Переглядів: 430

По пів гектара на землянина

У світі продовжується обезліснення, хоча й повільнішими темпами: із 2015-го щороку 10 млн гектарів лісу переводяться в інші категорії користування, а це менше, ніж 12 млн гектарів на рік за попереднє п’ятиліття, йдеться в основних висновках доповіді, яку Продовольча і сільськогосподарська організація Об’є-днаних Націй (ФАО) складає кожні п’ять років.

Згідно з доповіддю, сьогодні в світі налічується 4,06 млрд гектарів лісів, тобто на кожного жителя Землі припадає по 0,52 гектара. З урахуванням природного розростання лісів їх чисті втрати з 2010-го становили 4,7 млн гектарів на рік.

Майже третина поверхні суші планети покрита лісами, які надають матеріали, послуги, естетичний комфорт і підтримують засоби для існування мільйонів людей.

«Ліси відіграють важливу роль у нашому житті. Це можна простежити в нашій їжі, домашніх меблях і відчути у свіжому повітрі, яким дихаємо. Тому нам необхідно працювати ще наполегливіше і працювати одночасно в лісовому та сільськогосподарському секторах, щоб уповільнити знеліснення, — зазначила Марія Хелена Семеду, перший заступник генерального директора ФАО з питань клімату та природних ресурсів. — Приємно усвідомлювати, що дедалі більше й більше лісових районів охоплені довгостроковими планами з управління, які дуже важливі для досягнення Цілі 15 сталого розвитку».

Ціль 15 закликає до захисту, відновлення та забезпечення сталого використання наземних екосистем, тобто сприяння «життю на землі». Глобальна оцінка лісових ресурсів — найважливіший компонент кураторства ФАО над досягненням ключових показників Цілі 15, оскільки в ній зібрані й відображені дані за трендами щодо зміни лісових площ і досягненень у сталому лісокористуванні. Сьогодні 2,05 млрд гектарів лісів — більше половини від сукупної величини — охоплені планами з управління ресурсами.

«Глобальна оцінка дає всеосяжну картину стану світових лісів і є найважливішим інструментом для вироблення продуманих заходів політики, практичних підходів та інвестицій», — підкреслила Метте Уілкі, директорка відділу з питань лісової політики і ресурсів. Вона високо оцінила дієве співробітництво між ФАО та глобальною мережею з понад 700 експертів, які працювали разом над гармонізацією методології і досліджували більше 60 факторів у 236 країнах і територіях, щоб представити оцінку.

Одним з помітних досягнень, відображених у новій оцінці, стало те, що площа лісів в охоронних зонах у світі з 1990 року збільшилася на 191 млн гектарів і тепер 18% світових лісів розташовуються всередині природоохоронних зон, причому найбільша їх частка — в Південній Америці. Це означає, що світ виконав і перевиконав Айтинські цільові завдання щодо інтеграції в природоохоронні зони не менше 17% території суші до 2020 року, наголосив старший фахівець ФАО з питань лісового господарства Ансі Пеккарінен, який координував проведення оцінки.

Деякі ключові висновки:

  • Лісові площі у світі з 1990 року скоротилися на 178 млн гектарів, що приблизно дорівнює території Лівії.
  • За останнє десятиліття площа лісів зросла в Азії, Океанії та Європі, тоді як найвищі темпи чистої втрати лісів відзначені в Африці, за якою йде Південна Америка.
  • Площа незайманих лісів становить приблизно 1,11 млрд гектарів.
  • Близько 30% усіх лісів використовуються здебільшого для виробництва деревної та недеревної лісової продукції.
  • Зростає частка лісів, призначених для захисту ґрунтів та вод.
  • Переважна частина лісових площ — 93% — складається з природно відновлюваного лісу, решта — насадження.
  • Сукупні запаси вуглецю в лісах скорочуються через зменшення їх площі, але при цьому щільність накопичення вуглецю за останні три десятиліття трохи збільшилася.

Наразі ФАО оприлюднила ключові результати глобальної оцінки лісових ресурсів-2020. Згодом буде опублікована повна доповідь з даними по країнах, зокрема й Україні, з якою ми ознайомимо наших читачів.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net