Ілля Мечников і його одеські учні
(Закінчення. Початок у номері за 21 травня)
Яків Юлійович Бардах (грудень 1857-го — 17 липня 1929-го) — український мікробіолог, бактеріолог. Винайшов спосіб виготовлення протидифтерійної сироватки.
Навчався на природничому відділенні фізико-математичного факультету Новоросійського університету в 1880—1883 роках, коли там викладав І.І. Мечников. Здобував додаткову медичну освіту у Військово-медичної академії у Санкт-Петербурзі. Після цього повернувся до Одеси й 11 червня 1886-го заснував тут першу в Російській імперії бактеріологічну станцію, де готувалися вакцини від різних хвороб людини і тварин; першим у Росії розпочав щеплення проти сказу.
У 1891-у через антисемітизм одеської влади був відсторонений від керівництва станцією, однак залишився там працювати. У 1894-у році в Московському університеті захистив докторську дисертацію. У 1895-у був призначений приват-доцентом бактеріології на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету, з 1896-го викладав курс мікробіології на публічних курсах Товариства дослідників природи, проводив також активну наукову роботу з мікробіологічного вивчення одеських водойм, полів зрошення, лікувальних властивостей лиманної грязі. У 1903-у організував в Одесі одну з перших у Україні станцію швидкої медичної допомоги.
Яків Юлійович активно займався благодійністю, створював безкоштовні початкові школи для дітей з бідних сімей, був засновником або головою цілої низки медичних громадських організацій, неодноразовим учасником різних російських і міжнародних фахових конгресів.
У 1922 році став завідувачем кафедри мікробіології в Інституті народної освіти, у 1927-у — головою комісії з дослідження солоних озер Чорноморського та Азовського узбережжя. У 1920-у заснував в Одесі клінічний інститут, а в 1927-у — інститут удосконалення лікарів, очоливши обидва заклади.
Лев Олександрович Тарасевич (14 лютого 1868-го — 12 червня 1927-го) — український мікробіолог і патолог, дійсний член АН УРСР (з 1926-го).
Навчаючись на природничому відділенні фізико-математичного факультету Новоросійського університету, працював на бактеріологічній станції. Після закінчення в 1891-у університету вступив до Військово-медичної академії в Петербурзі, де провчився лише рік і в 1893-у почав навчання на медичному факультеті Паризького університету, який закінчив у 1897-у. Того ж року захистив у Парижі дисертацію на ступінь доктора медицини. У січні 1899-го Тарасевич був обраний позаштатним помічником прозектора при кафедрі загальної патології Київського університету. У 1900—1902 роках працював в Інституті Пастера в І.І. Мечникова. Був одним з улюблених учнів Іллі Ілліча і послідовником його клітинної теорії імунітету.
Л.О. Тарасевичу належать дослідження в різних галузях імунології та медичної мікробіології. Він, зокрема, встановив, що гемолітичною здатністю володіють лімфатичні залози та селезінка, тобто органи, багаті на макрофаги, тоді як кістковий мозок позбавлений цієї здатності. Дослідження про гемолізин мали велике значення для розвитку вчення про роль ретикуло-ендотеліальної системи в імунітеті та вчення про анафілаксії. У 1911-у Лев Олександрович брав участь в експедиції Мечникова в калмицькі степи з метою вивчення туберкульозу в цьому регіоні. Він зробив значний внесок у вирішення питань епідеміології та профілактики туберкульозу, холери, черевного тифу, малярії, висипного тифу, дизентерії, сифілісу. Основні напрямки робіт: визначення захворюваності, природна імунізація, формування колективного імунітету та його вплив на циркуляцію збудників інфекційних хвороб.
Л.О. Тарасевич — один з організаторів боротьби з епідеміями в роки громадянської війни. У 1918-у з його ініціативи у Москві створено станцію з контролю сироваток і вакцин (сучасний НДІ його імені). З 1920-го — директор Державного інституту народної охорони здоров’я ім. Луї Пастера. У 1926-у обраний дійсним членом Всеукраїнської академії наук.
Олександр Михайлович Безредка (27 березня 1870-го — 28 лютого 1940-го) — український мікробіолог та імунолог. Учень та співробітник лауреата Нобелівської премії Іллі Мечникова.
Батько майбутнього вченого був єврейським письменником і добрим знайомим І.І. Мечникова. У 1892 році Олександр Безредка закінчив Новоросійський університет в Одесі, пробував вступити на медичний факультет будь-якого університету в Росії, але через єврейське походження отримав відмову. Відтак переїхав до Франції, де в 1897-у закінчив медичний коледж. Тоді ж здобув ступінь доктора медицини у Паризькому університеті й став асистентом, потім — професором, а від 1916-го — заступником директора Пастерівського інституту.
Автор теорії «місцевого імунітету», яка піддавалася критиці з боку опонентів за спробу вченого ізолювати явище імунітету від захисних реакцій організму загалом. Незважаючи на це, відкритий Олександром Михайловичем спосіб місцевої імунізації знайшов застосування у профілактиці низки інфекцій: вакцинації за Безредком проти черевного тифу, шигельозу (дизентерії), холери, щеплення через шкіру проти стрептококової та стафілококової інфекцій. Експериментальні дослідження явищ анафілаксії привели вченого до розробки методу попередження анафілактичного шоку під час лікування сироваткою.
Василь ВЕЛЬМОЖКО,
член Національної спілки краєзнавців України.

Передплата
Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!
Вихід газети у четвер. Вартість передплати:
- на 1 місяць — 70 грн.
- на 3 місяці — 210 грн.
- на 6 місяців — 420 грн.
- на 12 місяців — 840 грн.
- Iндекс — 61119
Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.
Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.
Оголошення
Написання, редагування, переклад
Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:
- літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
- високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
- написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.
Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:
099-277-17-28, 050-55-44-206