідомив «5-й канал».

Колишній старший юрист Європейського суду з прав людини, визнаний експерт у галузі європейського права Грегорі Туан Ді Дьйодоне, який долучився до команди захисту п’ятого Президента України, наголошує, що справа проти Порошенка мотивована політичними міркуваннями. Про це йдеться в його заяві.

Переглядів: 406

«Яким судом судите...»

 Заява Київської митрополії Української православної церкви (Православної церкви України)

18 червня з повідомлень засобів масової інформації нам стало відомо про офіційне підтвердження існування розслідування, розпочатого ще 6 листопада минулого року нібито з причини «розпалювання міжрелігійної ворожнечі при створенні ПЦУ».

Те, що таке «розслідування» було офіційно розпочате і досі (понад вісім місяців) проводиться, не може бути оцінене Київ-ською митрополією Православної церкви України ніяк інакше, як приклад використання супротивниками незалежності УПЦ юридичної системи, правоохоронних та судових органів України з метою перешкоджання розбудові та розвитку Православної церкви України, процесу її міжнародного визнання, свободі волевиявлення релігійних громад.

Переглядів: 365

Олександр РУСИЙ. Жартома

Про владу і культуру

«Для чого театри, навіщо музеї,
оті оперетки і ті галереї?
Для чого спектаклі, навіщо балети,
оті «донкіхоти» і ті «ріголетти»?
Для чого оті витребеньки народу —
ні хліба поїсти, ні випити воду?!
Коли вже пішла про культуру розмова,
гадаєм, народу достатньо шансону».

Переглядів: 361

Передплата з хати

Карантин, який триває в Україні через поширення коронавірусу, адаптує надання поштових послуг до зумовлених ним обмежень.

Аби бути в курсі подій, не наражаючись при цьому на додаткові соціальні контакти, АТ «Укрпошта» запрошує співвітчизників скористатися послугою онлайн-перед-плати на друковані ЗМІ на друге півріччя 2020-го.

Переглядів: 377

Прикордонник зреагував миттєво

Надвечір 14 червня прикордонник Володимир Лісогор порався по господарству коло власного будинку в с. Дачне Біляївського району. Як раптом почув вибух із будівлі сусіднього приватного помешкання. Не вагаючись ні секунди, прапорщик побіг туди.

Як з’ясувалося, там на подвір’ї молодики розбирали гранати РГД-5, одна з яких і вибухнула. Найбільше постраждала жінка літнього віку. Володимир відразу ж надав їй першу медичну допомогу і викликав карету «швидкої» та поліцейських. Ще дві гранати, що були у будинку, переніс у безпечне місце й огородив стрічкою.

Переглядів: 390

Про необхідну оборону, і не тільки

За політикою навколо цієї справи зараз мало хто помічає суть проблеми — в Україні вкрай недосконале трактування інституту необхідної самооборони

В урядовому кварталі та побіля Шевченківського суду в столиці не припиняються акції протесту на захист Сергія Стерненка, якого вітчизняне правосуддя звинувачує у навмисному вбивстві під час групового нападу на нього. Історія одеського активіста стала своєрідним індикатором соціально-політичного курсу країни. Сьогодні люди вийшли на вулицю вже навіть не за право на самозахист, а за право на неупереджене правосуддя, яке в Україні, на жаль, відсутнє. Адже отримати виправдальний вирок за вбивство при самообороні, як показує судова практика, майже нереально. І судді, і більшість громадян переконані: якщо є труп, то має бути засуджений. Це тому, що в сучасному українському законодавстві право на самооборону викладено ще в радянській редакції, коли вбивство з метою самооборони вважається вбивством з пом’якшуючими обставинами. Отже, справа Стерненка знову загострила дискусії на тему самооборони. Чому важливо розставити всі крапки над «і» — у матеріалі «Укрінформу».

Переглядів: 2503

Чужі наглядачі за нашою власністю?

Звернення 48 депутатів, представників партії «Батьківщина» та депутатської групи «За майбутнє» щодо оскарження права іноземців бути членами наглядових рад державних компаній надійшло до Конституційного cуду.

Один з підписантів звернення, народний депутат від «Батьківщини» Сергій Власенко зазначив, що масові призначення так званих незалежних членів наглядових рад суперечать Конституції та є одним з елементів зовнішнього управління країною.

Переглядів: 527

Аліменти на дитину: розмір і порядок стягнення

Одне з основних питань, з яким звертаються клієнти до фахівців системи безоплатної правової допомоги, під час дистанційної роботи — стягнення аліментів на утримання дитини.

Аліменти — це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім’ї іншого.

Переглядів: 527

Фронтові дороги танкіста Мілєєва

22 червня — День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні

На долю учасника Другої світової війни, інваліда першої групи Петра Петровича Мілєєва, що проживає у нашому Доброславі, як і на долі мільйонів таких, як він, випали нелегкі випробування. Пройшов фронтовими дорогами від Тирасполя й аж до Сталінграда, а потім у зворотному напрямку — на захід, визволяючи від окупантів рідну землю, зокрема й Одещину, та сусідні країни. Перемогу зустрів старшим сержантом розвідувального батальйону танкового корпусу.

У повоєнні роки був водієм у маршалів Соколовського і Жукова. Особисто бачив Верховного головнокомандувача Сталіна, британского прем’єра Черчилля, вітався з французьким генералом Шарлем де Голлем. Військову службу закінчив у 1972-у в званні підполковника танкових військ.

Цьогоріч 22 червня, у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні, Петро Петрович Мілєєв буде єдиним фронтовиком у Доброславі, хто покладе квіти до пам’ятника жителям селища, які не повернулися з тієї далекої війни.

Переглядів: 373

Валентин МОРОЗ. Поетичним рядком

22 червня1941 року

Як батько мій вночі ішов у полк,
Він обіцяв на ранок бути дома.
А потім, навіть, може, підсвідомо
Обняв зненацька маму і замовк.
 
І моя мама зойкнула тоді,
І все на світі раптом зрозуміла.
І щось безпомічно зашепотіла
Назустріч несподіваній біді…
 

Переглядів: 442

Дмитро МАРТИНЮК. Неназвана війна етюди про різні України

1.

Війна, війна...
Неназвана й незнана.
Тебе нема? — А міни б’ють у сни,
А Україна — мов болюча рана,
І смерть бере
ужинок свій страшний...
 
А Україна на коліна вклякла,
Душа напнулась, наче тятива.
У матерів —
звичайних слів забракло,
«Не плачте, мамо...»
серце розрива...

Переглядів: 2614

Педагогічна майстерня Інни Шумовецької

Коли до справи свого життя ставишся творчо і з любов’ю — тоді все вдається. Саме такий підхід до викладання сповідує вчителька української мови та літератури ліцею «Фонтанський» Інна Миколаївна Шумовецька. Працюючи у цьому навчальному закладі вже 33 роки, вона відкрила яскраві грані рідної мови для багатьох її вихованців. Саме про те, як розкриваються таланти дітей, що пізнають красу українського слова, — наша розмова з педагогом.

— Інно Миколаївно, стати вчителькою — це ваша дитяча мрія чи усвідомлений вибір?

— Як влучно сказала Ліна Костенко: «Я вибрала Долю собі сама. І що зі мною не станеться, — у мене жодних претензій нема до Долі — моєї обраниці...».

Думаю, що на моїй життєвій стежині все це поєдналося, переплелося — дитяча мрія спонукала зробити усвідомлений вибір. Змалечку мені дуже хотілося стати актрисою. Мама, переконана у тому, що є лише дві найповажніші професії — вчитель і лікар, усе ж до моєї заповіт-ної мрії поставилася поблажливо. А батько, пригорнувши, сказав: учитель — це теж актор, в якого щодня — нова роль. І його слова надихнули!

Переглядів: 395

Чи замінить ванну душ?

Усі ми різні, зі своїми звичками і смаками. Скажімо, хтось обожнює щовечора ніжитися в теплій ванні, а хтось, щоб економити час, віддає перевагу душу. Однак навіть якщо ви зайнята людина, варто бодай раз на тиждень приймати ванну. І на це є вагомі причини.

Які ж переваги для здоров’я має ця водна процедура?

Переглядів: 2578

Валентина, Валентин і Принцеса

Цей дивовижний, а водночас дуже скромний вазон дістався нам у спадок від такої ж скромної зовні, але з дивовижним внутрішнім світом жінки — Валентини Несторівни Осипенко, хранительки бібліотеки видавництва «Чорномор’я».

Кактус Принцеса ночі десятиліттями ріс у книгозбірні і під опікою доброї господині раз на рік радував чудовим цвітом: бутон повільно, впродовж кількох тижнів набирався сили, щоб одного вечора розкритися чудовою квіткою з неймовірним ароматом. Того вечора у бібліотеці збиралися найближчі подруги Валентини Несторівни, а це, передусім, заслужена журналістка України, вірна «чорноморочка» Оксана Миколаївна Поліщук та світлої пам’яті мовознавець, літредакторка нашої газети Ждана Іванівна Зінченко, аби помилуватися дивовижним процесом перетворення бутона на неймовірно красиву квітку з таким же неймовірно коротким життям (до світанку вона вже закривається, в’яне, тому й — Принцеса ночі).

Коли Валентина Несторівна відійшла у кращі світи, Оксана Миколаївна зі Жданою Іванівною подбали, аби це колюче диво переселилося з третього поверху видавництва до нас у редакцію, на шостий. Кілька років кактус сумував за своєю господинею і не подавав жодної надії на те, що зацвіте.

Переглядів: 349

Несамовита вода

Така посуха, яку пережили цієї весни аграрії Одещини, трапляється, стверджують експерти, раз на сорок років. Банкрутами через неї ризикують стати восьмеро із кожних десяти хліборобів, якщо держава не підтримає, не допоможе зіп’ятися на ноги, підкошені бідою.

Втім, фахівці застерігають, що мешканцям нашої області слід звикати до частіших засух, а фермерам — вносити зміни в організацію своєї роботи. Звикати і до посушливих аномалій, і до згубних повеней, які чергуватимуться.

Переглядів: 356

Рентген-кабінет для малят

В Одеській дитячій лікарні відкрили надсучасний рентген-кабінет для маленьких пацієнтів.

«На ремонт кабінету, придбання всієї необхідної техніки та апаратури, зокрема й сучасного рентген-апарату, з обласного бюджету було ви-ділено 15 мільйонів гривень. Тепер після процедури знімок можна буде вивести миттєво. А в самому апараті є спеціальний бокс для комфортної фіксації немовлят під час обстеження», — цитує пресслужба облдержадміністрації голову ОДА Максима Куцого.

Переглядів: 452

Усвідомлений вибір Олександра Михайлюковича

На остаточний вибір життєвого шляху Олександра Костянтиновича Михайлюковича вплинули приклад матері — Галини Миколаївни, медичної сестри Доманівської центральної районної лікарні, що на Миколаївщині, а ще — велике бажання допомагати хворим людям. Відтак вступив до Одеського медичного інституту ім. М.І. Пирогова (нині — національний університет), після закінчення якого у 1986-у почав працювати лікарем в Одеській обласній психіатричній лікарні—2, що багато років функціонує на території села Олександрівка Лиманського району.

Із самого початку молодий лікар прагнув сповна віддаватися обраній справі, на практиці опановувати нові знання й набиратися досвіду, застосовуючи сучасні напрацювання в царині психіатрії. Усе це сприяло його швидкому формуванню як високопрофесійного та авторитетного фахівця.

Переглядів: 393

Подвійний удар по гіпертоніках

За останніми дослідженнями вчених, високий тиск різко збільшує ризик катастрофічних наслідків при зараженні коронавірусом.

При цьому необхідно зважити на те, що гіпертонія зустрічається частіше, ніж думають люди, і що навіть тиск із показниками 140/90 мм рт. ст. вже є її ознакою. До того ж високий кров’яний тиск може залишатися непоміченим впродовж багатьох років. Його не даремно називають тихим убивцею, оскільки гіпертонія не завжди проявляє будь-які виражені дії.

Переглядів: 2471

Замість рукостискання — посмішка або кивок

Попри послаблення карантинних заходів необхідно дотримуватися правил безпеки в умовах поширення коронавірусної хвороби COVID-19, нагадують у Центрі громадського здоров’я.

Йдеться про такі основні правила:

Переглядів: 356

На турецькому ТБ —фільм про козаків

Фільм про бойове мистецтво українських козаків став рейтинговим у своєму сегменті на турецькому телебаченні, повідомив у Facebook посол України в цій країні Андрій Сибіга.

«Турецька знімальна група за власною ініціативою провела зйомки на острові Хортиця і в Запоріжжі. Причому вони повністю занурилися в місцевий побут, тренувалися і жили за козацькими звичаями, — поді-лився деталями проєкту дипломат. — Після повернення з України я запросив знімальну групу у посольство і пригостив козацькими стравами... Чудове козацьке частування надихнуло нас на черговий спільний творчий проєкт — турецькі режисери зняли ще й рекламний фільм про Україну, орієнтований на тамтешню аудиторію».

Переглядів: 856

Слідами Роксолани

Щоб доторкнутися до вічності

Декілька сезонів поспіль по телевізору транслювався турецький серіал «Величне століття. Роксолана». Одні називали його «милом», інші захоплювалися інтригуючим розвитком сюжетної лінії. Але як би не складалося, до екранів була прикута незліченна кількість глядачів. Дивилася серіал і я.

Попередньо вже володіючи певною історичною інформацією про Османську імперію і перечитавши талановитий роман Павла Загребельного «Роксолана» (та й інших письменників на цю тематику, в тому числі й Осипа Назарука, за твором якого поставлений україн-ський фільм під такою ж назвою), з цікавістю почала спостерігати за масовими сценами «Величного століття», декораці-ями, костюмами. Потім у виконавців головних ролей помітила зовсім іншу акторську школу. Приваблювала вагомість акторських пауз, мова жестів, рухів, міміки.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net